Հաղթանակներս նվիրում եմ հայ զինվորներին. Մայա Աֆրիկյանը միջազգային մրցույթների դափնեկիր է դարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օպերային երգչուհի, երգահան, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Մայա Աֆրիկյանը 2020-ին պատվով ներկայացրել է Հայաստանը մի շարք միջազգային մրցույթներում և մրցանակների  արժանացել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված` բոլոր մրցույթներն անցկացվել են համացանցի միջոցով։ Երգչուհին 13 միջազգային մրցույթի դափնեկիր է, որոնց մեծամասամբ մասնակցել է որպես հեղինակ-կատարող։ «Այս տարի դեկտեմբեր ամսին հեռավար կարգով մասնակցեցի 3 մրցույթի, որտեղ կրկին  հաղթանակներ գրանցեցի։ Երկու առաջին դափնի և մեկ Գրան պրի։ Միջազգային «Սթար Ֆեստ» մրցույթին իմ տեսաձայնագրությամբ ներկայացրել էի Միխայիլ Գուցերիևի խոսքերի հիման վրա գրված իմ հեղինակային «Я не люблю зимой грозу» երգը։ Ինձ նվագակցում էր փայլուն դաշնակահարուհի, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Լիլիանա Դարբինյանը»,-նշում է Աֆրիկյանն ու հավելում, որ մրցույթում «Հեղինակային երգ» անվանակարգում արժանացել է առաջին կարգի դափնեկրի դիպլոմի:
Նրա խոսքով՝նա իր բոլոր հաղթանակները նվիրում է հայ զինվորներին:
«Я не люблю зимой грозу» երգի տեսաձայնագրությամբ երգչուհին նաև մասնակցել է իտալական The Song միջազգային երաժշտական մրցույթին այս անգամ որպես երգչուհի։ «Ակադեմիական վոկալ» անվանակարգում կրկին արժանացել է առաջին մրցանակին։ Երկու առաջին մրցանակին հաջորդել է Գրան պրի՝ երգչուհին «В вихре Велесова круга» մրցույթ-փառատոնին ներկայացել է տաղանդաշատ երգահան Արմինե Հարությունյանի երգով, որի բառերի հեղինակը Միխայիլ Գուցերիևն է։ Այս մրցույթում «Ակադեմիական վոկալ» անվանակարգում արժանացել է Գրան պրիի։

Свои победы посвящаю армянским воинам: Майя Африкян стала лауреатом международных конкурсов
Оперная певица, композитор, лауреат международных конкурсов Майя Африкян в 2020 году с честью представила Армению на ряде международных конкурсов и удостоилась их наград.
Как передает «Арменпресс», в связи с пандемией все конкурсы проводились в онлайн режиме. Певица является лауреатом 13 международных конкурсов, в большинстве из которых участвовала в качестве автора-исполнителя. “В декабре этого года я в дистанционном режиме принимала участие в трех конкурсах, в которых одержала победы. Два первых места и один Гран-при. На международном конкурсе “Стар Фест” я представила свою авторскую песню “Я не люблю зимнюю грозу”, написанную на слова Михаила Гуцериева. Мне аккомпанировала блестящая пианистка, лауреат международных конкурсов Лилиана Дарбинян”, - отмечает Африкян и добавляет, что на конкурсе в номинации “Авторская песня” она удостоилась диплома лауреата первой степени.
Майя отметила, что все свои победы она посвящает армянским воинам.
Песню “Я не люблю зимнюю грозу” певица представила и на итальянском международном музыкальном конкурсе “The Song”, на этот раз в качестве исполнительницы. В номинации “Академический вокал” она удостоилась первой премии. За двумя первыми призами последовал и Гран-при, певица выступила на конкурсе-фестивале “В вихре Велесова круга” с песней талантливого композитора Армине Арутюнян, автором слов которой является Михаил Гуцериев. На этом конкурсе в номинации “Академический вокал” Майя была удостоена Гран-при.