Երևանում կայացել է ճապոնական Հինամացուրի ազգային տոնին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում գործող Հայ-ճապոնական «Հիկարի» կենտրոնում մարտի 3-ին կայացել է ճապոնական «Հինամացուրի» ազգային տոնին նվիրված միջոցառում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ճապոնական այս տոնը նվիրված է գարնան զարթոնքին, մանկահասակ և դեռատի աղջիկներին ու դեղձենու ծաղկմանը:
Միջոցառմանը՝ կենտրոնի սաները ներկայացրել են տոնի ծագումնաբանությունն և այն նշելու ծիսակարգերը:
Ըստ ճապոնական ազգային ավանդույթի, այդ օրն այն ընտանիքները, որտեղ կան աղջիկներ, համընդանուր ցուցադրում են յուրահատուկ տիկնիկներ, որոնք խորհրդանշական կարգով դասավորվում են յոթ աստիճանների վրա:
Հինամացուրին ճապոնուհիներին հնարավորություն է ընձեռում ցուցադրել իրենց տաղանդները՝ արվեստի, ձեռագործության և ուտեստների պատրաստման  բնագավառներում:
Հայ-ճապոնական «Հիկարի» կենտրոնի շնորհալի սաները ներկայացրել են նաև երաժշտական կատարումներ՝ երգելով Կոմիտաս և ճապոնական օրորոցային երգեր: Այնուհետ կայացել է  օրիգամիի վարպետության դաս, որի ընթացքում հյուրերն ու կենտրոնի սաները իրենց ձեռքով թղթե թիթեռ-էջանշաններ են պատրաստել:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայ-ճապոնական «Հիկարի» կենտրոնի նախագահ Կարինե Փիլիպոսյանը համոզմունք հայտնեց, որ մշակութային նման միջոցառումները հնարավորություն են ընձեռում ավելի լավ ճանաչել միմիյանց և այդպիսով նաև ամրապնդել հայ-ճապոնական բարեկամական հարաբերությունները: «Իրենց հերթին ճապոնացի մեր բարեկամները ձեռնամուխ են լինում իրենց երկրում հայ արվեստագետներին ու հայկական մշակույթը ներկայացնելու գործին»,-ասաց Փիլիպոսյանը՝ հավելելով, որ Ճապոնիայի դեսպանատան ու մշակութային գործիչների կողմից մշտապես ուշադրության կենտրոնում են եղել: «Մասնավորապես, տարիներ առաջ մեզ այցելեց Ճապոնիայի դեսպան պարոն Յամադան: Այնուհետև ճապոնիայի կառավարությունը մեր կենտրոնի մասնաշենքի հիմնանորոգման համար ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու որոշում ընդունեց»,-հայտնեց մեր զրուցակիցը:
Նրա հաղորդմամբ՝ կենտրոնի սաները յուրացնում են ճապոնական օրիգամի արվեստն ու սովորում ճապոներեն: Նրանցից Տաթև Բաբայանն ուսումը շարունակել և ավարտել է Տոկիոյի ազգային արվեստների ինստիտուտում: Վերադառնալով Հայաստան` նա նպատակադրվում է ճապոնական արվեստը ներկայացնել հայրենիքում:
Հինամացուրիի տոնին  «Հիկարի» կենտրոնի նախկին սանը նույնպես ներկայացել էր իր ձեռագործ աշխատանքներով: Ճապոնական ազգային Հինամացուրի տոնի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանության երկրորդ քարտուղար տիկին Ռիկա Օնոդերան: Հայ-ճապոնական «Հիկարի» կենտրոնը սկսել է իր գործունեությունը տարիներ առաջ: 2005 թ. օգոստոսի 6-ին Գեղագիտության ազգային կենտրոնի օրիգամիի խմբի սաները Ճապոնիայի Հիրոշիմա քաղաք ուղարկեցին հարյուրավոր նկարազարդ «Խաղաղության լապտերներ» և 1000 թղթե կռունկ` այդ կերպ հարգանքի տուրք մատուցելով 1945թ. ատոմային ռմբակոծման զոհերի հիշատակին: Ակցիան շատ ջերմ արձագանք գտավ Ճապոնիայում, որից հետո այն վերածվեց ամենամյա միջազգային ծրագրի և իրականացվում է մինչ օրս: Հետագայում այդ խմբի գործունեության հիման վրա էլ ստեղծվեց «Խաղաղության լապտերներ» ՀԿ-ն, որը 2010թ. վերանվանվեց հայ-ճապոնական «Հիկարի» գիտակրթամշակութային ՀԿ-ի:

В Ереване прошло мероприятие, посвященное национальному празднику Японии Хинамацури
В Ереване в Армяно-японском центре “Хикари” 3 марта состоялось мероприятие, посвященное японскому национальному празднику “Хинамацури”.
Как сообщает «Арменпресс», этот японский праздник посвящен весеннему пробуждению, девочкам младшего и юного возраста и цветению персиковых деревьев.
На мероприятии воспитанники центра представили значение праздника и ритуалы его празднования.
Согласно японской национальной традиции, в этот день семьи, в которых есть девочки и девушки, показывают уникальные куклы, которые символически располагаются на семи ступенях.
Хинамацури предоставляет японкам возможность показать свои таланты в области искусства, рукоделия и приготовления блюд.
Воспитанники Армяно-японского центра “Хикари” представили и музыкальные исполнения, исполнили песни Комитаса и японские колыбельные песни. В беседе с корреспондентом Арменпресс президент Армяно-японского центра “Хикари” Карине Пилипосян выразила уверенность, что подобные культурные мероприятия создают возможность лучше узнавать друг друга, укрепляют армяно-японские дружеские отношения. “Наши японские друзья, в свою очередь представляют армянских художников и армянскую культуру в их стране”, - сказала Пилипосян, добавив, что они всегда были в центре внимания посольства Японии и деятелей культуры. “В частности, к нам приходил посол Японии господин Ямада. Правительство Японии решило оказать финансовое содействие для капитального ремонта здания нашего центра”, - рассказала наша собеседница.
По его словам, воспитанники центра осваивают искусство оригами и изучают японский язык. Татев Бабаян даже продолжила учебу в Японии и окончила Токийский институт национальных искусств. Вернувшись в Армению, она намерена представлять японское искусство у себя на родине.
Бывшая воспитанница центра “Хикари” на праздник Хинамацури принесла свои поделки. На мероприятии, посвященном японскому празднику, присутствовала и г-жа Рика Онодера, второй секретарь посольства Японии в Армении. Армяно-японский центр “Хикари” начал свою деятельность много лет назад. В 2005 году 6 августа воспитанники Национального центра эстетики Армении отправили в японский город Хиросима сотни разноцветных фонариков мира  и 1000 бумажных журавликов, тем самым отдав дань памяти жертвам атомной бомбардировки 1945 года. Акция со стороны Японии получила очень теплый отклик, после чего стала ежегодной международной программой, которая реализуется и до сих пор. Позже на основе деятельности этой группы была создана общественная организация “Фонарики мира”. Позже она была переименована в Армяно-японскую научно-образовательную и культурную общественную организацию “Хикари”.