Կառավարությունը մտադրված է էականորեն ավելացնել գիտությանը հատկացվելիք բյուջեն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամ է էականորեն ավելացնելու գիտության բյուջեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանին՝ պատասխանելով «Իմ քայլը»-ից Մխիթար Հայրապետյանի հարցին:
Փոխվարչապետը հիշեցրեց, որ դեռ 2019-ից սկսած ԱԺ-ի հետ քննարկումերի արդյունքում ավելացրել են 2020-ին գիտությանը հատկացվելիք բյուջեն՝ 1.5 մլրդ դրամով:
«Վերջին քննարկումից հետո մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ Գիտության պետական կոմիտեն կներկայացնի իր առաջարկությունները՝ մի փոքր մանրամասն և հստակեցված: Ես մենք նշել ենք, որ միանշանակ պատրաստակամ ենք գիտության բյուջեն էականորեն ավելացնել»,-ասաց Ավինյանը:
Նա միևնույն ժամանակ նշեց, որ օրենսդրությամբ՝ տարբեր ոլորտներին վերաբերող սահմանաչափեր կան: Բայց Ավինյանը վստահեցրեց, որ ինչը վերաբերում է գիտությանը հատկացվելիք բյուջեի ավելացմանը, իրենք միանշանակ տրամադրված են ավելացնելուն:

Правительство Армении намерено значительно увеличить выделяемый науке бюджет
Правительство Армении готово значительно увеличить выделяемый науке бюджет. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-премьер Тигран Авинян в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос члена фракции «Мой шаг» Мхитара Айрапетяна.
Вице-премьер напомнил, что в результате обсуждений с Национальным Собранием, начиная с 2019 года, выделяемый сфере науки бюджет в 2020 году был увеличен на 1,5 млрд драмов.
«После последнего обсуждения мы договорились, что Государственный комитет науки представит свои предложения чуть более подробно. И мы отметили, что однозначно готовы значительно увеличить бюджет науки», - сказал Авинян.
При этом он отметил, что согласно законодательству существуют ограничения в разных сферах. Но Авинян заверил, что касательно увеличения бюджета, выделяемого на науку, они однозначно готовы к этому.