Վրաստանը կորոնավիրուսից մահերի թվով անցավ Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերը գնալով աճում են, իսկ մահվան դեպքերի թիվը սկսած 2021 թվականի հունվարի 23-ից՝ գերազանցում են Հայաստանում արձանագրված մահվան դեպքերին: Այդ օրվա դրությամբ Հայաստանում արձանագրվել էր 3 հազար 34, իսկ Վրաստանում՝ 3 հազար 38 մահվան դեպք:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 25-ի դրությամբ Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 166 հազար 94 դեպք՝ 3047 մահվան դեպքով: Նույն օրվա դրությամբ հարևան Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի վարակման 256 հազար 846 դեպք՝ 3071 մահվան դեպքով:
Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի տնօրեն Ամիրան Գամկղրելիձեն PalitraNews-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ երկրում ևս մեկ տարի ստիպված են լինելու ապրել որոշ կանոնակարգերով. ևս մեկ տարի պետք է հրաժարվեն հարսանիքներից, մեծ հավաքներից ու միջոցառումներից:
Գամկղրելիձեի խոսքով` եթե այս տարի բնակչության 60-70 տոկոսը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվեց, ապա աստիճանաբար հնարավոր կլինի վերադառնալ բնականոն կյանքին:
«Բնականոն կյանքին վերադառնալու հետ կապված իմ կանխատեսումը հիմնվում է մի քանի գործոնի վրա: Առաջին՝ կարծում եմ, որ վարակը մոտավորապես մեկ տարում կավարտի իր կենսաբանական ցիկլը և հավանաբար կդառնա սեզոնային վարակ, ինչպես օրինակ գրիպը: Հավանաբար, մեզ անհրաժեշտ կլինի սեզոնային պատվաստում: Եթե այս տարի բնակչության 60-70 տոկոսը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվեց, ապա աստիճանաբար հնարավոր կլինի վերադառնալ բնականոն կյանքին», - հայտարարել է Գամկղրելիձեն և նշել, որ այսօր տարվող միջոցառումները՝ կապված դիմակ կրելու, հեռավորության և հիգիենային պայմանների հետ, պարտադիր են:
ՀՀ առողջապահության նորանշանակ նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հունվարի 21-ին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանում համաճարակային իրավիճակը գնահատել էր բավականին կառավարելի:
Տարածաշրջանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերով առաջատարը Թուրքիան է՝ 2 միլիոն 429 հազար 605 դեպքով: Իրանը երկրորդ տեղում է՝ 1 մլն 372 հազար 977 հաստատված դեպքով: Երրորդ հորիզոնականում Վրաստանն է, ուր կորոնավիրուսով վարակվել է 253 հազար 816 բնակիչ: Հաջորդը Ադրբեջանն է՝ կորոնավիրուսի հաստատված 228 հազար 975 դեպքով: Հայաստանում, ինչպես վերը նշված է, հաստատվել է կորոնավիրուսի 166 հազար 94 դեպք:

В Грузии больше случаев смертей от COVID-19, чем в Армении
Случаи заражения COVID-19 в Грузии растут, а количество смертей, с 23 января 2021 года превышает смертельные случаи в Армении. По состоянию на 23 января в Армении зарегистрировано 3 034 летальных исходов, в Грузии - 3 038.
Как передает «Арменпресс», по положению на 25 января в Армении зарегистрировано 166 094 случая COVID-19 с 3 047 летальными исходами. По состоянию на тот же день в соседней Грузии зарегистрировано 256 846 случаев заражения COVID-19 и 3 071 летальных исходов.
Директор Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Грузии Амиран Гамкгрелидзе в интервью “PalitraNews” заявил, что стране еще год придется жить по таким правилам, еще  год придется отказываться от свадеб, больших сборов и мероприятий.
По словам Гамкгрелидзе, если в этом году вакцинировать 60 - 70% населения, возможно будет постепенно вернуться к обычной жизни.
“Мой прогноз возвращения к нормальной жизни основан на нескольких факторах. Во-первых, я думаю, что инфекция завершит свой биологический цикл примерно через год.  Она, вероятнее всего, станет сезонной инфекцией, такой как грипп. Возможно, нам понадобится сезонная вакцина. Если в этом году вакцинировать от COVID-19 60 - 70% населения, возможно будет постепенно вернуться к обычной жизни”, - сказал Гамкгрелидзе.
Новоназначенный министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян после заседания правительства 21 января, отвечая на вопросы журналистов, оценила эпидемическую ситуацию в Армении как вполне управляемую.
Лидером по количеству подтвержденных случаев COVID-19 в регионе является Турция с 2 миллионами 429 605 случаев. На втором месте Иран - 1 миллион 372 977 подтвержденных случаев. На третьем месте Грузия, где  заразились 253 816 человек. Далее идет Азербайджан с 228975 подтвержденными случаями COVID-19. В Армении подтверждено 166094 случаев COVID-19.