IT ոլորտի շվեդական խոշոր ընկերությունը պատրաստվում է Հայաստանում ստեղծել 1000-ից ավելի աշխատատեղ. նախարար
IT ոլորտի շվեդական խոշոր ընկերությունը պատրաստվում է Հայաստանում ստեղծել
1000-ից ավելի աշխատատեղ. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի շարք եվրոպական, ամերիկյան ընկերություններ Հայաստանում ներդրումներ անելու գործընթացի մեջ են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ «Հեռանկար»-ի շրջանակում տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով հետպատերազմական շրջանում ներդրումների ներգրավման թեմային:
Նախարարը նախ կարևորեց տարբերակել հայ կամ հայաստանյան ներդրողներին և օտարերկրյա կամ միջազգային ներդրողներին: «Առաջին խմբի ներդրողները, երբ տեսնում են, որ պատերազմ է, և իրենց հայրենիքը վտանգված է, այլ մղումներով են ներդրումներ անելու ցանկություն ունենում: Սա այն դեպքում, երբ սովորական պայմաններում միգուցե այնքան էլ ցանկություն չունենային ներդրում անելու: Իսկ հիմա խնդիր է դրված՝ օր առաջ վերականգնել հայրենիքի տնտեսական հզորությունը, և բոլոր ներդրողները, որոնք, բացի ներդրող լինելուց, նաև հայրենասեր են, շտապում են ներդրումներ անել, փորձում են օր առաջ իրենց լուման ներդնել՝ հայրենիքի վերականգնման գործում: Նրանք, ի ուրախություն մեզ, շատ-շատ են»,-ասաց Քերոբյանը:
Նա նշեց՝ ներդրման հիմքը բիզնես գաղափարն է, սակայն ավելանում է նոր ու կարևոր գործոն՝ հայրենասիրական գործոնը: «Դա չի նշանակում, որ բիզնեսմենը չի ցանկանում շահույթ ստանալ, հակառակը, հաշվի առնելով ռիսկերը, փորձելու է ավելի շատ շահույթ ստանալ, բայց միևնույն է մղումը՝ անել ներդրում այս իրավիճակում, մեծանում է հայրենիքի նկատմամբ սիրով»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է միջազգային ներդրողներին՝ նախարարը նշեց, որ տեսնում է փաստացի մի շարք եվրոպական, ամերիկյան ընկերությունների, որոնք հիմա ներդրումներ անելու գործընթացի մեջ են: «Օրինակ կարող եմ բերել մի շվեդական ընկերություն, որը Հայաստանում 1000-ից ավելի աշխատատեղ է պլանավորում բացել այս տարի: Դա IT ոլորտի ընկերություն է, 20-22 մլրդ դոլար կապիտալիզացիայով ընկերություն է: Աշխարհի ամենախոշորներից է իր ոլորտում: Ընկերությունը գրասենյակներ ունի Վրաստանում և մի շարք երկրներում, հիմա պատրաստվում է Հայաստանում բացել»,-ասաց Քերոբյանն ու վստահեցրեց, որ այդպիսի շատ ընկերություններ կան, ընդամենը մեկ օրինակ է բերում:
Նա կարևորեց, որ Հայաստանը կարողանա ճիշտ խոսել ներդրողների հետ: Նախարարի կարծիքով՝ դա նախկինում, նույնիսկ մինչև հիմա լավ չի արվում: «Փոխանակ, մենք գնանք ներդրողին խնդրենք, համոզենք, որ գա մեզ մոտ ներդրում անի, փորձում ենք ամեն կերպ վանել: Դա դեռևս շատ լավ երևում է պետական կառավարման համակարգի բազմաթիվ օղակներում»,-ասաց նախարարն ու լուծումներ մատնանշեց:
Նախարարը տնտեսության վիճակը մեկ բառով բնութագրեց որպես ճգնաժամային: Նա դա բացատրեց նրանով, որ անցյալ տարի Հայաստանի տնտեսությունն անցել է կրկնակի արհավիրքի միջով՝ համավարակ և պատերազմ:
Անդրադառնալով հարցին՝ եթե 2021-ին Հայաստանը վերադառնա 2019-ի տնտեսական արդյունքներին, ինչպե՞ս կգնահատի՝ Քերոբյանն ասաց, որ դա կլինի այն երկնիշ տնտեսական աճը, որի մասին ինքն արդեն խոսել է: «Ես դա կհամարեմ նորմալ արդյունք, իհարկե պետք է ձգտել ավելիին: Արդեն դա կլինի լավ արդյունք, այն այսօր համարվում է չափից ավելի լավատեսական կանխատեսում: Իհարկե, մենք ունենք մեր գործիքակազմը, թե ոնց պետք է լուծենք այդ խնդիրը»,-նշեց նախարարն ու շեշտեց, որ իրագործում են, ամեն օր իրենց մտքերը դառնում են իրականություն:

