Բաքուն մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ վստահության մթնոլորտ ձևավորելու ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին վերադարձի հարցում խոչընդոտների հարուցումը, Արցախի հայերի էթնիկ զտումը փառաբանող նամականիշի թողարկումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կողմից շարունակաբար հնչեցվող սպառնալիքները գալիս են փաստելու, որ Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վստահության մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված ջանքերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի պատասխանը լրատվականների հարցին։
Ներկայացնում ենք հարցն ու պատասխանն ամվողջությամբ.
«Հարց. ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը մշտապես աջակցել է հայ և ադրբեջանական հասարակությունների միջև հումանիտար շփումների իրականացմանը: Արդյոք կա՞ն նախադրյալներ նման ծրագրերի համար:
Պատասխան. Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ուղղությամբ: Հայկական կողմը մշտապես կողմ է հանդես եկել տարածաշրջանում հասարակությունների միջև հումանիտար շփումներին, որոնք պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի և հանդուրժողականության վրա՝ նպատակ ունենալով ձևավորելու վստահություն կողմերի միջև: Անշուշտ, այդպիսի ծրագրերին պետք է նախորդեն համապատասխան նախադրյալներ:
Վերջին օրերին Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից թմբկահարվող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ դեռևս Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրան: Ավելին, Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին վերադարձի հարցում խոչընդոտների հարուցումը, հայերի էթնիկ զտումը փառաբանող նամականիշի թողարկումը, ինչպես նաև նախագահ Ալիևի կողմից շարունակաբար հնչեցվող սպառնալիքները գալիս են փաստելու, որ Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ վստահության մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված ջանքերին:
Հատկապես դատապարտելի են Ադրբեջանի նախագահի՝ Շուշի քաղաքում հնչեցված սադրիչ հայտարարությունները, ինչպես նաև պատերազմի ընթացքում թիրախավորված Սուրբ Ամենափրկիչ (Ղազանչեցոց) եկեղեցին Ադրբեջանի «ռազմական ավար և հաղթանակի խորհրդանիշ» ներկայացնելու փորձերը:
Այս իրողություններն վկայում են, որ հակամարտությունը դեռևս հեռու է լուծված լինելուց, և խաղաղ գործընթացն անհրաժեշտ է՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու նպատակով»:

Баку бросает вызов усилиям международных посредников по формированию атмосферы доверия: МИД Армении
Препятствия Азербайджана возвращению армянских военнопленных, выпуск марки, прославляющей этническую чистку армян, а также постоянно озвучиваемые президентом Азербайджана Алиевым угрозы свидетельствуют о том, что Азербайджан бросает вызов усилиям международных посредников по формированию атмосферы доверия. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Анны Нагдалян в ответ на вопрос СМИ,
Ниже представляем вопрос и ответ полностью:
Вопрос: Представитель МИД России заявила, что российская сторона всегда поддерживала осуществление гуманитарных контактов между армянским и азербайджанским обществами. Есть ли предпосылки для подобных программ?
Ответ: Мы высоко ценим усилия России по установлению мира и стабильности в регионе. Армянская сторона всегда выступала за гуманитарные контакты между обществами региона, которые должны основываться на взаимном уважении и терпимости, с целью укрепления доверия между сторонами. Конечно, подобным программам должны предшествовать соответствующие предпосылки.
Заявления руководства Азербайджана, сделанные в последние дни, показывают, что Азербайджан еще не готов к этому. Более того, препятствия Азербайджана возвращению армянских военнопленных, выпуск марки, прославляющей этническую чистку армян, а также постоянно озвучиваемые президентом Алиевым угрозы свидетельствуют о том, что Азербайджан бросает вызов усилиям международных посредников по формированию атмосферы доверия.
Заслуживают особого осуждения провокационные заявления президента Азербайджана в городе Шуши, а также попытки представить церковь Святого Всеспасителя Казанчецоц, ставшую мишенью во время войны, как “военный трофей и символ победы”.
Эти реалии показывают, что конфликт все еще далек от урегулирования и для установления долгосрочного мира в регионе необходим мирный процесс.