ՀՀ պետական պարտքը մեկ տարում աճել է 647 մլն 230 հազ. դոլարով կամ 8.84%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պետական պարտքը (ներքին և արտաքին) 2020-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ, ըստ նախնական տվյալների, կազմել է 7 մլրդ 968 մլն 486 հազ. ԱՄՆ դոլար՝ 2019-ի 7 մլրդ 321 մլն 256 հազ դոլարի փոխարեն և աճել 647 մլն 230 հազ. դոլարով կամ 8.84%-ով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, արտաքին պարտքն անցյալ տարվա դեկտեմբերի վերջի դրությամբ կազմել է 6 մլրդ 53 մլն 147  հազ. դոլար և մեկ տարում աճել 268 մլն 629 հազ. դոլարով կամ ավելի քան 4.64%-ով, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության պարտքը կազմել է 5 մլրդ 593 մլն 202 հազ. դոլար և 12 ամսում աճել ավելի քան 298 մլն դոլարով կամ մոտ 5.63%-ով, իսկ ՀՀ կենտրոնական բանկի պարտքը կազմել է 459 մլն 944 հազ. դոլար և 2019-ի դեկտեմբերի 31-ի համեմատ նվազել 29 մլն 373 հազ. դոլարով կամ մոտ 6%-ով (կրկնահաշվարկից խուսափելու նպատակով` ՀՀ կենտրոնական բանկի արտաքին վարկերի գծով ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրված արտաքին երաշխիքները արտացոլված են ՀՀ կենտրոնական բանկի արտաքին պարտքի մեջ)։
ՀՀ ներքին պարտքը 2020-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 1 մլրդ 915 մլն 340 հազ. դոլար և մեկ տարում աճել 378 մլն 601 հազ. դոլարով կամ ավելի քան 24.6%-ով, որից ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսերի գծով 1 մլրդ 834 մլն 773 հազ. դոլար պարտավորությունները այդ ժամանակահատվածում աճել են ավելի քան 422 մլն դոլարով կամ մոտ 29.9%-ով, իսկ ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված արտարժութային պետական պարտատոմսերի գծով պարտքն անցյալ տարվա դեկտեմբերի 31-ին կազմել է 80 մլն 567 հազ. դոլար և 2019-ի նույն օրվա համեմատ նվազել 43 մլն 402 հազ ԱՄՆ դոլարով կամ ավելի քան 35%-ով։ Այլ ներքին պարտավորություններ Հայաստանի Հանրապետությունը չի ունեցել։

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. According to preliminary data, Armenia’s government debt (internal and external) as of 2020 December 31 totaled 7 billion 968 million 486 thousand US dollars against 2019’s 7 billion 321 million 256 thousand US dollars – growing 647 million 230 thousand dollars or 8,84%, the Statistical Committee reported.
As of last year’s December, external debt amounted 6 billion 53 million 147 thousand dollars – growing 268 million 629 thousand dollars or more than 4,64% in one year, which includes the government debt that amounted 5 billion 593 million 202 thousand dollars (12-months growth totaled more than 298 million dollars or nearly 5,63%, while the Central Bank’s debt totaled 459 million 944 thousand dollars (compared to 2019’s December 31 decreased by 29 million 373 thousand dollars or 6%).
Internal debt amounted 1 billion 915 million 340 thousand dollars (growing 378 million 601 thousand dollars or more than 24,6% - from which 1 billion 834 million 773 thousand dollars of obligations in terms of state treasury bonds acquired by residents grew more than 422 million dollars, while the resident-acquired foreign currency state bonds debt totaled 80 million 567 thousand dollars (decreasing by 43 million 402 thousand dollars).