Հայաստանը կարևորում է Իրանի հետ քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը ընդգրկուն է համարում հայ-իրանական օրակարգը՝ հիմնված երկու ժողովուրդներին միավորող դարավոր բարիդրացիական հարաբերությունների վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Արա Այվազյանը նման կարծիք է հայտնել Իրանի արտաքին գործերի նախարար  Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ հանդիպման ընթացքում ունեցած ելույթում:
«Մեր միջև բարեկամությունը միջմշակութային երկխոսության և տարբեր կրոնների ու քաղաքակրթությունների՝ կողք կողքի ապրելու լավագույն օրինակ է, որի հիմքը փոխադարձ վստահությունը և փոխադարձ հարգանքն է: Հենց դա է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու բանալին»,- ասել է Այվազյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է Իրանի հետ առկա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, սերտ առևտրատնտեսական կապերը, համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Նրա խոսքով՝ հանդիպումը լավ առիթ է մտքեր փոխանակելու բազմաոլորտ փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ, ուրվագծելու առաջիկա քայլերը: «Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք առավել ամրապնդել և զարգացնել մեր փոխշահավետ համագործակցությունը: Իրանը Հայաստանի 4-րդ առևտրային գործընկերն է, և, բնականաբար, մեր օրակարգում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում առևտրատնտեսական փոխգործակցության խթանումը: Անշուշտ մեր քննարկումներում մեծ տեղ է հատկացվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերին, և դրանց շուրջ մտքերի փոխանակումը շարունակելու ենք նաև օրվա ընթացքում»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

Высокий уровень политического диалога с Ираном Армения считает очень важным: Ара Айвазян
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян армяно-иранскую повестку считает всеобъемлющей, основанной на многовековых добрососедских отношениях, объединяющих два народа. Как сообщает Арменпресс, такое мнение выразил Ара Айвазян в своем выступлении на встрече с министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавад Зарифом.
“Наша дружба, основанная на взаимном доверии и взаимном уважении, - лучший пример межкультурного диалога различных религий и цивилизаций народов, живущих бок о бок. Это ключ к достижению мира и стабильности в регионе”, - сказал Айвазян.
Министр подчеркнул, что Армения придает большое значение высокому уровню политического диалога с Ираном, тесным торгово-экономическим связям и сотрудничеству в областях, представляющих взаимный интерес. По его словам, встреча - хорошая возможность обменяться мнениями о перспективах многопрофильного сотрудничества, наметить дальнейшие шаги. “Уверен, что совместными усилиями мы сможем и дальше укреплять и развивать наше взаимовыгодное сотрудничество. Иран является четвертым торговым партнером Армении, и, естественно, развитие торгово-экономического сотрудничества занимает особое место в нашей повестке. Безусловно, в ходе наших обсуждений большое внимание было уделено вопросам региональной безопасности, стабильности, и мы продолжим обмен мнениями по ним в течение всего дня”, - представил глава МИД Республики Армения.