Freedom House-ն անդրադարձել է Հայաստանում պատերազմից հետո անկարգություններին ու ժողովրդավարության մակարդակին
Freedom House-ն անդրադարձել է Հայաստանում պատերազմից հետո
անկարգություններին ու ժողովրդավարության մակարդակին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Freedom House կազմակերպությունը հրապարակել է 2021 թվականի «Ազատությունն աշխարհում» զեկույցը, Հայաստանն ունի 100-ից 55 միավոր և դասված է մասնակի ազատ երկրների շարքին (նախորդ տարի Հայաստանն ուներ 53 միավոր): Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, զեկույցում նշվել է, որ Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղում՝ ներքաշելով ավտորիտար Թուրքիային, նվազեցնելով Հայաստանում բարեփոխումների հնարավորությունները և ուժի կիրառման միջոցով նպաստելով ժողովրդավարական նորմերի հետընթացին:
Ըստ զեկույցի հեղինակների՝ ղարաբաղյան պատերազմն ամրապնդեց Իլհամ Ալիևի ավտորիտար իշխանությունը, այդ հակամարտությունը, սակայն, սպառնում է ապակայունացնել Հայաստանի կառավարության դիրքերը: «Հայաստանն ազատության մեջ հաջողություններ է գրանցել այն պահից ի վեր, երբ 2018 թվականին բռնկվեցին հակակառավարական զանգվածային բողոքի ակցիաները, և քաղաքացիները քվեարկեցին ավելի բարեփոխիչ կառավարության օգտին»,-նշված է հոդվածում:
2018 թվականից ի վեր՝ Հայաստանը ժողովրդավար էր համարվում ավտորիտար տարածաշրջանում, սակայն պարտությունը պատերազմում բռնության ալիքի պատճառ դարձավ որոշ ընդդիմախոսների կողմից, որոնք նոյեմբերին գրոհեցին խորհրդարանը և հարձակվեցին խոսնակի վրա: Կազմակերպության զեկույցի համաձայն՝ նման անկարգությունները սպառնում են երկրի դժվարությամբ նվաճված առաջընթացին:

Freedom House report addresses post-war disturbances and democracy level in Armenia
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. Freedom House presented its Freedom in the World 2021 Democracy Under Siege report, where Armenia is ranked 55th in 100. Last year, Armenia’s ranking was 53.
“The use of military force by authoritarian states, another symptom of the global decay of democratic norms, was on display in Nagorno-Karabakh last year. New fighting erupted in September when the Azerbaijani regime, with decisive support from Turkey, launched an offensive to settle a territorial dispute that years of diplomacy with Armenia had failed to resolve,” the report said.
The report states that the 2020 Nagorno Karabakh War had a “spillover” effect for democracy.
“In addition to strengthening the rule of Azerbaijan’s authoritarian president, Ilham Aliyev, the conflict threatens to destabilize the government in Armenia. A rare bright spot in a region replete with deeply entrenched authoritarian leaders, Armenia has experienced tentative gains in freedom since mass antigovernment protests erupted in 2018 and citizens voted in a more reform-minded government,” it said.
Noting the post-armistice disturbances in Yerevan, where the parliament speaker was attacked and the government building was stormed, the report noted that “such disorder threatens the country’s hard-won progress.”