ՀՀ պետական սահմանների որոշման հարցում մեխանիկական մոտեցումները պետք է ուղղակի բացառվեն. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների որոշման հարցում մեխանիկական մոտեցումները պետք է ուղղակի բացառվեն: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Շուռնուխ գյուղի բնակիչ Ստյոպա Մովսիսյանի տան ուղիղ հարևանությամբ գտնվող նրան պատկանող անասնաշենքը GPS [գլոբալ տեղորոշման] համակարգի կամ Գուգլ քարտեզի (Google Map) կիրառության արդյունքում բաժանվել է 2 մասի` «ադրբեջանական» և «հայկական»:
Ընդ որում, ինչպես տան, այնպես էլ անասնաշենքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատված է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի վկայականներով:
Հենց այդ տան տարածքում մենք փորձեցինք Գուգլ (google) քարտեզների մի քանի տարբերակներ, որոնցից ամեն մեկը ցույց տվեց տարբեր արդյունք, այդ թվում՝ Ստյոպա Մովսիսյանի տունը ու Շուռնուխ գյուղն ամբողջությամբ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մաս:
Ցավոք, այսօր նման պատմությունները բազմաթիվ են. Նման կոնկրետ օրինակներն են հենց ապացուցում, որ սահմանների որոշման մինչ այս պահը կիրառվող մոտեցումների, GPS կամ Գուգլ քարտեզի (Google Map) մեխանիկական կիրառության պատճառով վտանգվել, իսկ հատկապես սեփականության ու մի շարք այլ իրավունքների դեպքում կոպտորեն խախտվել են ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները:Մարդիկ սեփականության վկայականներով անգամ չեն կարողանում օգտվել իրենց գույքից:
Ուստի, Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների որոշման հարցում նման մեխանիկական մոտեցումները, նման արագությամբ գործընթացները պետք է ուղղակի բացառվեն»,- նշել է Թաթոյանը:
Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի`  անհրաժեշտ են մասնագիտական մոտեցումներ, գիտական հետազոտությունների արդյունքներ, տեղում հանձնաժողովային մանրամասն աշխատանքներ, պատշաճ իրավական հիմքեր և այլն:

Механические подходы к делимитации государственных границ Армении следует просто исключить. ЗПЧ
Механические подходы к  делимитации государственных границ Республики Армения следует просто исключить.
Как  передает Арменпресс, об этом заявил омбудсмен Республики Армения  Арман Татоян.
«Животноводческая постройка, которая принадлежит жителю села Шурнух Степе Мовсисяну и  непосредственно примыкает к его дому, в результате использования GPS (Global Positioning System) или Google Map  была разделена на две части — «армянскую» и «азербайджанскую».
Причем  государственная регистрация прав собственности — как на дом, так и на животноводческую постройку, подтверждается свидетельствами Кадастрового комитета Республики Армения.
В районе этого дома мы попробовали несколько версий Google Maps, каждая из которых показала разный результат,  при этом показывая  дом Степы Мовсисяна и село Шурнух полностью на территории Республики Армения.
К сожалению, таких историй сегодня много. Именно такие — конкретные, примеры доказывают, что из-за применяемых по сей день  подходов к делимитации границы, механического использования GPS или Google Map  (особенно в случае собственности и ряда других прав), права жителей приграничных территорий Республики Армения были грубо нарушены. Фактически люди не могут пользоваться своей собственностью – даже при наличии документа  на собственность.
Поэтому такие механические подходы к определению государственных границ Республики Армения — причем  с такой поспешностью,  должны быть просто исключены», - отметил Татоян.
По мнению Защитника прав человека, необходимы профессиональные подходы, результаты научных исследований, детальная работа комиссии на месте, надлежащая правовая база и т.д.