Ադրբեջանը չի կատարել բոլոր ռազմագերիներին և պատանդներին վերադարձնելու հանձնառությունը. Արա Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը ելույթ է ունեցել ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 46-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակով առցանց հանդիպմանը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի ելույթը.
«Տիկին նախագահ,
Տիկին Բարձր Հանձնակատար,
Մարդու իրավունքների խորհրդի հարգելի անդամներ,
Թույլ տվեք միանալով նախորդ բանախոսներին` շնորհավորել դեսպան Նազաթ Շամիմ Խանին՝ Մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել այս կարևոր առաքելությունում։
Այն փաստը, որ աննախադեպ հումանիտար ճգնաժամերի պայմաններում այս մարմինը շարունակում է իր աշխատանքը և իրականացնում իր մանդատը, վկայում է բազմակողմանիության առանցքային ձեռքբերումներից մեկը հանդիսացող մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնական դերակատարության մասին:
Մարդու իրավունքների խորհրդին լիիրավ անդամակցության առաջին տարվա ընթացքում Հայաստանն ապահովել է նպատակաուղղված և կառուցողական ներգրավվածություն`արտահայտելով ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ մեր սկզբունքայնությունը և այս զազրելի հանցագործության անպատժելիության դեմ պայքարի հարցում անշեղ դիրքորոշումը, աշխատանքներ է իրականացրել հարկադրաբար տեղահանված բնակչության, կրոնական ու էթնիկ խմբերի և նրանց մշակութային ժառանգության պաշտպանության, ինչպես նաև ատելության խոսքի և ատելության հանցագործությունների դեմ պայքարի մեխանիզմների ամրապնդման ուղղությամբ:
Հատկապես ոգեշնչող է այն փաստը, որ Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների խորհրդի երկամյա բանաձևը, որն իմ երկիրը պատիվ է ունեցել նախաձեռնել, ստացել է միջտարածաշրջանային լայն աջակցություն և ընդունվել է կոնսենսուսով: Այս բանաձևի էվոլյուցիոն զարգացումը բխում է մի շարք այնպիսի մարտահրավերները հասցեագրելու հրատապ անհրաժեշտությունից, ինչպիսիք են մարդու իրավունքների և միջազգային հումանիտար իրավունքի լուրջ և կոպտագույն խախտումները, խտրականության կաղապարված դրսևորումները, էթնիկ, ռասայական, ազգային կամ կրոնական ծագմամբ պայմանավորված խմբերի պաշտպանության անտեսումը, ատելության խոսքը և բռնության հրահրումը և դրանց արդարացումը, կողմնակալ վերաբերմունքը և անցյալի հանցագործությունների ժխտումը։
COVID-19 համավարակը ծանր մարտահրավերներ ի հայտ բերեց: Այն խարխլեց առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական պաշտպանության համակարգերի հիմքերը: Լիովին գիտակցելով հակամարտության գոտիներում բնակվող մարդկանց ծայրահեղ խոցելիությունը՝ Հայաստանն առաջին պետություններից էր, որն անվերապահորեն աջակցեց COVID-19 համավարակին արձագանքման ընթացքում գլոբալ հրադադարի մասին Գլխավոր քարտուղարի կոչին։
Տիկին նախագահ,
Ցավոք, Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսեց Գլխավոր քարտուղարի կոչը և, հետևաբար Անվտանգության խորհրդի 2532 բանաձևը, այլ նաև օգտվելով համաճարակային իրավիճակից՝ Արցախի ժողովրդի դեմ լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիա սանձազերծեց: Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի թաքցրել, որ նպատակ է հետապնդել Արցախից վերացնել հայկական հետքը, և Թուրքիայի ու վերջինիս հովանավորյալ օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների անմիջական ներգրավմամբ զանգվածային վայրագություններ է իրականացրել հայերի նկատմամբ: Այսպիսով, անցյալ դարասկզբին հայերի դեմ իրականացված և անպատիժ մնացած Ցեղասպանության սարսափները կրկնվեցին մեր տարածաշրջանում զանգվածային վայրագությունների այլ դրսևորումների տեսքով՝ նույն ոճրագործի հրահրմամբ և մեղսակցությամբ։
Ինքնորոշման իրավունքը ճնշելու նպատակով ուժի կիրառումը ՄԱԿ-ի կանոնադրության կոպտագույն խախտում է, որում հստակ նշվում է, որ բոլոր միջազգային վեճերը պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով:
Առավել դատապարտելի է այն, որ վարձկանների և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների լայն օգտագործմամբ դաժանորեն փորձ էր արվում ճնշել Արցախի հայերի մարդու իրավունքները, ներառյալ՝ նրանց ինքնորոշման իրավունքը, ինչը ճանաչվել է միջազգային դերակատարների, այդ թվում այս հեղինակավոր կառույցի հատուկ ընթացակարգերի կողմից:
Մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով ուղեկցված 44-֊օրյա ռազմական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական բանակը իրականացրել է սարսափելի հանցագործություններ ու վայրագություններ՝ միտումնավոր և համակարգված թիրախավորելով քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ներառյալ դպրոցներ, հիվանդանոցներ, ծննդատներ, շուկաներ, ճանապարհներ, հաղորդակցության համակարգեր և այլ հաստատություններ, պղծել և ոչնչացրել է Արցախի տարածքում գտնվող հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը՝ այդ թվում եկեղեցիներ, խաչքարեր և այլ հուշարձաններ:
