Միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ դառնալու գայթակղությունը մեծացել է. ֆիննախը թիվը գնահատում է նախատեսվածից շատ բարձր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտների թիվը տարեկան հասնում է շուրջ 35 հազարի, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգի կարգավորումների շրջանակներում այս թիվը գնահատում է նախատեսվածից շատ ավելի բարձր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում ասաց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը՝ ԲՀԿ-ից Միքայել Մելքումյանի նախագծի քննարկմանը:
«2020 թվականի հունվարի 1-ից ներդրված միկրոձեռնարկատիրության հարկման համակարգի կարգավորումների շրջանակներում տարեկան ունենում ենք շուրջ 35 հազար միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ, որոնց թիվը մենք գնահատում ենք չափազանց շատ բարձր՝ այդ թվում նախկինում տրված գնահատականից էականորեն բարձր, որը առավելագույնը 22 հազար թվաքանակի շրջանակում էր: Այս բարձր թիվը մենք հիմնականում պայմանավորում ենք միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ համարվող անձանց մոտ վարձու աշխատողների համար եկամտային հարկը ստանդարտ կանոնից տարբերվող կանոնով հաշվարկելու հետ (5000 դրամ)»,-ասաց Պողոսյանը:
Ըստ փոխնախարարի ՝ դա լուրջ շարժառիթ է, որ նաև երբեմն վարձու աշխատողները, որոնք հատկապես միջին և բարձր աշխատավարձ են ստանում, ազատվեն աշխատանքից, դառնան միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտ անհատ ձեռնարկատերեր և իրենց նախկին գործատուներին մատուցեն քաղաքացիաիրավական բնույթի ծառայություններ: Նա նկատեց, սակայն, որ բովանդակային առումով նրանց կյանքում որևէ բան չի փոխվում, նրանք կարող են նույն աշխատանքային պայմաններում աշխատել, պարզապես նախկինում կատարվող վարձու աշխատանքը փաստաթղթավորվում է որպես ծառայության ձեռքբերում:
Պողոսյանը նշեց, որ առաջանում է հարկման արդարության ու հավասարության սկզբունքների էական խեղաթյուրում, նաև պետբյուջեն լուրջ հարկային եկամուտներ է կորցնում:
2020 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած Հարկային օրենսգրքի փոփոխություններով՝ միկրոձեռնարկատիրության սուբյեկտների վարձու աշխատողների աշխատավարձն անկախ չափից հարկվում է 5000 դրամով:

Возросло желание стать субъектом микропредприятий: минфин оценивает их число выше запланированного
Число субъектов микропредприятий в Армении ежегодно достигает около 35 000, Министерство финансов Армении в рамках регулирования системы налогообложения микропредприятий находит это число намного выше запланированного. Как передает Арменпресс, об этом в постоянной комиссии НС по экономическим вопросам при обсуждении проекта Микаела Мелкумяна из ППА сказал замминистра финансов Армении Арман Погосян.
“В рамках регулирования внедренной с 1 января 2020 года системы налогообложения микропредприятий у нас насчитывается около 35 000 субъектов микропредприятий, количество которых мы находим слишком высоким, в том числе, существенно выше прежней оценки, которая была в пределах максимального количества - 22 000. Эту высокую цифру мы, в основном, обуславливаем расчетом подоходного налога для наемных работников у лиц, считающихся субъектами микропредприятий (5000 драмов)”, - сказал Погосян.
По словам замминистра, это серьезный мотив, чтобы наемные работники, которые получают среднюю и высокую зарплату, иногда освобождались от работы, становились субъектами микропредприятий, частными предпринимателями и предоставляли своим бывшим работодателям услуги гражданско-правового характера. Однако, он отметил, что в содержательном плане в их жизни ничего не меняется, они могут работать в тех же рабочих условиях, просто работа, совершаемая ими в прошлом, документируется как приобретение услуг.
Погосян отметил, что возникает существенное искажение принципов справедливости и равенства налогообложения, а также госбюджет теряет серьезные налоговые доходы
Согласно вступившему в силу с 1 января 2020 года Налоговому кодексу, заработная плата наемных работников субъектов микропредприятий независимо от размера облагается налогом на 5 000 драмов.