Վարչապետը կստեղծի ԶՈՒ-ի բարեփոխումների աշխատանքային խումբ. գործակցությունը ՌԴ-ի հետ կխորանա
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ Պաշտպանության նախարարի գլխավորությամբ կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կիրականացնի Զինված ուժերի բարեփոխումների հայեցակարգի «Ճանապարհային քարտեզ»-ի ժամանակացույցի ձևավորումը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հիշեցնեմ, որ իմ հրապարակած «Ճանապարհային քարտեզ»-ի 8-րդ կետի ձևակերպումը հետևյալն է՝ Զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի հաստատում և բարեփոխումների մեկնարկ: Վերջին ամիսներին մենք այս թեմայով ինտենսիվ քննարկումներ ենք ունեցել, որոշակի նախնական եզրակացությունների ենք եկել և ըստ էության, ձևակերպել ենք օրակարգ, թե ինչպես ու ինչպիսի ձևաչափերում պետք է իրականացվի Զինված ուժերի բարեփոխումը:
Այսօր մտադիր եմ ստորագրել որոշում՝ աշխատանքային խումբ ձևավորելու վերաբերյալ՝ Պաշտպանության նախարարի գլխավորությամբ, որը կիրականացնի Զինված ուժերի բարեփոխումների հայեցակարգի «Ճանապարհային քարտեզ»-ի ժամանակացույցի ձևավորումը: Ես ուզում եմ առանձնահատուկ ընդգծել, որ մենք այս գործընթացում մտադիր ենք էլ ավելի սերտ համագործակցություն հաստատել մեր անվտանգային թիվ մեկ գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ:
Համոզված ենք, որ այս գործընթացի արդյունքում այդ համագործակցությունը կդառնա առավել արդյունավետ անվտանգային ոլորտում, ռազմական համագործակցության ոլորտում և ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում: Հույս ունեմ, որ մինչև «Ճանապարհային քարտեզ»-ի ամփոփման ամսաթիվը մենք այս հայեցակարգային աշխատանքի առնվազն մեծ մասն իրականություն կդարձնենք ու գործնականում կսկսենք ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը, որոշումների իրագործումը»,- ասաց վարչապետը:

Pashinyan tasks to form working group for Armed Forces reform: cooperation with Russia to deepen
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. According to the decision of Prime Minister Nikol Pashinyan, a working group will be formed led by the defense ministry aimed at setting the timetable of the Roadmap for the Armed Forces reform concept.
“I would like to remind that point 8 of the Roadmap released by me is the following: approving Armed Forces reform program and launching the reforms. In recent months we have had intensive discussions on this topic, we have come to some preliminary conclusions and in fact we have formed an agenda on how and in which formats the Armed Forces reform should be carried out.
Today I am going to sign a decision on forming a working group led by the defense ministry which will formulate the deadline of the Roadmap for the Armed Forces reform concept. I would like to highlight that we are going to establish a closer cooperation with our number one security partner Russia in this process.
We are confident that as a result of this process our cooperation will become more effective in the security and defense fields. I hope we will implement at least most of this conceptual work before the date of summing up the Roadmap and will start in practice fulfilling the agreements reached”, the PM said at the Cabinet meeting today.