Վատիկանը կարևորում է Ռուսաստանի դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վատիկանը կարևորում է Ռուսաստանի դերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտնել է Վատիկանի օտարերկրյա պետությունների հետ հարաբերությունների հարցերով քարտուղար Պոլ Ռիչարդ Գալագերը։
Պոլ Ռիչարդ Գալագերը նաև նշել է, որ Ռուսաստանի եւ Վատիկանի հարաբերությունները գտնվում են լավ մակարդակի վրա, իսկ դիրքորոշումները մի շարք հարցերում համընկնում են:
Վատիկանի օտարերկրյա պետությունների հետ հարաբերությունների քարտուղարը նշել է, որ կցանկանային ավելի մեծ առաջընթաց տեսնել հետխորհրդային տարածքում «սառեցված հակամարտությունների» լուծման հարցում:

Ватикан признал важную роль России в разрешении нагорно-карабахского конфликта
Ватикан признает важную роль России в поиске выхода из нагорно-карабахского конфликта. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил секретарь по отношениям с зарубежными государствами Ватикана Пол Ричард Галлахер.
"Россия сыграла важную роль в разрешении нагорно-карабахского конфликта", - сказал глава ватиканской дипломатии.
Галлахер отметил, что в Ватикане, в частности, хотели бы видеть больший прогресс в разрешении "замороженных конфликтов" в зонах на постсоветском пространстве. Кроме того, по словам главы ватиканской дипломатии, в Риме хотели бы, чтобы в Сирии "многие [внешние] игроки снизили свое присутствие".