Փոխվարչապետ Ավինյանը և «Ռենկո»-ի ղեկավարը քննարկել են Երևանում ՋԷԿ-ի շինարարության ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հունվարի 18-ին ընդունել է իտալական «Ռենկո» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջովաննի Ռուբինիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, կողմերը քննարկել են 2019թ. նոյեմբերի 13-ին ստորագրված համաձայնագրի կատարման ընթացքը, որով նախատեսվում էր Երևան քաղաքում կառուցել 250 մեգավատտ հզորությամբ գազային վառելիքով կոմբինացված ցիկլով էլեկտրակայան:
Ջովաննի Ռուբինին ներկայացրել է իրականացվող աշխատանքների ընթացքը՝ նշելով, որ, թեև COVID-19-ի համավարակով պայմանավորված՝ սահմանված ժամանակացույցում որոշակի ուշացումներ կան, ներկայիս տեմպերը խիստ հուսադրող են և 2021թ. աշնանն արդեն հնարավոր կլինի ամբողջ ծավալով գործարկել էլեկտրակայանը: «Ռենկո» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենը երախտագիտություն է հայտնել կառավարության ցուցաբերած աջակցության համար:
Տիգրան Ավինյանն էլեկտրակայանի կառուցումը որակել է որպես հաջողված ծրագիր, իսկ համավարակի պատճառով առաջացած խնդիրները՝ առկա հնարավորությունների սահմաններում լիովին լուծելի: Փոխվարչապետը հայտնել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը շարունակելու համագործակցությունը՝ միաժամանակ իր գոհունակությունն արտահայտելով ընթացիկ աշխատանքների մասով:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել ապագա ծրագրերի շուրջ քննարկումները, այդ թվում՝ նոր ներդրումների հնարավորությունների ու հեռանկարների, ինչպես նաև իտալացի գործարարների մեծ խմբի՝ Հայաստան այցի մասով:

Вице-премьер Тигран Авинян принял главного исполнительного директора компании “Ренко”
Вице-премьер Тигран Авинян 18 января принял главного исполнительного директора итальянской компании “Ренко” Джованни Рубини.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, стороны обсудили процесс реализации подписанного 13 ноября 2019 года соглашения, которым предусматривается строительство в Ереване электростанции с газовой турбиной комбинированного цикла мощностью 250 МВт.
Джованни Рубини представил ход выполняемых работ, отметив, что, несмотря на некоторые задержки в графике из-за эпидемии Covid-19, текущие темпы очень обнадеживают, и осенью можно будет эксплуатировать электростанцию в полном объеме. Генеральный исполнительный директор “Ренко” поблагодарил правительство за поддержку.
Тигран Авинян назвал строительство электростанции успешным проектом, отметив, что вызванные эпидемией проблемы можно полностью решить в рамках имеющихся возможностей. Вице-премьер выразил готовность правительства Армении к продолжению сотрудничества, в то же время выразив удовлетворение текущей работой.
Стороны договорились продолжить обсуждение будущих проектов, включая новые инвестиционные возможности и перспективы, а также по части визита большой группы итальянских бизнесменов в Армению.