Հայաստանը տնտեսական ազատության միջազգային ինդեքսում բարելավում է դիրքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը The Heritage Foundation-ի տնտեսական ազատության 2021 թվականի համաթվում երկու հորիզոնականով բարելավել է դիրքերը։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, առավելագույն 100 միավորից անցնող տարում Հայաստանը 71,9 միավոր է հավաքել՝ դասվելով «հիմնականում ազատ» տնտեսություն ունեցող երկրների շարքում։ Հայաստանը 178 երկրների մեջ 32-րդ հորիզոնականում է՝ նախորդ տարվա ինդեքսում երկիրը զբաղեցնում էր 34-րդ տեղը։ 2018 և 2019 թվականներին Հայաստանը համապատասխանաբար 44-րդ և 47-րդ հորիզոնականներում էր։
2021 թվականի զեկույցը հրապարակվում է Covid-19 համավարակի տարածման պայմաններում համաշխարհային տնտեսության համար ծանր ժամանակներում: «Կորոնավիրուսի համավարակին հակազդելուն զուգահեռ՝ տնտեսական ազատությունն առավել կարևոր է լինելու քան երբևէ», - ասվում է զեկույցում։
Հարավային Կովկասում, ըստ ինդեքսի, տնտեսական ազատության ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցել է Վրաստանը՝ 77,2 միավորով զբաղեցնում է 12-րդ հորիզոնականը։ Ադրբեջանը 38-րդ տեղում է։
Վաշինգտոնում հիմնված հեղինակավոր The Heritage Foundation-ը Միացյալ Նահանգների հանրային քաղաքականության ազդեցիկ կառույցներից է համարվում։ Ինդեքսը կազմելիս կազմակերպությունն առաջնորդվում է երկրներում բիզնեսի, աշխատուժի, ֆինանսական, ներդրումային, առևտրային ազատությունների աստիճանով, հարկային քաղաքականությամբ, սեփականության իրավունքի ապահովմամբ, դատական համակարգի արդյունավետությամբ։
Անցնող տարվա նշանակալի իրադարձությունների շրջանակում, ըստ զեկույցի, հայ-ադրբեջանական վեցշաբաթյա պատերազմից հետո ստեղծված նոր իրադրությամբ պայմանավորված՝ ապագայում թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը հնարավորություն ունեն բարելավելու իրենց տնտեսական ազատությունները դատական արդյունավետության տեսանկյունից։
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) կազմում միայն Ղազախստանն է Հայաստանի հետ «հիմնականում ազատ» տնտեսություն ունեցող երկրների շարքին դասվել՝ 71,1 ընդհանուր միավորով այն ինդեքսի 34-րդ հորիզոնականում է։ Միության անդամ մյուս պետություններն էականորեն զիջում են իրենց տնտեսական ազատության ցուցանիշով՝ դասվելով «չափավոր ազատ» երկրների շարքին․ Ռուսաստանը 92-րդ հորիզոնականում է, Բելառուսը` 95-րդ, իսկ Ղրղըզստանը՝ 78-րդ։
«Ազատ» և «հիմնականում ազատ» երկրներում, ըստ զեկույցի, քաղաքացիները համաշխարհային միջինից գրեթե կրկնակի բարձր եկամուտ են ստանում, նաև մոտ 6 անգամ ավելի բարձր եկամուտ «ճնշված» տնտեսությունների համեմատ։ Ազատ տնտեսություն ունեցող երկրների քաղաքացիները նաև որակյալ կրթության, առողջապահական համակարգի, մաքուր շրջակա միջավայրի ավելի մեծ հասանելիություն ունեն։
Ըստ համաթվի, ամենամեծ տնտեսական ազատությունն ունեցող երկրներն են Սինգապուրը, Նոր Զելանդիան, Ավստրալիան, Շվեյցարիան և Իռլանդիան։ Վատագույն եռյակում հայտնվել են Կուբան, Վենեսուելան և Հյուսիսային Կորեան։

Армения улучшает свои позиции в Международном индексе экономической свободы
В рейтинге экономической свободы “The Heritage Foundation” 2021 года Армения улучшила свои позиции на два пункта. Как сообщает «Арменпресс», Армения за год, из максимальных 100 баллов, набрала 71,9 балла, попав в число стран с “преимущественно свободной” экономикой. Армения находится на 32-м месте среди 178 стран, в индексе прошлого года страна находилась на 34-м месте. В 2018 - 1919 годах Армения занимала 44 - 47 места.
Доклад 2021 года публикуется в тяжелые для всей мировой экономики времена, что вызвано пандемией Covid-19. “При противодействии пандемии экономическая свобода становится важнее, чем когда-либо”, - говорится в докладе.
На Южном Кавказе, согласно индексу, самый высокий показатель экономической свободы зарегистрирован в Грузии, она заняла 12-е место с 77,2 баллами. Азербайджан находится на 38-м месте.
Фонд “The Heritage Foundation”, основанный в Вашингтоне считается одной из самых влиятельных структур в государственной политике США. При составлении индекса организация руководствуется степенью деловой, трудовой, финансовой, инвестиционной, торговой свобод, налоговой политикой, правами собственности и эффективностью судебной системы в данных странах.
В контексте решающих событий прошлого года, согласно докладу, в связи с новой ситуацией, создавшейся после шестинедельной армяно-азербайджанской войны, в будущем как Армения, так и Азербайджан смогут улучшить свои экономические свободы с точки зрения судебной эффективности.
В Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) вместе с Арменией лишь Казахстан входит в число стран с “преимущественно свободной” экономикой, имея 71,1 балла, он находится на 34-м месте индекса. Остальные страны-члены Союза имеют значительно меньшую экономическую свободу и классифицируются как “умеренно свободные”․ Россия занимает 92-е место, Беларусь - 95-е, Киргизия - 78-е.
Согласно докладу, в странах “свободной” и “в основном свободной” экономики жители  имеют почти вдвое больше доходов, чем в среднем в мире, что примерно в 6 раз выше, чем в “угнетенных” экономиках. Граждане стран со свободной экономикой также имеют больший доступ к качественному образованию, здравоохранению и чистой окружающей среды.
Согласно индексу, странами с “наибольшей” экономической свободой являются Сингапур, Новая Зеландия, Австралия, Швейцария и Ирландия. Куба, Венесуэла и Северная Корея входят в тройку худших.