Ադրբեջանական զինուժի կողմից իրականացված երկու օդային հարվածների հետևանքով լրջագույնս վնասվել է հայկական ինքնության կարևոր բաղադրիչը հանդիսացող Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարը Արցախի Շուշի քաղաքում։ Արցախի մշակութային և կրոնական ժառանգության պատմական խորհրդանշի դեմ իրականացված այս կանխամտածված հարձակումը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է, և Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային հիշողության ոչնչացման քաղաքականության շարունակություն, որի վերջնանպատակն է Արցախի հայաթափումը և այնտեղ հայկական մշակութային ներկայության ոչնչացումը։
Ադրբեջանական զինուժի կողմից Արցախի Հադրութի շրջանում գերեվարված հայ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ իրականացված հաշվեհարդարն Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմի ամենասարսափելի դեպքերից մեկն է, որը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի կողմից արդեն իսկ որակվել է որպես հնարավոր պատերազմական հանցագործություն:
Ցավոք, Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիան ցույց տվեց, որ ՄԱԿ-ի վաղ նախազգուշացման մեխանիզմները չեն գործում, ինչը նշանակում է, որ մենք պետք է շարունակենք մեր գործունեությունը դրանց հետագա բարելավման ուղղությամբ, ներառյալ Մարդու իրավունքների խորհրդի վերանայման գործընթացի շրջանակներում:
Արցախում ՄԱԿ-ի բացակայության փաստը եղել է միջազգային պաշտպանություն չապահովելու գործոններից մեկը: Հայաստանը լիովին համոզված է, որ հումանիտար օգնության հասանելիությունն Արցախ պետք է զերծ լինի քաղաքական ազդեցությունից, և ընդգծում է մարդու իրավունքների համընդհանուր իրականացման ու պաշտպանության կարևորությունը բոլորի համար՝ անկախ բնակության վայրի կարգավիճակից:
Այս պատերազմի առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ Ադրբեջանը լայնորեն օգտագործել է սոցիալական մեդիայի հարթակները` հայ բնակչությանն ահաբեկելու նպատակով։ Բարձրաստիճան ղեկավարության ուղղորդմամբ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձինք և զինված ուժերը սոցիալական մեդիայի հարթակներում տարածում են տեսանյութեր, որոնք հաստատում են հայ ռազմագերիների և պատանդների նկատմամբ նվաստացուցիչ, անմարդկային և դաժան վերաբերմունքի, այդ թվում ստորացման և ֆիզիկական բռնության, խեղումների, ինչպես նաև Իսլամական պետության գործելաոճին բնորոշ գլխատումների փաստերը: Պատերազմական հանցագործություններ իրականացնողները, ովքեր հրապարակավ պարծենում են հայերի գլխատումներով, արժանացան Ադրբեջանի բարձր պետական պարգևների, ներառյալ ազգային հերոսի կոչումների։
Այս համատեքստում խիստ մտահոգիչ է այն փաստը, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հրադադարի մասին հայտարարությունը ստորագրելուց գրեթե չորս ամիս անց հայ ռազմագերիներն ու պատանդները դեռ շարունակում են մնալ պատանդության մեջ: Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանը չի կատարել բոլոր ռազմագերիներին և պատանդներին վերադարձնելու իր հանձնառությունը, և շարունակում է գերության մեջ նրանց մի մասին:
Ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, այդ թվում կանանց, անհապաղ վերադարձը ծայրահեղ հրատապ խնդիր է և պահանջում է անհապաղ լուծում:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել այն երկրներին և կազմակերպություններին, որոնք ջանք չեն խնայել ինչպես պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ հետպատերազմյան շրջանում և մարդասիրական օգնություն են ցուցաբերել Արցախին, ինչպես նաև ներդրել են իրենց դիվանագիտական և քաղաքական լիարժեք ներուժը խնդրի կարգավորման համար:
Արցախի ժողովրդի արդարության և խաղաղության պահանջը պետք է անհապաղ հասցեագրվի, քանի որ մարդիկ, ովքեր պայքարել են իրենց ապրելու իրավունքի, իրենց ապագան առանց հարկադրանքների և բռնազավթման որոշելու իրավունքի համար, այսօր էլ իրենց նախնիների հողում առերեսվում են գոյութենական սպառնալիքի:

Azerbaijan failed to fulfill the commitment to return all PoWs and civilian detainees – Armenian FM
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian delivered remarks at the High Level Segment of the 46th Session of the United Nations Human Rights Council, the MFA told Armenpress.
The FM’s speech runs as follows:
“Mme President,
Mme. High Commissioner,
Distinguished Members of the Human Rights Council,
Allow me to join previous speakers in congratulating Ambassador Nazhat Shameem Khan on her election as the President of the Human Rights Council, and to wish her success in this important endeavor.
