ՀՀ պետական սահմանների որոշման հարցում մեխանիկական մոտեցումները պետք է ուղղակի բացառվեն. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների որոշման հարցում մեխանիկական մոտեցումները պետք է ուղղակի բացառվեն: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«Շուռնուխ գյուղի բնակիչ Ստյոպա Մովսիսյանի տան ուղիղ հարևանությամբ գտնվող նրան պատկանող անասնաշենքը GPS [գլոբալ տեղորոշման] համակարգի կամ Գուգլ քարտեզի (Google Map) կիրառության արդյունքում բաժանվել է 2 մասի` «ադրբեջանական» և «հայկական»:
Ընդ որում, ինչպես տան, այնպես էլ անասնաշենքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատված է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի վկայականներով:
Հենց այդ տան տարածքում մենք փորձեցինք Գուգլ (google) քարտեզների մի քանի տարբերակներ, որոնցից ամեն մեկը ցույց տվեց տարբեր արդյունք, այդ թվում՝ Ստյոպա Մովսիսյանի տունը ու Շուռնուխ գյուղն ամբողջությամբ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մաս:
Ցավոք, այսօր նման պատմությունները բազմաթիվ են. Նման կոնկրետ օրինակներն են հենց ապացուցում, որ սահմանների որոշման մինչ այս պահը կիրառվող մոտեցումների, GPS կամ Գուգլ քարտեզի (Google Map) մեխանիկական կիրառության պատճառով վտանգվել, իսկ հատկապես սեփականության ու մի շարք այլ իրավունքների դեպքում կոպտորեն խախտվել են ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները:Մարդիկ սեփականության վկայականներով անգամ չեն կարողանում օգտվել իրենց գույքից:
Ուստի, Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանների որոշման հարցում նման մեխանիկական մոտեցումները, նման արագությամբ գործընթացները պետք է ուղղակի բացառվեն»,- նշել է Թաթոյանը:
Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի`  անհրաժեշտ են մասնագիտական մոտեցումներ, գիտական հետազոտությունների արդյունքներ, տեղում հանձնաժողովային մանրամասն աշխատանքներ, պատշաճ իրավական հիմքեր և այլն:

Mechanical approaches on determining state borders of Armenia should be simply ruled out - Ombudsman
Mechanical approaches on determining state borders of Armenia should be simply ruled out -
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS. Mechanical approaches on determining the state borders of Armenia should be just ruled out, Ombudsman of Armenia Arman Tatoyan said in a statement.
“The livestock building belonging to Shurnukh village resident Styopa Movsisyan, which is adjacent to his house, has been divided into 2 parts – “Azerbaijani” and “Armenian”, as a result of the use of the Global Positioning System (GPS) or Google Maps.
Moreover, the state registration of the ownership rights to both the house and the livestock building has been approved by the certificates of the Cadastre Committee of Armenia.
We have tried several versions of Google Maps in the area of that house, and each version showed different results, including presenting Styopa Movsisyan’s house and the whole Shurnukh village as part of Armenia.
Unfortunately, today such stories are numerous. Such concrete examples prove that as a result of approaches used till this moment for determining the borders, as well as due to the mechanical use of GPS or Google Map, and especially in the case of property and several other rights the rights of the bordering residents of Armenia have been grossly violated. People are unable to use their property even having the ownership certificates.
Therefore, such mechanical approaches on determining the state borders of Armenia, the processes with such speed should be just ruled out”, the Ombudsman said.