Օղակաձև զբոսայգու 6-րդ հատվածը վերջնական տեսքով կշահագործվի աշնանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա աշնանը Երևանում կբարեկարգվի մի քանի այգի, կհիմնվեն նոր կանաչ տարածքներ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Երևանի քաղաքապետարանի «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրեն Արա Աղայանը նշեց, որ աշնանը մայրաքաղաքի Օղակաձև զբոսայգու 6-րդ հատվածում նախորդ տարի իրականացվել են շինարարական և բարեկարգման աշխատանքներ: Այս տարի պլանավորվում է այդ հատվածում իրականացնել ոռոգման ջրագծի կառուցում, մոնտաժում, ինչպես նաև կանաչապատում:
«Մենք ծրագրում ենք լրացնել պակասող ծառերը, թփերը, կհիմնենք սիզամարգեր: Աշնանն ամբողջ աշխատանքները կավարտվեն: Երևանցիները կվայելեն այգին, որը կդառնա շատերի սիրված հանգստի վայրը: Ասեմ, որ բացի 6-րդ հատվածից որոշակի առումով կանաչապատել ենք Օղակաձև զբոսայգու 5-րդ և 4-րդ հատվածները, այնտեղ ևս այս տարի լրացուցիչ աշխատանքներ կկատարվեն: Այդ հատվածները մասամբ կվերականգնվեն, ինչու մասամբ, որովհետև կան սրճարաններ, շինություններ, որոնց հետ կապված խնդիրներ կան»,-ասաց Արա Աղայանը:
Այս տարի բարեկարգվելու են Աբովյանի, ինչպես նաև Սարյանի պուրակները: Ի լրումն եղածի, կկատարվեն կանաչապատման աշխատանքներ: Կլինեն ճեմուղիներ, նոր նստարաններ:
Զգալի աշխատանքներ են նախատեսված նոր կանաչ տարածքներ հիմնելու ուղղությամբ: Մասնավորապես, արդեն աշխատանքներ իրականացվել են Սարալանջի հատվածում՝ Հաղթանակ զբոսայգու ներքևի մասում: Այնտեղ անցկացվել է ոռոգման համակարգը և այն պետք է այս տարի փորձարկվի: Զուգահեռ կիրականցվեն մեծամասշտաբ հողային աշխատանքներ, որոնք բավական բարդ են՝ պայմանավորված ռելիեֆով:
«Այդ ամենն ավարտելուց հետո, նոր կարող ենք խոսել կանաչապատման աշխատանքների մասին: Ըստ նախնական ծրագրի՝ այնտեղ կլինի խառը անտառային տնկարկ՝ մի քանի տեսակի ծառերով ու թփերով: Այնպես, որ տարվա տարբեր եղանակներին ապահովվի գեղեցիկ տեսարան: Մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու փշատերև ծառերին»,-ասաց նա:
Դրան զուգահեռ մասնագետները մշակում են Ծիծեռնակաբերդի դիմացի լանջի կանաչապատման նախագիծը: Այնտեղ նախատեսված է իրականացնել մեծածավալ կանաչապատման աշխատանքներ: Ոռոգման համակարգն անցկացված է, որը գարնան ամիսներին կփորձարկվի, համապատասխան հողային աշխատանքներ իրականացնելուց հետո կմեկնարկի ծառատունկն ու կանաչապատումը:

6-й участок Кольцевого парка осенью предстанет в законченном виде
Осенью этого года в Ереване завершится благоустройство нескольких парков и будут созданы новые зеленые зоны. На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс директор общественной некоммерческой организации “Озеленение и охрана окружающей среды” мэрии Еревана Ара Агаян отметил, что в прошлом году велись работы по благоустройству и озеленению 6-го участка кольцевого парка столицы.  В этом году на этой территории планируется установить линию опошения и провести благоустройство территории.
“Мы планируем посадить недостающие деревья и кусты и засадить газоны. Осенью все работы будут завершены. Жителям Еревана понравится парк, который станет излюбленным местом отдыха многих. Скажу, что помимо 6-го участка, мы озеленели и 5-й и 4-й участки Кольцевого парка, и в этом году там будут проведены дополнительные работы. “Эти участки будут частично восстановлены, почему частично, потому что есть кафе, здания, с которыми есть проблемы”, - сказал Ара Агаян. В этом году будут благоустроены скверы улиц Абовяна, а также Сарьяна. Кроме того, будут проведены работы по благоустройству территории. Будут новые аллеи и новые скамейки.
Планируется большая работа по созданию новых зеленых территорий. В частности, уже ведутся работы на участке Сараландж, внутри Парка Победы. Там установлена ирригационная система, в этом году ее должны опробовать. При этом будут проводиться масштабные земляные работы, которые довольно сложны из-за рельефа местности.
Как только это будет сделано, мы сможем говорить и о ландшафтном дизайне. По предварительному плану, там будут посадки смешанного леса с несколькими видами деревьев и кустарников. Так что прекрасный вид будет во все времена года. Мы предпочтем хвойные деревья”, - сказал он.
Параллельно специалисты разрабатывают проект благоустройства склона Цицернакаберда. Здесь запланированы масштабные работы по благоустройству территории. Установлена ирригационная система, которая будет опробована в весенние месяцы, а после соответствующих земляных работ начнется посадка деревьев и озеленение.