Հայաստանի և Բելգիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով աշխատանքային այցով Բելգիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը դեկտեմբերի 17-ին հանդիպել է Բելգիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի, եվրոպական գործերի, արտաքին առևտրի և դաշնային մշակութային հաստատությունների նախարար Սոֆի Վիլմեսի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
ԱԳ նախարարները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության առավել ամրապնդման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հարցեր: Որպես առաջնահերթություն ընդգծվել են առևտրատնտեսական, ներդրումային ներուժի լիարժեք կիրառման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը, ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացումը:
Հայաստանի և Բելգիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի: Նախարար Այվազյանն իր զրուցակցին ներկայացրել է Արցախի ժողովրդի դեմ թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների վերացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, որոնք ուղղված են նախևառաջ Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրմանը: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարները առանձնահատուկ ընդգծել են միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵՄ երկրների ուղիղ ներգրավվածության կարևորությունը:
Զրուցակիցներն առանձնահատուկ կարևորել են խաղաղ կարգավորման հարցերի հասցեագրումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:

Главы МИД Армении и Бельгии обсудили вопросы региональной безопасности и стабильности
Находящийся с рабочим визитом в Бельгии для участия в заседании Совета партнерства Армения-ЕС министр иностранных дел Армении Ара Айвазян 17 декабря встретился с вице-премьером Бельгии, министром иностранных дел, европейских дел, внешней торговли и федеральных культурных учреждений Софи Вильмес. Об этом «Арменпресс» сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
Министры иностранных дел обсудили вопросы дальнейшего укрепления взаимодействия на двусторонних и многосторонних площадках и расширения сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес. В качестве приоритета были отмечены шаги по полноценному применению торгово-экономического, инвестиционного потенциала и развитию децентрализованного сотрудничества.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Бельгии коснулись также и вопросов региональной безопасности и стабильности. Министр Айвазян представил своей собеседнице шаги, предпринимаемые для ликвидации последствий турецко-азербайджанской войны против  Арцаха, которые прежде всего направлены на устранение гуманитарного кризиса в Арцахе.
В этом контексте министры иностранных дел особо подчеркнули важность прямой вовлеченности международного сообщества, в частности стран ЕС.
Стороны особо отметили важность адресации вопросов мирного урегулирования в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.