The very fact that in the time of unprecedented humanitarian crises this body has continued its work and fulfilled its mandate, speaks about the centrality of human rights protection as one of the key deliverables of multilateralism.
Throughout its first year of fully-fledged membership in the Human Rights Council Armenia ensured targeted and constructive engagement reflecting our principled position on prevention of genocide and unwavering stance on fight against impunity for this heinous crime, worked on strengthening the mechanisms aiming to protect forcibly displaced population, religious and ethnic groups and their cultural heritage, as well as to combat hate speech and hate crimes.
It is particularly encouraging that the HRC biennial resolution on the Prevention of Genocide, which my country has an honor to initiate, enjoyed a wide cross-regional support and was adopted by consensus. The evolutionary development of this resolution derives from the most urgent need to address the number of pertinent challenges such as the need to effectively prevent and address grave human rights violations and serious breaches of international humanitarian law, patterned forms of discrimination, exclusion of protected groups based on their ethnic, racial, national or religious background, hate speech and incitement to violence, justification, biased accounts and denial of the past crimes.
The COVID-19 pandemic brought grave challenges. It shattered the very foundations of healthcare, economic and social protection systems.  Fully cognizant about extreme vulnerability of the people residing in the areas of armed conflicts, Armenia was among the first states that unconditionally supported Secretary General’s call for Global ceasefire in response to COVID-19.
Mme. President,
Unfortunately, Azerbaijan not only neglected the call by the Secretary General and consequent Security Council resolution 2532 but exploited and weaponized the global pandemic to launch a full-scale military aggression against the people of Nagorno-Karabakh. The leadership of Azerbaijan did not make a secret that it aimed at erasing all traces of Armenians from Artsakh and with the direct involvement of Turkey and latter’s affiliated foreign terrorist fighters perpetrated mass atrocities against Armenians. Thus the horrors of the unpunished Genocide against Armenians of the last century reoccurred in another forms of mass atrocities in our region under the incitement and complicity of the same perpetrator.
The use of force to suppress the right to self-determination is a strict violation of the UN Charter, which clearly states that all international disputes must be settled by peaceful means.
It is even more deplorable that the mercenaries and foreign terrorist fighters were widely used in a violent attempt to suppress human rights of Armenians of Artsakh including their right to self-determination, something that was acknowledged by a variety of international actors including special procedures of this august body.
Throughout 44 days of the offensive in a flagrant violation of international human rights law and international humanitarian law Azerbaijani army committed horrendous crimes and atrocities deliberately and systematically targeting civilian infrastructures, including schools, hospitals, maternity wards, markets, roads, communication systems and other facilities, as well as vandalizing and destroying the Armenian cultural and religious heritage on the territory of Nagorno-Karabakh, including churches, cross-stones and various monuments.
Being a significant component of the Armenian identity, the Ghazanchetsots Cathedral in Shushi, Artsakh, was severely damaged after two air raids conducted by the Azerbaijani military. This deliberate attack on the historic symbol of the cultural and religious heritage of Artsakh is a gross violation of international law and the continuation of a pattern of the destruction of Armenian cultural memory by Azerbaijan, aimed at the eviction of Armenians from Artsakh and the destruction of the Armenian cultural presence thereon.
Mme President,
The execution of Armenian civilians in Hadrut region of Artsakh captured by the Azerbaijani military is one of the most egregious cases of the war against the people of Artsakh, which has already been defined by the UN High Commissioner for Human Rights as a possible war crime.
Unfortunately, aggression against Nagorno-Karabakh has shown that UN early warning mechanisms didn’t work, which means that we must continue our activity for their further improvement, including within the framework of the HRC review process.
The UN absence from Nagorno Karabakh has been one of the aggravating factors of the lack of international protection. Armenia is of strong conviction that the humanitarian access to Artsakh should not be subjugated to any political considerations and emphasizes the significance of the universal application and protection of human rights for all people irrespective of the status of the territory where they reside.
One of the hallmarks of this was that Azerbaijan made extensive use of social media platforms to intimidate the Armenian population. With the endorsement of the high level leadership, the Azerbaijani officials and armed forces share videos on social media platforms, which constitute evidence of degrading, inhuman and cruel treatment of the Armenian POWs and civilian detainees, including their humiliation, physical abuse, mutilations, ISIS style beheadings.The perpetrators of the war crimes who publicly boast about decapitations of Armenians have been decorated with the high State awards, including national hero titles.
Against this background is highly disturbing the fact that Armenian POWs and hostages remain in Azerbaijani custody, now nearly four months after the signing of the Trilateral ceasefire statement on November 9, 2020. However, Azerbaijan has failed to fulfill the commitment to return all PoWs and civilian detainees and it continues to keep a number of them in captivity.
The immediate return of the POWs and civilians, including women remains an extremely urgent issue and requires an instant solution.
I would like to take this opportunity to express my gratitude to those countries and organizations that spared no effort both during and post-war period and provided humanitarian aid to Artsakh, as well as input their full diplomatic and political potential.
The plea for justice and peace for the people of Artsakh must be urgently addressed. The people who fought for their right to live, right to determine their future free of coercion and occupation at this very moment continue to face existential threat in the land of their ancestors.