Վարչապետի խոսնակն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահի՝ Նախիջևանի միջանցքի մասին հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը «Արմենպրես»-ի խնդրանքով մեկնաբանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Նախիջևանի միջանցքի մասին հայտարարությունը:
- Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը խոսել է «Նախիջեւանի միջանցքի» մասին, ասելով, որ այն առաջիկայում անպայման կբացվի՝ հղում անելով նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության վրա: Արդյո՞ք նման միջանցքի բացման վերաբերյալ կոնկրետ պայմանավորվածություններ կան:
- ՀՀ վարչապետ Փաշինյանը բազմիցս ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող միջանցքի մասին խոսք չկա: Հայտարարության 9-րդ կետը տարածաշրջանի տրանսպորտային եւ տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին է եւ այս համատեքստում՝ նաեւ Ադրբեջանի Արեւելյան մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ տրանսպորտային կապ հաստատելու:
Հայաստանը, իհարկե, հետաքրքրված է Ադրբեջանի տարածքով հայկական բեռների Ռուսաստանի Դաշնություն եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն եւ հակառակ ուղղությամբ տեղափոխելու հնարավորությամբ: Հետաքրքրված ենք դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն հայկական բեռների ավտոմոբիլային եւ երկաթուղային տրանսպորտի միջոցով տեղափոխման հնարավորությամբ, իսկ դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ հատկապես երկաթուղային տրանսպորտով փոխադրումներով: Այս համատեքստում, բնականաբար, Հայաստանը պատրաստ է ապահովել հաղորդակցությունը Ադրբեջանի Արեւելյան մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ:
Այնուամենայնիվ, այս հարցերի ամբողջական քննարկումը դժվար կլինի առանց նոյեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործման, որով նախատեսվում է գերիների, պատանդների, այլ պահվող անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակում: Հայկական կողմը չափազանց կարեւոր է համարում նաեւ ռազմական գործողությունների գոտում որոնողափրկարարական աշխատանքների ծավալների ընդլայնումը: Այս թեմայով Ադրբեջանից հնչող վերջին շրջանի հայտարարությունները տարակուսանքի տեղիք են տալիս եւ կասկածի տակ դնում նոյեմբերի 10-ի հայտարարության պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու Բաքվի հանձնառությունը: Մինչեւ հիմա Բաքվում պահվող հայ գերիներ կան, բազմաթիվ են վկայությունները նրանց նկատմամբ դաժան եւ նվաստացնող վերաբերմունք ցուցաբերելու մասին: Կան վկայություններ գերիներին մահապատժի ենթարկելու փաստերի վերաբերյալ եւ այս բոլոր վկայությունները պետք է մանրամասն քննության արժանանան՝ այդ թվում միջազգային ատյաններում:
Միաժամանակ Ադրբեջանում շարունակվում է վերջին տասնամյակում ծավալվող հայատյաց քարոզչությունը: Տարածաշրջանում կայունություն եւ խաղաղություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է վերջ դնել սադրիչ գործողություններին եւ հայտարարություններին:

YEREVAN, JANUARY 7, ARMENPRESS. Spokesperson of the Armenian prime minister Mane Gevorgyan has commented on the statement made by Azerbaijani President Ilham Aliyev over the Nakhijevan corridor in response to ARMENPRESS inquiry.
- Azerbaijani President Ilham Aliyev has talked about the “Nakhijevan corridor”, stating that it will open soon citing the November 10 joint statement. Are there any concrete agreements on opening such a corridor?
- Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has repeatedly drawn the attention to the fact that there is no talk about a corridor connecting Azerbaijan with Nakhijevan in the November 10 statement. Point 9 of the statement is about unblocking the transportation and economic infrastructure of the region and in this context about establishing a transport connection between the eastern part of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic.
Armenia, of course, is interested in the possibility of transporting Armenian cargo through the territory of Azerbaijan to Russia and Iran and the opposite direction. We are interested in the possibility of the transfer of the Armenian cargo through road and rail transportation to Russia, and to Iran especially through railway transportation. In this context Armenia, naturally, is ready to ensure communication between the Eastern part of Azerbaijan and the Nakhichevan Autonomous Republic.
However, the complete discussion of all these issues would be difficult without the complete fulfillment of point 8 of the November 10 joint statement which envisages exchange of captives, hostages, other detained persons and the bodies of the dead. The Armenian side also attaches importance to expanding the scale of ongoing search-rescue operations in the battle zones. The recent statements made by Azerbaijan on this topic are puzzling and question Baku’s commitment to implement the agreements of the November 10 statement. There are still Armenian captives in Baku, there are numerous evidence on ill treatment shown against the Armenian POWs. There is evidence on executions of the captives, and all these evidence must be investigated in detail, including in the international platforms.
At the same time, the anti-Armenian propaganda of the past decade still continues in Azerbaijan. In order to establish stability and peace in the region, it is necessary to put an end to the provocative actions and statements.