ԿԳՄՍ նախարարը և ՌԴ դեսպանն անդրադարձել են դպրոցներում հայերենի և ռուսերենի դասավանդման խնդիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը հունվարի 29-ին հանդիպել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Ժաննա Անդրեասյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից, ողջունելով դեսպանին՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությունն առանձնակի տեղ ունի հայ-ռուսական հարաբերություններում:  Ըստ նախարարի՝ համատեղ ծրագրերի  ընդլայնումը և փորձի փոխանակումն իրավամբ նպաստում են բարեկամ երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը:
ՌԴ դեսպանը ևս կարևորել է վերոնշյալ ոլորտներում երկու երկրների միջև համագործակցությունը՝ որպես ռազմավարական նշանակության բնագավառներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՌԴ-ի հանրակրթական դպրոցներում հայերենի, ինչպես նաև ՀՀ դպրոցներում ռուսերենի դասավանդման խնդիրներին: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ինչպես դասագրքերի հարցին, այնպես էլ դասավանդող ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներին, որոնք 2020 թվականին կազմակերպվել են առցանց՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի համաճարակով: Դիտարկվել է համատեղ աշխատանքային խմբի ստեղծման հարցը՝ լուծումներ առաջադրելու համար:
Քննարկվել է նաև միջպետական կրթաթոշակային ծրագիրը, որի շրջանակում ՀՀ և ՌԴ քաղաքացիները հնարավորություն են ստանում սովորել երկու երկրների լավագույն բուհերում: Հատուկ կարևորվել է Հայ-ռուսական համալսարանի գործունեությունը՝ որպես երկու երկրների գիտակրթական և մշակութային ջերմ հարաբերությունները խորհրդանշող կառույց:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ այդ հարցում ակնկալելով ՌԴ աջակցությունը:
Նշվել է, որ այս տարեվերջին ավարտվում է մշակույթի ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի շարք համատեղ միջոցառումների կազմակերպում, ՀՀ և ՌԴ ժողովուրդների պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրում, ինչպես նաև գործընկերային կապերի զարգացում: Առաջարկվել է մշակել և ստորագրման ներկայացնել մշակույթի ոլորտում առաջիկա տարիների համար համագործակցության նոր ծրագիր:
Կողմերը նաև փաստել են, որ 2020 թվականին Հայաստանում նախատեսվում էր անցկացնել Ռուսաստանի մշակույթի օրեր, իսկ 2021 թվականին՝ Հայաստանի մշակույթի օրեր Ռուսաստանում: Կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ այդ աշխատանքները հետաձգվել են: Հանդիպման մասնակիցները հույս են հայտնել, որ իրավիճակն առաջիկայում կկարգավորվի, և այն չի խոչընդոտի հետագա նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև հանրակրթության բարեփոխումներին և, մասնավորապես, «Կրթության միջազգային գործընկերության»՝ վերջերս ձեռք բերված դրամաշնորհի շրջանակում կրթության ոլորտում ձևավորված տեղական կրթության խմբի աշխատանքներին այլ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի ներգրավման հնարավորությունը:

Обсуждены вопросы преподавания армянского и русского языков в Армении и РФ
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян 29 января встретился с делегацией во главе с послом России в Армении Сергеем Копыркиным. Во встрече приняли участие заместители министра Артур Мартиросян и Жанна Андреасян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, приветствуя посла, министр Ваграм Думанян отметил, что сотрудничество в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи занимает особое место в армяно-российских отношениях. По словам министра, расширение совместных программ и обмен опытом способствуют постоянному развитию двусторонних отношений между дружественными странами.
Посол РФ также подчеркнул важность сотрудничества двух стран в вышеупомянутых сферах как областях стратегической важности.
В ходе встречи стороны затронули вопросы преподавания армянского языка в средних школах России, а также русского языка в школах Армении. В частности, речь шла о выпуске учебников, а также о курсах повышения квалификации учителей, которые были организованы онлайн в 2020 году из-за эпидемии коронавируса. Был рассмотрен вопрос о создании совместной рабочей группы по выработке решений.
Обсуждалась также межгосударственная стипендиальная программа, в рамках которой граждане Армении и России получают возможность учиться в лучших университетах двух стран. Особо отмечена деятельность Российского-армянского университета как структуры, символизирующей теплые научно-образовательные и культурные связи между двумя странами.
Министр Ваграм Думанян обратил внимание посла на вопрос сохранения культурного наследия Арцаха на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, ожидая поддержки России в этом вопросе.
Было отмечено, что в конце этого года завершается программа армяно-российского сотрудничества в области культуры, которая включает в себя организацию ряда совместных мероприятий, изучение историко-культурного наследия народов Республики Армения, а также развитие партнерских связей. Было предложено разработать и представить на подписание новую программу сотрудничества в области культуры на ближайшие годы.
Стороны также констатировали, что в 2020 году планировалось провести Дни культуры России в Армении, а в 2021 году - Дни культуры Армении в России. В связи с эпидемией коронавируса эти работы были отложены. Участники встречи выразили надежду, что в ближайшее время ситуация разрешится, и это не помешает реализации дальнейших инициатив.
В ходе встречи также обсуждалась возможность привлечения других международных организаций, в том числе Российского центра науки и культуры, к реформе общего образования.