Крупная шведская IT компания собирается создать в Армении более 1000 рабочих мест: министр экономики
Крупная шведская IT компания собирается создать в Армении более 1000 рабочих мест:
министр экономики
Ряд европейских и американских компаний находятся в процессе инвестирования в Армению. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью, данном “Перспективе”, касаясь темы привлечения инвестиций в послевоенный период, заявил министр экономики Ваан Керобян.
Министр в первую очередь отделил армянских, зарубежных и международных инвесторов. “Инвесторы первой группы, когда видит, что идет война, их родина в опасности, они желают инвестировать с другими мотивами. Это тот случай, когда при нормальных обстоятельствах они могли не проявить особого желания инвестировать. А теперь есть задача - восстановить экономическую мощь Родины, все эти инвесторы, помимо того, что становятся инвесторами, еще и патриоты, они спешат вкладывать, стараются внести свой вклад в восстановление Родины. К счастью таких много”, - сказал Керобян.
Он отметил, что в основе инвестиций лежат бизнес идеи, но есть и другой мощный фактор - патриотизм. “Это не означает, что бизнесмен не хочет получать прибыль, напротив, с учетом рисков он будет пытаться получить больше прибыли, но мотив - инвестировать в этой ситуации исходит из любви к Родине”, - сказал он.
Что касается международных инвесторов, министр отметил, что он действительно видит ряд европейских и американских компаний, которые сейчас находятся в процессе инвестирования. “Например, я могу привести шведскую компанию, которая планирует в этом году создать в Армении более 1 000 рабочих мест. Это IT-компания с капиталом в 20 - 22 млрд долларов. Она является одной из крупнейших в мире в своей области. Компания имеет офисы в Грузии, в ряде других стран, сейчас она придет и в Армению”, - сказал Керобян и заверил, что таких компаний много, он привел лишь один пример.
Он сказал, что важно, чтобы Армения умела правильно говорить с инвесторами. По словам министра, раньше этого не делали, не делают и сейчас. “Вместо того чтобы самим идти к инвестору, уговариваем его прийти и инвестировать в нас, этим мы его отталкиваем. Это все еще проглядывается во многих сферах системы государственного управления”, - сказал министр и указал решения.
Министр охарактеризовал состояние экономики одним словом - кризисное. Он пояснил, что в прошлом году экономика Армении пережила двойную катастрофу - пандемию и войну.
Касаясь вопроса, если Армения в 2021 году вернется к экономическим показателям 2019 года, как он это оценит, Керобян сказал, что это будет двузначный экономический рост, о котором он уже говорил. “Посчитаю это нормальным результатом, конечно, надо стремиться и к большему. Это будет хороший результат, хотя сегодня это считается излишне оптимистичным прогнозом. Конечно, у нас есть инструментарий для решения этой проблемы”, - сказал министр и подчеркнул, что они внедряют его, их мысли ежедневно воплощаются в жизнь.