Իտալիայում տեղական ընտրությունները կհետաձգեն աշուն համավարակի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի Կալաբրիայի հարավային օկրուգում (նահանգապետի մահվանից հետո) եւ բազմաթիվ քաղաքներոմ, ներառյալ Հռոմը, Միլանը եւ Նեապոլը, տեղական իշխանության մարմինների ընտրությունները գարնանից կհետաձգվեն աշուն: Մարտի 4-ին այդ մասին հայտնել Է La Repubblica թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հրատարակության տվյալներով՝ երկրի կառավարությունը համապատասխան որոշումը կընդունի մոտ օրերս: Հետաձգման պատճառը նոր կորոնավիուսով վարակումների թվի հերթական բռնկումն Է: Կալաբրիայում ընտրությունները նշանակված Էին ապրիլի 11-ին:՛ Մայիսին – հունիսին տեղական վարչակազմի ընտրությյւններ պետք Է կանյանան ավելի քան 1,2 հազար քաղաքներում: Մինչեւ 20 միլիոն իտալացիներ կմասնակցեն քվեարկությանը: Ինչպես նշում Է թերթը, ընտրությունները հետաձգվում են հոկտեմբերի 10 – 11:
Համավարակն արդեն դարձել Է ժողովրդական կամարտահայտության հետաձգման պատճառ: Մասնավորապես, խորհրդարանի բարենորոգման եւ օրենսդիրների թվի կրճատման շուրջը հանրաքվեն, որը պետք Է կայանար անցյալ տարվա մայիսին, անցկացվել Է նույն տարվա սեպտեմբերին: Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելան մասամբ համավարակով Է բացատրել վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման անհնարինությունը Ջուզեպե Կոնտեի կառավարության վերջին ճգնաժամից հետո, որը կորցրել Էր բացարձակ մեծամասնության պաշտպանությունը: Արդյունքում փետրվարին կազմվել Է նոր կառավարություն լայն քաղաքական կոալիցիայի հիման վրա՝ Մարիո Դագրիի գլխավորությամբ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Италии местные выборы перенесут из-за пандемии на осень
Выборы в органы местной власти в южной итальянской области Калабрия (после смерти губернатора) и множестве городов, включая Рим, Милан и Неаполь, будут перенесены с весны на осень. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг газета La Repubblica.
По данным издания, правительство страны примет соответствующее постановление в ближайшие дни. Причиной переноса является очередной всплеск числа заражений новым коронавирусом. Выборы в Калабрии были намечены на 11 апреля. В мае-июне выборы в местную администрацию должны состояться в более чем 1,2 тыс. городов. До 20 млн итальянцев примут участие в голосовании.
Как указывает газета, выборы переносятся на 10-11 октября. Пандемия уже становилась причиной переноса народного волеизъявления. В частности, референдум по реформе парламента и сокращению числа законодателей, который должен был состояться в марте прошлого года, был проведен в сентябре того же года.
Президент Италии Серджо Маттарелла объяснил отчасти пандемией невозможность проведения досрочных парламентских выборов после последнего кризиса правительства Джузеппе Конте, утратившего поддержку абсолютного большинства. В итоге в феврале было сформировано новое правительство на основе широкой политической коалиции во главе с Марио Драги.