Դեկտեմբերին արտագաղթի ցանկություն ունեցողներն ավելի շատ էին, քան այսօր. Զարեհ Սինանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը գոնե կարճաժամկետ իմաստով հնարավոր համարում է Հայաստանիցարտահոսքը, սակայն ներգաղթի ակնկալիք էլ միշտ ունի:
«Այս պահին արտագաղթել ցանկացողներն ավելի շատ են, քան կլինեն վաղը, երբ շոկից դուրս գան: Նույն կերպ կարող ենք ասել, որ դեկտեմբերին արտագաղթի ցանկություն ունեցողներն ավելի շատ էին, քան այսօր», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Զարեհ Սինանյանը՝ կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե երբ Ռուսաստանի հետ չվերթները բացվեց, առաջին օրը ավելի շատ մարդ եկել է ՀՀ, քան գնացել է, Սինանյանն ասաց, որ թվերին ծանոթ չէ: «Չնայած չեմ զարմանում: Ամեն դեպքում, կարծում եմ՝ Միգրացիոն ծառայությունը թվերն ունի, և դրա հիման վրա վարչապետը նման եզրակացություն է արել», - ասաց նա:

В декабре желающих эмигрировать было больше, чем сегодня: Заре Синанян
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян эммиграцию из Армении считает возможной, по крайней мере, в краткосрочной перспективе, но ожидает и иммиграции.
“На данный момент желающих эмигрировать больше, чем будет завтра, когда они выйдут из шока. Точно так же можно сказать, что в декабре желающих эмигрировать было больше, чем сегодня”, - как сообщает «Арменпресс», заявил Заре Синанян журналистам после заседания правительства.
Касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна, что с возобновлением рейсов из России, в первый день в Армению прилетело больше людей, чем улетело, Синанян сказал, что он не знает их количества. “Однако я не удивлен. В любом случае, я думаю, что в миграционной службе есть эти цифры, и премьер-министр на их основании сделал такой вывод”, - сказал он.