Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված դեռ մնում են չկարգավորված հարցեր. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ տարածաշրջանում կայունության վերականգնման,ղարաբաղյան կոնֆլիկտի կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Նիկոլ Փաշինյանը նշել է Մոսկվայում կայացած՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո:
«Ցավոք, այդ կոնֆլիկտը դեռ կարգավորված չէ: Մեզ հաջողվեց ապահովել հրադադար, սակայն դեռ մնում են հարցեր, որոնք կարգավորված չեն: Դրանցից է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը: Հայաստանը պատրաստ է շարունակել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Ցավոք, մեզ այսօր չհաջողվեց լուծել գերիների հարցը, ինչը ամենազգայուն ու ցավոտ հարցն է: Այն հումանիտար հարց է, և մենք պայմանավորվել ենք շարունակել աշխատանքն այս ուղղությամբ, սակայն մենք կարծում ենք, որ կոնկրետ մեր համատեղ հայտարարության 8-րդ կետն ամբողջությամբ չի իրականացվում: Ես հույս ունեմ, որ մենք կարճ ժամկետներում կկարողանանք հասնել կոնկրետ լուծումների»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը հայտնել էր, որ եռակողմ հանդիպման` նախապես պլանավորված օրակարգը տնտեսական բնույթ ունի, որը վերաբերում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, միջազգային բեռնափոխադրումների իրականացմանը՝ այդ թվում Հայաստանից դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, ինչպես նաև Հայաստանի կենտրոնական հատվածներից Նախիջևանի երկաթուղով դեպի Սյունիքի մարզ:

YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan thanked Russian President Vladimir Putin for the efforts aimed at restoring stability in the region and settlement of Nagorno Karabakh conflict, ARMENPRESS reports Pashinyan said following the meeting with Russian President Putin and Azerbaijani President Aliyev in Moscow.
''Unfortunately, this conflict is not resolved yet. We managed to establish ceasefire but there are still issues that have not been solved. One of them is the status of Nagorno Karabakh. Armenia is ready to continue the negotiations in the sidelines of the OSCE Minsk Group format. Unfortunately, today we did not success in solving the issue of war prisoners, which is the most sensitive and painful issue. That's a humanitarian issue and we agreed to continue works in this direction, but we think that the 8th point of our joint declarations is not being fully implemented. I hope that we will be able to achieve concrete solutions in a short period'', Pashinyan said.
Mane Gevorgyan, PM's press secretary, had informed earlier that the trilateral meeting will address economic issues, according to the agenda elaborated in advance.