Այվազյանը Հնդկաստանի ԱԳ նախարարին երախտագիտություն է հայտնել հայ ժողովրդի հետ համերաշխության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը փետրվարի 19-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրահմանյամ Ջայշանկարի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ գոհունակություն հայտնելով ավանդական բարեկամության և փոխըմբռնման վրա հիմնված հայ-հնդկական հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ: Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել գործնական ջանքեր ձեռնարկել երկկողմ համագործակցությունն ամրապնդելու և ընդլայնելու ուղղությամբ:
«ԱԳ նախարարներն ընդգծել են միջազգային կառույցների շրջանակներում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ձևավորված փոխաջակցությունը և սերտ փոխգործակցությունը: Այս համատեքստում նախարար Այվազյանը  նախարար Ջայշանկարին շնորհավորեց Հնդկաստանի՝ ՄԱԿ անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ ընտրվելու կապակցությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ այդ անդամակցությունը կծառայի ի շահ խաղաղության և անվտանգության  համընդհանուր նպատակների առաջմղման»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են նաև, որ նախարարներ Այվազյանը և Ջայշանկարն անդրադարձել են միմյանց տարածաշրջաններում անվտանգության և խաղաղության հարցերի: Երկուստեք ընդգծվել է հակամարտությունների՝ բոլորի շահերը հասցեագրող խաղաղ կարգավորման հրամայականը: Այդ առնչությամբ Արա Այվազյանն երախտագիտություն է հայտնել իր գործընկերոջը՝ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի ընթացքում հայ ժողովրդին հայտնած համերաշխության համար:
Հայաստանի և Հնդկաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել նաև COVID-19 համավարակի հաղթահարման և այդ գործընթացում միջազգային համագործակցության շուրջ՝ նշելով, որ համավարակի դեմ պայքարում առաջնահերթ պետք է լինի միասնականությունը։ Այս համատեքստում նախարար Այվազյանը բարձր է գնահատել նախորդ տարեսկզբին COVID-19 համավարակի ընթացքում Հնդկաստանի՝ Հայաստանին ցուցաբերած աջակցությունը։

Глава МИД Армении поблагодарил индийского коллегу за солидарность с армянским народом
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 19 февраля провел телефонный разговор с министром иностранных дел Индии Субраманиямом Джайшанкаром.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, выразив удовлетворение высоким уровнем армяно-индийских отношений, основанных на традиционной дружбе и взаимопонимании. Стороны выразили готовность приложить практические усилия для укрепления и расширения двустороннего сотрудничества.
Министры иностранных дел подчеркнули тесное сотрудничество между Арменией и Индией в рамках международных структур. В этом контексте министр Айвазян поздравил министра Джайшанкара с избранием Индии непостоянным членом Совета Безопасности ООН, выразив уверенность, что это членство будет служить интересам мира и общим целям безопасности.
Главы МИД затронули вопросы безопасности и мира в регионах друг друга. Стороны подчеркнули необходимость мирного урегулирования конфликтов, отвечающего интересам всех. В связи с этим Ара Айвазян поблагодарил своего коллегу за солидарность, проявленную к армянскому народу во время агрессии Азербайджана против Арцаха.
Министры иностранных дел Армении и Индии также обменялись мнениями о преодолении эпидемии COVID-19 и международном сотрудничестве в этом процессе, отметив, что единство должно быть приоритетом в борьбе с эпидемией. В этом контексте министр Айвазян высоко оценил поддержку Индии Армении во время эпидемии COVID-19 в начале прошлого года.