Մինչև օրս ավելի քան 43 հազար մարդ է վերադարձել Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական խաղաղապահ ուժերի և ռազմական ոստիկանության ուղեկցությամբ դեկտեմբերի 21-ին Արցախ է վերադարձել 351 մարդ, ովքեր ավելի վաղ լքել էին իրենց  բնակավայրերը մարտական գործողությունների պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը: «Ընդհանուր առմամբ, Արցախ է վերադարձել շուրջ 43 հազար մարդ»,- նշված է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հրամանագրով և Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի ղեկավարների՝ պատերազմը դադարեցնելու հայտարարությամբ Լեռնային Ղարաբաղում տեղակայվել է ռուս խաղաղապահների զորակազմը: Զորակազմի հիմքը կազմում է Կենտրոնական ռազմական օկրուգի 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադը։ Խաղաղապահների հրամանատարն է գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը։

В Арцах уже вернулись более 43 000 человек
В сопровождении российских миротворческих сил и военной полиции 21 декабря в Арцах вернулись 351 человек, покинувшие свои дома из-за боевых действий. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Минобороны России. “Всего в Арцах вернулось около 43 000 человек”, - говорится в сообщении Минобороны.
Указом президента РФ от 10 ноября 2020 года после заявления о прекращении военных действий в Нагорном Карабахе, подписанного руководителями Армении, Азербайджана и России о прекращении огня, в Нагорном Карабахе были размещены войска российских миротворцев. Основу контингента составляет 15-ая отдельная мотострелковая бригада Центрального военного округа. Командир миротворцев - генерал-лейтенант Рустам Мурадов.