Freedom House-ն անդրադարձել է Հայաստանում պատերազմից հետո անկարգություններին ու ժողովրդավարության մակարդակին
Freedom House-ն անդրադարձել է Հայաստանում պատերազմից հետո
անկարգություններին ու ժողովրդավարության մակարդակին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Freedom House կազմակերպությունը հրապարակել է 2021 թվականի «Ազատությունն աշխարհում» զեկույցը, Հայաստանն ունի 100-ից 55 միավոր և դասված է մասնակի ազատ երկրների շարքին (նախորդ տարի Հայաստանն ուներ 53 միավոր): Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, զեկույցում նշվել է, որ Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղում՝ ներքաշելով ավտորիտար Թուրքիային, նվազեցնելով Հայաստանում բարեփոխումների հնարավորությունները և ուժի կիրառման միջոցով նպաստելով ժողովրդավարական նորմերի հետընթացին:
Ըստ զեկույցի հեղինակների՝ ղարաբաղյան պատերազմն ամրապնդեց Իլհամ Ալիևի ավտորիտար իշխանությունը, այդ հակամարտությունը, սակայն, սպառնում է ապակայունացնել Հայաստանի կառավարության դիրքերը: «Հայաստանն ազատության մեջ հաջողություններ է գրանցել այն պահից ի վեր, երբ 2018 թվականին բռնկվեցին հակակառավարական զանգվածային բողոքի ակցիաները, և քաղաքացիները քվեարկեցին ավելի բարեփոխիչ կառավարության օգտին»,-նշված է հոդվածում:
2018 թվականից ի վեր՝ Հայաստանը ժողովրդավար էր համարվում ավտորիտար տարածաշրջանում, սակայն պարտությունը պատերազմում բռնության ալիքի պատճառ դարձավ որոշ ընդդիմախոսների կողմից, որոնք նոյեմբերին գրոհեցին խորհրդարանը և հարձակվեցին խոսնակի վրա: Կազմակերպության զեկույցի համաձայն՝ նման անկարգությունները սպառնում են երկրի դժվարությամբ նվաճված առաջընթացին:

“Freedom House” коснулся беспорядков в Армении после войны и уровня демократии
Организация “Freedom House” опубликовала доклад “Свобода в мире” 2021 года, согласно которому Армения из 100 имеет 55 баллов и относится к числу частично свободных стран (в прошлом году Армения имела 53 балла). Как сообщает Арменпресс, в докладе отмечается, что Азербайджан начал войну в Нагорном Карабахе, вовлекая в нее и авторитарную Турцию, что уменьшило возможности реформ в Армении и посредством применения силы способствовало регрессу демократических норм.
По мнению авторов доклада, карабахская война укрепила авторитарную власть Ильхама Алиева, однако этот конфликт угрожает дестабилизировать позиции правительства Армении. “Армения, с тех пор, как в 2018 году вспыхнули массовые антиправительственные акции протеста, и граждане проголосовали за реформаторское правительство, в вопросе свобод добилась успехов”, - говорится в докладе.
С 2018 года Армения в авторитарном регионе считалась демократической, однако поражение в войне стало причиной волны насилия со стороны некоторых оппонентов, которые в ноябре атаковали Парламент и напали на спикера Парламента. Согласно докладу организации, подобные беспорядки угрожают прогрессу страны.