Հայաստանն ակնկալում է մարտից ունենալ Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութերի որոշակի խմբաքանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ակնկալում է մարտից արդեն ունենալ Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի որոշակի խմբաքանակ՝ էտապներով պատվաստումների գործընթացը սկսելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Մենք առաջիկայում կունենանք կոնկրետ ժամկետներ, թե երբ ենք ստանալու: Դիմել ենք, արդեն բանակցությունների շրջանն ավարտվել է, և առաջիկայում կիմանաք, թե երբ ենք ստանալու»,-ասաց Ավանեսյանը:
Երբ պարզ կլինի ներմուծման կոնկրետ ժամկետը, այդ ժամանակ կհրապարակվի պատվաստումների գրաֆիկը: «Ակնկալում ենք մարտից արդեն ունենալ որոշակի խմբաքանակ՝ էտապներով պատվաստման գործընթացը սկսելու համար: Որոշվել են ռիսկային խմբերը, և ըստ այդ հրամանի՝ ռիսկային խմբերում ներգրավված անձինք կունենան պատվաստման առաջնահերթություն»,-ասաց նախարարը:
Ավանեսյանը վստահեցրեց, որ իրենք աշխատում են մի քանի հարթակներում՝ ունենալու պատվաստանյութերի լավագույն տարբերակները և բնակչությանը ապահովելու հնարավորինս մատչելի և որակյալ պատվաստանյութով: Հայաստանը վստահաբար կկիրառի նաև ռուսական Sputnik V պատվաստանյութը, սակայն դա կլինի առաջինը, թե երկրորդը, նախարարը դեռ չի կարող ասել: Գնահատվում են բոլոր առաջարկվող պատվաստանյութերը: Հայաստանում պատվաստումները միայն կամավոր բնույթ են կրելու:
Նախարարի խոսքով՝ Ռուսաստանից ավելի վաղ նվեր ստացված «Sputnik V» պատվաստանյութով Հայաստանում մոտ 15 հոգի է պատվաստվել:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութեր ձեռք բերելու համար տարվող բանակցությունների արդյունքում Հայաստանն առաջիկայում ձեռք կբերի բրիտանական «AstraZeneca» ընկերության պատվաստանյութը: Հայաստանը համաձայնագիր ունի «COVAX FACILITY» նախաձեռնության հետ, որը պայմանավորվածություններ է ձեռք բերում: Առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ «COVAX FACILITY»-ն առաջարկել է Հայաստանին և, քանի որ գինը մատչելի է եղել և ավելի շուտ կհասնի, համաձայնել են, որպեսզի այն բերվի: Առաջին փուլում հնարավորություն կունենան պատվաստվել տարեցների խնամքի կենտրոնների բնակիչները և աշխատակիցները, բուժաշխատողները, սոցիալական խնամքի կենտրոնների աշխատակիցները, 65 տարեկան և բարձր տարիքի անձինք, 16-64 տարեկան քրոնիկ հիվանդները:

Армения рассчитывает в марте получить партию вакцины против Covid-19
Армения рассчитывает получать определенные партии вакцины против Covid-19 начиная с марта.  Процесс вакцинации будет вестись поэтапно. Как сообщает «Арменпресс», об этом журналистам заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
“В ближайшее время мы узнаем, когда получим вакцину. Мы подали заявку, переговорный период закончился, скоро вы узнаете, когда мы ее получим”, - сказала Аванесян.
Как только конкретная дата ввоза станет ясной, будет опубликован график вакцинации. “Мы рассчитываем получить определенную партию уже в марте, чтобы начать поэтапный процесс вакцинации. Группы риска определены, и в соответствии с этим порядком приоритет вакцинации получат лица, входящие в группы риска”, - сказала министр.
Аванесян заверила, что они работают на нескольких платформах, чтобы иметь лучшие версии вакцин, и обеспечить население вакциной самого высокого качества. Армения обязательно воспользуется российской вакциной “Sputnik V”, но будет ли она в первой партии, или во второй, пока министр не может сказать. Все рекомендованные вакцины проходят оценку. Вакцинация в Армении будет только на добровольных началах.
По словам министра, в Армении почти 15 человек уже вакцинированы вакциной “Sputnik V”, образцы которой Армения получила в дар от России.
Ранее сообщалось, что в результате переговоров о закупке вакцин против Covid-19 Армения вскоре приобретет вакцину британской компании “ AstraZeneca”. Армения имеет договоренность с инициативой COVAX FACILITY, которая достигает соглашений. По данным Минздрава, вакцину Армении предложила COVAX FACILITY, цена была доступной, и поэтому она поступит раньше. На первом этапе будут вакцинированы проживающие в центрах ухода за престарелыми и сотрудники этих центров, медицинские работники, сотрудники центров социальной помощи, лица старше 65 лет и лица  с хроническими заболеваниями от  16 до 64 лет.