Բաքուն մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ վստահության մթնոլորտ ձևավորելու ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին վերադարձի հարցում խոչընդոտների հարուցումը, Արցախի հայերի էթնիկ զտումը փառաբանող նամականիշի թողարկումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի կողմից շարունակաբար հնչեցվող սպառնալիքները գալիս են փաստելու, որ Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վստահության մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված ջանքերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի պատասխանը լրատվականների հարցին։
Ներկայացնում ենք հարցն ու պատասխանն ամվողջությամբ.
«Հարց. ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ ռուսական կողմը մշտապես աջակցել է հայ և ադրբեջանական հասարակությունների միջև հումանիտար շփումների իրականացմանը: Արդյոք կա՞ն նախադրյալներ նման ծրագրերի համար:
Պատասխան. Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ուղղությամբ: Հայկական կողմը մշտապես կողմ է հանդես եկել տարածաշրջանում հասարակությունների միջև հումանիտար շփումներին, որոնք պետք է հիմնված լինեն փոխադարձ հարգանքի և հանդուրժողականության վրա՝ նպատակ ունենալով ձևավորելու վստահություն կողմերի միջև: Անշուշտ, այդպիսի ծրագրերին պետք է նախորդեն համապատասխան նախադրյալներ:
Վերջին օրերին Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից թմբկահարվող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ դեռևս Ադրբեջանը պատրաստ չէ դրան: Ավելին, Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին վերադարձի հարցում խոչընդոտների հարուցումը, հայերի էթնիկ զտումը փառաբանող նամականիշի թողարկումը, ինչպես նաև նախագահ Ալիևի կողմից շարունակաբար հնչեցվող սպառնալիքները գալիս են փաստելու, որ Ադրբեջանը մարտահրավեր է նետում միջազգային միջնորդների՝ վստահության մթնոլորտ ձևավորելուն ուղղված ջանքերին:
Հատկապես դատապարտելի են Ադրբեջանի նախագահի՝ Շուշի քաղաքում հնչեցված սադրիչ հայտարարությունները, ինչպես նաև պատերազմի ընթացքում թիրախավորված Սուրբ Ամենափրկիչ (Ղազանչեցոց) եկեղեցին Ադրբեջանի «ռազմական ավար և հաղթանակի խորհրդանիշ» ներկայացնելու փորձերը:
Այս իրողություններն վկայում են, որ հակամարտությունը դեռևս հեռու է լուծված լինելուց, և խաղաղ գործընթացն անհրաժեշտ է՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու նպատակով»:

YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS.  Creating obstacles for the repatriation of the Armenian prisoners of war, issuing a stamp glorifying the ethnic cleansing of Armenians, as well as the consistent threats being voiced by President Aliyev attest to the fact that Azerbaijan is challenging the trust-building efforts of international mediators, ARMENPRESS reports spokesperson of MFA Armenia Anna Naghdalyan said, answering the question of media outlets.
Question: The representative of the Foreign Ministry of Russia stated that the Russian side has always supported the implementation of the humanitarian contacts between the Armenian and Azerbaijani societies. Are there any prerequisites for such programs?
Answer: We highly commend Russia's efforts aimed at establishing peace and stability in the region. The Armenian side has always supported the humanitarian contacts between the societies of the region, which should be based on mutual respect and tolerance and be aimed at creating mutual trust. Certainly, relevant prerequisites should be established for such programs.
The statements of the leadership of Azerbaijan in recent days demonstrate that Azerbaijan is not yet ready for that. Furthermore, creating obstacles for the repatriation of the Armenian prisoners of war, issuing a stamp glorifying the ethnic cleansing of Armenians, as well as the consistent threats being voiced by President Aliyev attest to the fact that Azerbaijan is challenging the trust-building efforts of international mediators.
The provocative statements made by the President of Azerbaijan in Shushi, as well as the attempts to present the Holy Savior Ghazanchetsots Church, which had been targeted during the war, as a “war prize and symbol of victory” are particularly deplorable.
These realities prove that the conflict is still far from being resolved, and the peace process is necessary to establish lasting peace in the region.