Շարունակվելու են Արցախի ինքնորոշման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները․ Արա Այվազյանը հանդիպել է Արցախի ԱԺ նախագահի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2021թ հունվարի 5-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի անդրանիկ հանդիպումը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության Ազհային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության բաժնից ։
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ԱՀ ԱԳ նորանշանակ նախարար Դավիթ Բաբայանի, ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչների, ԱՀ ԱԺ փոխնախագահի, խմբակցությունների ղեկավարների և մշտական հանձնաժողովների նախագահների ներկայությամբ:
ԱՀ ԱԺ նախագահը ողջունելով և շնորհավորելով ՀՀ և ԱՀ ԱԳ նորանշանակ նախարարներին ՝ առաջին հերթին հույս է հայտնել, որ Արցախի ժողովուրդն ու խորհրդարանի անդամները մշտապես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կողքին են և խորհրդարանական դիվանագիտության խողովակներով պայքարելու են Արցախի անկախության համար, ինչպես նաև պատրաստ են վավերացնելու ոչ միայն տարածաշրջանի,այլև տարբեր երկրների հետ փոխշահավետ համագործակցության համաձայնագրեր:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վստահեցրել, որ ՀՀ և ԱՀ դիվանագիտությունները սկիզբ են առել Արցախի հակամարտությունից, որի ընթացքում ունեցել են և հաջողություններ ,և անհաջողություններ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը շեշտել է, որ շարունակվելու են Արցախի ինքնորոշման և հակամարտության ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: Կարևորել է նաև խորհրդարանական դիվանագիտությունը ՝որպես արդյունավետ գործելու միջազգային առանցքային հարթակ :
Հաջորդիվ հանդիպումն ուղեկցվել է ԱԺ նախագահի ,ԱԺ փոխնախագահի, խմբակցությունների մշտական հանձնաժողովների կողմից ՀՀ ԱԳ նախարարին ուղղված հարցադրումներով :
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը ողջունել է նման ձևաչափով հանդիպումները և հույս հայտնել ,որ դրանք կլինեն շարունակական :