Այվազյանը Գուտերեշին նամակով ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը հունվարի 12-ին նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին՝ համապարփակ ներկայացնելով 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված լայնածավալ ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, նախարարն իր նամակում նշել է, որ համաշխարհային առողջապահական աննախադեպ ճգնաժամի պայմաններում, տարածաշրջանում տասնամյակներ տևած զինադադարի խախտմամբ պատերազմական գործողությունները հանգեցրել են մարդկային կյանքերի մեծաթիվ կորուստների, Արցախի բնիկ ազգաբնակչության լայնածավալ էթնիկ զտումների, կանխամտածված ավերածությունների, հայկական կրոնական և մշակութային հուշարձանների պղծման ու վանդալիզմի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նամակում անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտման դեպքերին՝ նշելով, որ հրադադարի հաստատումից ավելի քան մեկ ամիս հետո Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական գործողություններ Արցախի Հադրութի շրջանի երկու գյուղերի՝ Հին Թաղերի և Խծաբերդի ուղղությամբ: Նշվել է, որ ռազմական հարձակման ժամանակ Ադրբեջանի զինված ուժերը գերեվարել են 64 հայ զինծառայողի՝ խախտելով եռակողմ հայտարարությամբ հրադադարի պահպանման Ադրբեջանի պարտավորությունները:
Նամակում առանձնահատուկ ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության 8-րդ հոդվածի ոչ լիարժեք իրականացումը, որով նախատեսվում է «ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու զոհվածների դիակների փոխանակում»: Շեշտվել է, որ Ադրբեջանը փաստացիորեն հրաժարվում է կատարել իր այս հանձնառությունը, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտում է:
Նախարար Այվազյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի ուշադրությունը հրավիրել է նաև մշակութային ժառանգության պահպանման ոլորտում միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցելու Ադրբեջանի դժկամության վրա:
«Տարածաշրջանում տևական և կայուն խաղաղությանը կարելի է հասնել միայն հակամարտության համապարփակ լուծմամբ, որը կներառի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա»,- եզրափակել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian sent a letter to the UN Secretary General Antonio Gutterres on January 12 comprehensively presenting the situation over the Nagorno-Karabakh conflict following the large-scale military aggression launched by Azerbaijan on September 27, 2020, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
In his letter, the Minister notes that amid the unprecedented global health crisis, the violation of the decades-long ceasefire in the region has led to numerous casualties, large-scale ethnic cleansing of the indigenous people of Artsakh, deliberate destruction, desecration and vandalism of the Armenian religious and cultural monuments.
In the letter, the Foreign Minister of Armenia touched upon the cases of violations of the November 9 trilateral statement`s provisions by Azerbaijan, noting that more than a month after the ceasefire was established, Azerbaijan carried out military operations in Hin Tagher and Khtsaberd villages in Hadrut region of Artsakh. It was noted that during the military attack, the Azerbaijani armed forces captured 64 Armenian servicemen, violating Azerbaijan's commitments to maintain the ceasefire established by the trilateral statement.
The incomplete implementation of the Article 8 of the trilateral statement by Azerbaijan was emphasized in the letter, which mandates the “exchange of prisoners of war, hostages, and other detained persons and dead bodies''. It was stressed that Azerbaijan, in fact, refuses to implement its commitment which is a blatant violation of international humanitarian law.
Minister Aivazian drew the attention of the UN Secretary General to the reluctance of Azerbaijan regarding the cooperation with international organizations in cultural heritage protection. “Lasting and sustainable peace in the region could be achieved only through the comprehensive resolution of the conflict that will include the status of Nagorno-Karabakh based on the realization of the right of self-determination of the people of Artsakh”,- concluded the Foreign Minister of Armenia.