Ընտրական օրենսգիրք, սահմանադրական փոփոխություն, ԱԺ-ի լուծարման հնարավորություն. ինչ է քննարկել «Իմ քայլը»
Ընտրական օրենսգիրք, սահմանադրական փոփոխություն, ԱԺ-ի լուծարման
հնարավորություն. ինչ է քննարկել «Իմ քայլը»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում փետրվարին հանրային քննարկման կդրվի Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Իմ քայլը» խմբակցության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց պատգամավոր  Համազասպ Դանիելյանը՝ նշելով, որ խոսել են Սահմանադրական հնարավոր փոփոխությունների, ԱԺ-ի ինքնալուծարման հնարավորության ու այլ տարբերակների մասին:
«Փետրվար ամսվա ընթացքում մենք նախ հանրային քննարկման, ապա շրջանառության մեջ ենք դնելու Ընտրական օրենսգիրքը, այսինքն՝ օրենսգրքի այն հատվածը, որը վերաբերում է ընտրակարգին և մնացած հատվածներին: Երբ դեռ 1.5 տարի առաջ ծրագրում էինք ընտրական բարեփոխումները, գաղափար կար, որ հիմնական մասին կանդրադառնանք սահմանադրական փոփոխություններից հետո, որովհետև ընտրակարգում կան դրույթներ, որոնք կարգավորված են Սահմանադրությամբ»,-ասաց Դանիելյանը:
Պատգամավորը նշեց՝ այսպիսով սահմանադրական փոփոխություններ դեռևս տեղի չեն ունեցել, բայց Ընտրական օրենսգրքի փաթեթը, մեծ հաշվով, պատրաստ է: Եվ իրենք խմբակցությունում քննարկել են ԱԺ-ում որոշակի սահմանադրական փոփոխություններ կատարելու հնարավորությունը: Նա շեշտեց, որ այդ փոփոխությունները բնականաբար պետք է լինեն ԱԺ-ի լիազորություններում: «Մի քանի տարբերակ ենք քննարկել, դեռ քննարկումները շարունակվում են»,-ասաց Դանիելյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք քննարկվել է իրենց խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի՝ ԱԺ-ին ինքնալուծարման հնարավորություն տալու գաղափարը՝ նա ասաց, որ նաև այդ մասին են խոսել: «Տարբեր գաղափարներ են, մեկ կետ չէ, բազմաթիվ կետեր են՝ արտահերթ ընտրությունների ժամկետների հետ կապված և այլն»,-նշեց նա:
Դանիելյանը, սակայն, նշեց, որ ԱԺ-ում սահմանադրական փոփոխություններ անելը միայն «Իմ քայլը»-ի որոշելիքը չէ: «Նման փոփոխությունը պահանջում է առնվազն 88 ձայն, հետևաբար նաև ընդդիմությունը պետք է իր տեսակետը հայտնի: Հետևաբար` մենք դեռ շատ վաղ փուլում ենք, որ կարողանամ որևէ հստակ տեղեկատվություն հայտնել: Քննարկմանը հստակ որևէ որոշում չի եղել»,-ասաց նա ու հավելեց, որ խմբակցության այս քննարկումը նախնական է, շատ վաղ է դիրքորոշում հայտնել:
Ըստ Դանիելյանի՝ եթե առնվազն ընդդիմադիր մեկ խմբակցություն ևս հետաքրքրված կլինի, համաձայնության կգա մեծամասնություն կազմող խմբակցության հետ, կխոսեն այդ մասին:

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. A bill on amending the Electoral Code will be introduced for public discussions in February, the My Step parliamentary faction MP Hamazasp Danielyan told reporters after the ruling bloc held a meeting.
He said the ruling bloc lawmakers discussed potential constitutional amendments, a possible self-dissolution of parliament and other options.
“During February we will introduce the Electoral Code first for public discussions then into circulation, meaning the part of the code which relates to the electoral procedures and other parts. When we were planning electoral reforms one and a half years ago, we had an idea that we would address the main part after constitutional amendments, because the electoral procedure includes clauses which are regulated by the Constitution,” he said, adding that despite constitutional amendments haven’t taken place the Electoral Code package is ready.
Danielyan says the ruling bloc discussed the possibility of making some constitutional amendments in parliament. “We discussed several options, and discussions are still ongoing.”
Asked whether or not they discussed the possibility of enabling parliament to “self-dissolve” – a brainchild of their colleague MP Vahagn Hovakimyan – he said they have indeed discussed it. “There are many ideas, it’s not one thing, there are many items relating to the timeframes of early elections and others,” he said.
Danielyan noted that making constitutional amendments in parliament isn’t solely up to the ruling bloc. “Such an amendment requires at least 88 votes, therefore the opposition should also express its view. Therefore, we are still at a very early stage for me to be able to give concrete information. There was no concrete decision at the discussion,” Danielyan said.