Պատերազմի հետևանքով տուժած 200-ից ավելի քաղաքացիական անձի կտրվի միանվագ դրամական օգնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պաշտպանության ընթացքում քաղաքացիական զոհերի ընտանիքներին և հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց տրվող սոցիալական աջակցության ծրագրի մեկնարկը տրվել է, շահառուները կարող են արդեն դիմել: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը, ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները, նշեց, որ շահառուն կարող է դիմում ներկայացնել e-request.am միասնական հարթակի կամ նախարարության պաշտոնական կայքէջի՝ mlsa.am-ի «Գրեք նամակ» բաժնի միջոցով՝ մինչև 2021 թվականի ապրիլի 1-ը։
«Պատերազմի գործողությունների հետևանքով զոհվածների ընտանիքները, ինչպես նաև հաշմանդամություն ձեռք բերած անձինք կստանան միանվագ դրամական աջակցություն: Զոհված քաղաքացիական անձանց ընտանիքներին կտրամադրվի 5.000.000 դրամ, առաջին խմբի հաշմանդամություն ձեռք բերած քաղաքացիներին՝ 3.000.000, երկրորդ խմբի դեպքում` 2.000.000, երրորդ խմբի դեպքում` 1.000.000 դրամ»,-ասաց Աննա Ժամակոչյանը: Եթե հաշմանդամություն է ձեռքբերել անչափահասը, ապա կտրամադրվի 3 միլիոն դրամ: Դիմումներն արդեն ընդունվում են, սակայն վճարումները կլինեն հունվարից: Զոհվածների ընտանիքներին տրամադրվող աջակցությունը հենց սկզբից կլինի, իսկ հաշմանդամության դեպքում բժշկասոցիալական փորձաքննություն իրականացնող մասնագետները պետք է այցելեն պոտենցիալ շահառուներին՝ ցանկով հաստատված անձանց: Համապատասխան ընթացակարգը անցնելուց հետո, երբ կհաստատվի հաշմանդամության խումբը, նոր աջակցությունը կտրամադրվի:
«Ասեմ, որ այս փուլում նախարարությունը նախաձեռնել է հաշմանդամության կարգի տրամադրումը դյուրացնելու գործընթաց: Բժշկասոցիալական փորձաքննության մեր մասնագետներն իրենք են այցելելու վիրավորվածներին: Դա վերաբերում է ոչ միայն զինվորներին, այլև քաղաքացիական անձանց: Պարզապես, պետք է հաշվի առնել, որ հաշմանդամության կարգի տրամադրման համար որոշակի ժամանակ է անհրաժեշտ լինում»,-ասաց նա:
Նախարարի տեղակալը տեղեկացրեց, որ արդեն ունեն մոտ 226 հոգուց բաղկացած շահառուների ցանկ, թեպետ այն կարող է փոփոխվել, որովհետև գերիների կամ անհայտ կորածների շրջանում հնարավոր է լինեն քաղաքացիական անձինք: Շահառուների ցանկում կան անձինք Հայաստանից, սակայն ճնշող մեծամասնությունն Արցախից է: Աջակցությունը նշանակելու կամ մերժելու մասին քաղաքացին գրավոր եղանակով կտեղեկանա առավելագույնը 30 օրվա ընթացքում: Գումարը կտրամադրվի անկանխիկ:
Նախարարությունը նույնպես նախաձեռնողական է լինելու և դիմելու է ցանկի շահառուներին: Հարցերի դեպքում քաղաքացիները կարող են զանգահարել նախարարության 114 թեժ գիծ:

Более 200 граждан, пострадавших в результате войны, получат единовременное денежное пособие
Программа социального содействия семьям погибших гражданских лиц и лицам, получившим инвалидность во время Арцахской войны, уже стартовала, бенефициары могут обращаться для получения содействия. На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Анна Жамакочян, представляя подробности программы, отметила, что бенефициар может подать заявление на единую платформу e-request.am или на официальный сайт министерства, раздел “напишите письмо”mlsa. am до 1 апреля 2021 года.
“Семьи погибших во время военных действий, а также лица, получившие инвалидность, получат единовременное денежное пособие. Семьям погибших гражданских лиц будет предоставлено 5.000.000 драмов, гражданам с инвалидностью первой группы - 3.000.000 драмов, второй группы -2.000.000 драмов, третьей группы - 1.000.000 драмов”, - сказала Анна Жамакочян. Несовершеннолетнему с инвалидностью, будет выплачено 3 миллиона драмов. Заявки уже принимаются, но выплаты будут доступны с января. Помощь семьям пострадавших будет оказана в первую очередь, в случае инвалидности специалисты, проводящие медико-социальную экспертизу, должны будут посетить потенциальных бенефициаров, лиц, утвержденных списком. После подтверждения группы инвалидности будет предоставлено новое содействие.
“На данном этапе министерство инициировало процесс по облегчению предоставления инвалидности. Наши специалисты медико-социальной экспертизы сами будут посещать пострадавших. Это касается не только военнослужащих, но и гражданских лиц. “Но нужно учесть, что для предоставления инвалидности необходимо время”, - сказала она. Заместитель министра сообщил, что у них уже есть список примерно 226 бенефициаров, хотя он может измениться, так как среди пленных или пропавших без вести могут быть и гражданские лица. В список бенефициаров вошли люди из Армении, но подавляющее большинство из них - из Арцаха. Бебефициары о назначении или отказе в содействии будут уведомлены в письменной форме в течение максимум 30 дней. Сумма будет предоставлена безналично.
В случае возникновения вопросов граждане могут звонить на горячую линию министерства по номеру - 114.