ՀՀ պետական պարտքը մեկ տարում աճել է 647 մլն 230 հազ. դոլարով կամ 8.84%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական պարտքը (ներքին և արտաքին) 2020-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, ըստ նախնական տվյալների, կազմել է 7 մլրդ 968 մլն 486 հազ. ԱՄՆ դոլար՝ 2019-ի 7 մլրդ 321 մլն 256 հազ դոլարի փոխարեն և աճել 647 մլն 230 հազ. դոլարով կամ 8.84%-ով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, արտաքին պարտքն անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է 6 մլրդ 53 մլն 147  հազ. դոլար և մեկ տարում աճել 268 մլն 629 հազ. դոլարով կամ ավելի քան 4.64%-ով, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության պարտքը կազմել է 5 մլրդ 593 մլն 202 հազ. դոլար և 12 ամսում աճել ավելի քան 298 մլն դոլարով կամ մոտ 5.63%-ով, իսկ ՀՀ կենտրոնական բանկի պարտքը կազմել է 459 մլն 944 հազ. դոլար և 2019-ի դեկտեմբերի 31-ի համեմատ նվազել 29 մլն 373 հազ. դոլարով կամ մոտ 6%-ով (կրկնահաշվարկից խուսափելու նպատակով` ՀՀ կենտրոնական բանկի արտաքին վարկերի գծով ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված արտաքին երաշխիքները արտացոլված են ՀՀ կենտրոնական բանկի արտաքին պարտքի մեջ)։
ՀՀ ներքին պարտքը 2020-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 1 մլրդ 915 մլն 340 հազ. դոլար և մեկ տարում աճել 378 մլն 601 հազ. դոլարով կամ ավելի քան 24.6%-ով, որից ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսերի գծով 1 մլրդ 834 մլն 773 հազ. դոլար պարտավորությունները այդ ժամանակահատվածում աճել են ավելի քան 422 մլն դոլարով կամ մոտ 29.9%-ով, իսկ ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված արտարժութային պետական պարտատոմսերի գծով պարտքն անցյալ տարվա դեկտեմբերի 31-ին կազմել է 80 մլն 567 հազ. դոլար և 2019-ի նույն օրվա համեմատ նվազել 43 մլն 402 հազ ԱՄՆ դոլարով կամ ավելի քան 35%-ով։ Այլ ներքին պարտավորություններ Հայաստանի Հանրապետությունը չի ունեցել։

Госдолг Армении за год вырос на 647 млн 230 000 $ или на 8.84%
Государственный долг Армении (внутренний и внешний) по состоянию на 31 декабря 2020 года, по предварительным данным, составил 7 млрд 968 млн 486 000 $ США против 7 млрд 321 млн 256 000 $ США в 2019 году и вырос на 647 млн 230 000$ США или на 8,84%.
Как стало известно «Арменпресс» из Статистического комитета Республики Армения, внешний долг по состоянию на конец декабря прошлого года составил 6 млрд 53 млн 147000$ США, за год вырос на 268 млн 629 000$ США, в том числе долг правительства составил 5 млрд 593 млн 202 000 долларов США или более чем на 4,64%. В то же время, долг Центрального банка Республики Армения составил 459 млн 944 000 долларов США и вырос за 12 месяцев на 298 млн долларов, или около 5,63%.  По сравнению с 31 декабря 2019 года сократился на 29 млн 373 000 долларов. Внешние гарантии, предоставленные правительством Республики Армения по линии внешних кредитов Центрального банка, отражены во внешнем долге Центрального банка.
Внутренний долг Армении по состоянию на 31 декабря 2020 года составил 1 млрд 915 млн 340 000 долларов. За год вырос на 378 млн 601 000. Из них по части приобретенных резидентами государственных казначейских облигаций 1 млрд 834 млн 773 000. Обязательства в долларах за этот период выросли более чем на 422 млн долларов, или примерно на 29,9%, а долг по линии гособлигаций в иностранной валюте, приобретенный резидентами, 31 декабря прошлого года составил 80 млн 567 000 долларов США, по сравнению с тем же днем 2019 года снизился на 43 млн 402 000 или более чем на 35%. Других внутренних обязательств Республика Армения не имела.