«Հայրենիքի փրկության շարժման» ղեկավարները կհանդիպեն ՀՀ նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտնեց, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը «Հայրենիքի փրկության շարժման» ղեկավարների հետ հանդիպելու հարցով դիմել է իրենց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սաղաթելյանը հիշեցրեց, որ Հանրապետության նախագահին շատ հստակ ներկայացրել են իրեն պահանջը: «Մենք մինչև այս պահը վերջնական պատասխան չունենք, և ունենք ժամկետ՝ մինչև երկուշաբթի օրը»,-ասաց նա ու առաջարկեց, որ ինքը բոլորի անունից դիմի նախագահին՝ նշելով, որ նախագահը պարտավոր է մինչև երկուշաբթի օրը դիմել ՍԴ՝ հակասահմանադրական ճանաչելու ԳՇ պետի պաշտոնանկությունը:
«Նախագահը վաղը կրկին շարժման ղեկավարների հետ հանդիպում է խնդրել»,-ասաց Սաղաթելյանն ու նշեց, որ այդ պահանջը բոլորի անունից ևս մեկ անգամ կփոխանցեն նախագահին:
Նա հավաքվածներին առաջարկեց իրենց անունից դիմել նաև ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանին: «Քո պաշտոնին մնալը այլևս մեր բոլորի պահանջն է»,-ասաց Սաղաթելյանն ու հորդորեց Գասպարյանին մնալ իր տեղում պինդ կանգնած՝ վստահեցնելով, որ դա պաշտոնի կռիվ չէ, այլ բանակի պահպանության համար է, պետականությունը պահելու համար է:
Սաղաթելյանը, դիմելով հավաքվածներին, ասաց, որ ըստ երկուշաբթի օրը ընդունված որոշումների, եթե փորձ արվի հեռացնել Օնիկ Գասպարյանին, ապա երեքշաբթի 17:00-ին կհավաքվեն և կորոշեն այն քայլերը և գործողությունները, որոնք պետք է կատարվեն:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարություն էր տարածել՝ վճռական բողոք արտահայտելով Տիրան Խաչատրյանին գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից ազատելու առնչությամբ: Ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ ՀՀ զինված ուժերը պահանջել են ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականը: «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցով ուղիղ հեռարձակմամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ որոշել է պաշտոնից ազատել ՀՀ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին և պատրաստել է համապատասխան փաստաթղթերը: Հանրապետության Հրապարակում Նիկոլ Փաշինյանը հրավիրել էր հանրահավաք, որին հաջորդել էր երթ: Ազատության հրապարակում էլ անցկացվել էր ընդդիմության հանրահավաքը: Այնուհետև փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերվանից ընդդիմության ներկայացուցիչներն անցկացնում են Բաղրամյան պողոտայում՝ այնտեղ տեղակայելով վրաններ: Այդ ընթացքում ՀՀ նախագահը որոշեց ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնանկ անելու հրամանագրի նախագիծը առարկություններով ետ ուղարկել վարչապետի աշխատակազմ: Այդ առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ այդ որոշումը ամենեւին չի նպաստում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծմանը: Վարչապետը նշել էր էր, որ ԳՇ պետին պաշտոնանկ անելու միջնորդությունը կրկին ուղարկում է նախագահին: Հանրապետության նախագահը որոշել է չստորագրել հրամանագրի նախագիծը: Միաժամանակ, առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, Հանրապետության նախագահն առանձին դիմումով դիմելու է սահմանադրական դատարան «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:

Лидеры Движения «За спасение Отечества» встретятся с президентом РА
Представитель Верховного Органа АРФД Ишхан Сагателян сообщил, что президент РА Армен Саргсян обратился к ним по поводу встречи  с лидерами Движения «За спасение Отечества».
Как  передает Арменпресс, Сагателян напомнил, что их требование очень четко было  сформулировано и представлено президенту республики. «У нас еще нет окончательного ответа, у нас крайний срок - до понедельника», - сказал он, предложив обратиться к президенту от имени всех, отметив, что до понедельника президент должен обратиться в Конституционный суд, чтобы объявить о неконституциональности  отставки глава Генштаба.
«Президент попросил завтра снова встретиться с лидерами движения», - сказал Сагателян, отметив, что это требование будет передано президенту еще раз и от имени всех.
Он также предложил собравшимся обратиться от их имени и к главе Генштаба Онику Гаспаряну. «Оставаться на своем месте – отныне это наше общее требование к тебе», - сказал Сагателян и призвал Гаспаряна твердо оставаться на своем месте, заверив, что это борьба не за должность, а в защиту армии, борьба  за сохранение государственности.
Обращаясь к собравшимся, Сагателян сказал, что в соответствии с принятыми в понедельник решениями, если будет предпринята попытка смещения Оника Гаспаряна, они соберутся во вторник в 17:00, чтобы «определиться с шагами» и действиями, которые необходимо предпринять.
Генеральный штаб Вооруженных сил РА выступил с заявлением, в котором выразил решительный протест против увольнения Тирана Хачатряна с должности первого заместителя начальника Генштаба. В связи со сложившейся ситуацией Вооруженные силы РА потребовали отставки премьер-министра и правительства РА. Премьер-министр РА Никол Пашинян в прямом эфире соцсети Facebook сообщил, что принял решение уволить начальника Генштаба РА Оника Гаспаряна и подготовил соответствующие документы. Никол Пашинян созвал  митинг на площади Республики, после которого последовало шествие. А на площади Свободы прошел митинг оппозиции. Затем, начиная с ночи на 26 февраля, представители оппозиции круглосуточно проводят  протест на проспекте Баграмяна, установив там  палатки
Тем временем  президент РА принял решение направить проект указа об увольнении начальника Генерального штаба ВС РА в канцелярию премьер-министра - с возражениями. В ответ  премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что это решение никак не способствует разрешению ситуации. Премьер-министр отметил, что ходатайство об увольнении начальника Генштаба направлено обратно президенту.
Президент республики принял решение не подписывать проект указа. При этом, руководствуясь пунктом 4 части 1 статьи 169 Конституции, Президент Республики обратится в Конституционный Суд с отдельным заявлением - с просьбой решить вопрос о  соответствии  Закону РА «О статусе военнослужащего и военной службы» от 15 ноября 2017 года.