Հայաստանում և Արցախում դեկտեմբերի 19-ից կհայտարարվի եռօրյա սուգ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և Արցախում դեկտեմբերի 19-ից կհայտարարվի եռօրյա սուգ, պատերազմում նահատակների հիշատակին նվիրված արարողություններ կկազմակերպվեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Դեկտեմբերի 19-ին լրանում է ռազմական գործողությունների ավարտի 40-րդ օրը: Եվ այս կապակցությամբ դեկտեմբերի 19-ից ՀՀ-ում եռօրյա սուգ կհայտարարվի, նաև կկազմակերպվի հիշատակի երթ՝ Հանրապետության հրապարակից դեպի Եռաբլուր»,- «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետը:
Երկրում կլինեն նաև հիշատակի այլ միջոցառումներ: Վարչապետը նշեց՝ այդ օրվա դրությամբ հավանական է, որ  ոչ բոլոր նահատակների մարմինները հայտնաբերված կլինեն: «Կունենանք չճանաչված բազմաթիվ մարմիններ, բայց պետական այս կարգի որոշումը, կարծում եմ, այլևս չի կարելի հետաձգել»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կրկին հավաստիացրեց, որ մարմինների որոնման, ճանաչման, անհետ կորածների գտնվելու վայրի պարզաբանման աշխատանքներն ավելի ինտենսիվ կդառնան:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, հաշվի առնելով, որ դեկտեմբերի 19-ին լրանում է 44-օրյա պատերազմի զինադադարի 40-րդ օրը՝ ՀՀ վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք Արցախի և Հայաստանի Հանրապետություններում այդ օրվանից հայտարարել եռօրյա սուգ՝ ոգեկոչելու Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված մեր նահատակների հիշատակը:
Նրանց անունները հավետ մնալու են մեր սրտերում և հայոց պատմության էջերում՝ պարտավորեցնելով մեզ հետագա երթում շարունակել նրանց հայրենանվեր գործը: Ուստի, այն լինելու է ցավի, հպարտության ու պարտավորության սուգ հայ ազգի համար»:

Armenia and Artsakh to declare three-day mourning period honoring war victims
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. A three-day mourning period in honor of the victims of the Artsakh war will be declared in Armenia and Artsakh from December 19, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of Artsakh Arayik Harutyunyan announced. Memorial ceremonies will take place during those days.
“December 19th will mark the 40 days since the end of the military operations. And on this occasion a three-day mourning will be declared from December 19, and also a memorial march will be organized in Yerevan from the Republic Square to Yerablur,” PM Pashinyan said.
Other remembrance ceremonies will take place in the country. Pashinyan said that it is likely that all bodies of the missing troops will be retrieved by then. “We will have many unidentified bodies, but I believe that this kind of a state decision cannot be delayed any longer,” Pashinyan said.
He added that the authorities are intensifying the search of bodies, the MIAs and the identification process.
In turn, Artsakh’s President Arayik Harutyunyan said that he and the Prime Minister of Armenia have agreed to declare the three-day mourning in Artsakh and Armenia to commemorate the memory of the war victims.
“Their names will always be in our hearts and in the chapters of the Armenian history, obliging us to continue their patriotic work in our future path. Therefore, it will be a mourning of pain, pride and duty for the Armenian nation,” Harutyunyan said.