ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատվիրակությունը հանդիպել է ԱՀ նախագահի ու ԱԺ նախագահի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունվարի 8-ին ընդունել է ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի գլխավորած պատվիրակությանը: Երկրի ղեկավարը հյուրերի խնդրանքով ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակն Արցախում, նշել ստեղծված խնդիրների հաղթահարմանը միտված ծրագրերի ընթացքը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նախագահ Հարությունյանը կարևորել է նաև քաղաքական ինստիտուտների ակտիվ աշխատանքը՝ ընդգծելով, մասնավորապես, հայկական երկու հանրապետությունների օրենսդիր մարմինների փոխգործակցված և ներդաշնակ գործունեության անհրաժեշտությունը:
Էդմոն Մարուքյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՀ նախագահին՝ ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ այցի նպատակն է իրենց նպաստը բերել Արցախի վերականգնման աշխատանքներին:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ու պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը հանդիպել են Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանին, տեղեկացնում է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության մամուլի ծառայությունը։ Հանդիպմանը քննարկվել են հետպատերազմյան շրջանում արցախահայության առջև ծառացած հումանիտար և անհապաղ լուծում պահանջող խնդիրները, ինչպես նաև խորհրդարանական համագործակցության հարցեր:

Делегация «Просвещенной Армении» провела встречи с президентом и спикером парламента Арцаха
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 8 января принял делегацию во главе с руководителем фракции «Просвещенная Армения» Национального Собрания Армении Эдмоном Марукяном. По просьбе гостей президент представил послевоенную ситуацию в Арцахе, отметил прогресс в реализации программ, направленных на преодоление возникших проблем.
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, Араик Арутюнян также отметил важность активной работы политических институтов, подчеркнув, в частности, необходимость совместной, слаженной деятельности законодательных органов двух армянских республик.
Эдмон Марукян поблагодарил президента Республики Арцах за теплый прием, отметив, что цель визита - способствовать восстановлению Арцаха.
Ранее глава фракции «Просвещенная Армения» Национального Собрания Армении Эдмон Марукян и депутат Тарон Симонян встретились со спикером Национального Собрания Арцаха Артуром Товмасяном. В ходе встречи были обсуждены стоящие перед армянами Арцаха в послевоенный период гуманитарные вопросы и проблемы, требующие немедленного решения, а также вопросы парламентского сотрудничества.