Մեդիայի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը ոլորտին առնչվող հարցեր է քննարկել ՀՀ դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեդիայի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Թերեզա Ռիբերիոն ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար, դեսպան Արմեն Պապիկյանի հետ քննարկել է Հայաստանում մեդիայի ազատության հարցն ու ոլորտները, որտեղ իր գրասենյակը կարող է աջակցություն տրամադրել Հայաստանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը:
Ռիբերիոն ողջունել է հավաստիացումներն այն մասին, որ մեդիայի ազատությունն ու լրագրողների անվտանգությունը կարևոր տեղ են զբաղեցնում ՀՀ կառավարության օրակարգում: Նա պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Հայաստանին մեդիայի և խոսքի ազատության հարցերում:
Ռիբերիոն և Պապիկյանն անդրադարձել են «ֆեյք լուրերի» հետևանքով ի հայտ եկող մարտահրավերներին, մեդիայի ազատության վրա ազդեցությանը:
Կողմերը խոսել են նաև այլ ոլորտներում համագործակցության և Մեդիայի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցչի՝ Հայաստան կատարելիք հնարավոր այցի մասին:

OSCE Representative on Freedom of Media meets with Ambassador of Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. OSCE Representative on Freedom of the Media (RFoM), Teresa Ribeiro, met with Ambassador Armen Papikyan to discuss media freedom developments in Armenia and areas in which the RFoM’s institution can provide assistance, the OSCE website reports.
Ribeiro welcomed the assurances that media freedom and safety of journalists are important topics on the government’s agenda. She expressed her readiness to provide support to Armenia on issues regarding media freedom and the freedom of expression.
Ribeiro and Papikyan talked about the challenge of “fake news” and its effects on media freedom, including the importance of media literacy as one of the elements to address the issue.
Ribeiro and Papikyan further spoke about the regional South Caucasus Media Conference, organized annually by the RFoM’s Office, and agreed to engage in further discussions about the upcoming 2021 event. They also discussed the prospects of co-operation in other areas and a possible visit of the RFoM to Armenia.