Փաշինյանն անդրադարձավ պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող փաստահավաք հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին
Փաշինյանն անդրադարձավ պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող
փաստահավաք հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կիսում է այն տեսակետը, որ պետք է պարզի Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ամեն դետալը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասաց Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, անդրադառնալով պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող պարիտետային հանձնաժողով ստեղծելու «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի առաջարկին:
«Ձեր առաջարկած նախագծով հանձնաժողովը 70%-ով պետք է ձևավորվի այն քաղաքական ուժերից, որոնք արդեն ձեր հարցերի պատասխանները տվել են տարբեր ամբիոններից: Մենք փորձել ենք ձեզ հրավիրել քննարկման այդ թեմայի վերաբերյալ, բայց դուք հարկ չեք համարել գալ: Այս պահին պատերազմի հետ առնչվող 1000-ից ավելի քրեական գործ կա քննվող, որոնք ընթացքի մեջ են»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց, որ քննության քաղաքական մեխանիզմը հստակ դրված է գործող օրենսդրության մեջ և այդ մեխանիզմը Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովն է:
«Այն կարող է ձևավորվել օրենսդրության համապատասխան կարգավորումների համաձայն: Ինչ վերաբերում է պատերազմի մասին ճշմարտությանը, կարծում եմ, այն բավականաչափ քննարկվել է, միանշանակ համաձայն եմ, որ մինչև վերջին դետալը պետք է պարզվի»,- ասաց վարչապետը:
2020թ. նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկել է ստեղծել պարիտետային փաստահավաք հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի պատերազմի հանգամանքները:

Pashinyan comments on proposal to create fact-finding commission to study recent Artsakh War
YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan shares the view that all details of the recent war unleashed by Azerbaijan against Artsakh should be revealed.
The PM commented on the proposal of opposition Bright Armenia faction head Edmon Marukyan to create a fact-finding commission which will study the recent Artsakh War during the Q&A session today in the Parliament.
“According to your proposal that commission should be formed by 70% from those political forces who have already given the answers to your questions from different tribunes. We have tried to invite you to a discussion on that topic, but you didn’t come. At this moment over 1000 criminal cases relating to the war are under investigation”, the PM said.
He added that the political mechanism of investigation is clearly put on the current legislation and that mechanism is the Parliament’s investigative committee.
“It can be formed in accordance with the respective regulations of the legislation. As for the truth about the war, I think it has been discussed quite a lot, I absolutely agree that all the details should be revealed”, he said.
On November 19, 2020, the Bright Armenia faction of the Parliament has proposed to create a fact-finding commission which will study the circumstances of the recent war.