Հայաստանում և Արցախում դեկտեմբերի 19-ից կհայտարարվի եռօրյա սուգ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում և Արցախում դեկտեմբերի 19-ից կհայտարարվի եռօրյա սուգ, պատերազմում նահատակների հիշատակին նվիրված արարողություններ կկազմակերպվեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Դեկտեմբերի 19-ին լրանում է ռազմական գործողությունների ավարտի 40-րդ օրը: Եվ այս կապակցությամբ դեկտեմբերի 19-ից ՀՀ-ում եռօրյա սուգ կհայտարարվի, նաև կկազմակերպվի հիշատակի երթ՝ Հանրապետության հրապարակից դեպի Եռաբլուր»,- «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ասաց ՀՀ վարչապետը:
Երկրում կլինեն նաև հիշատակի այլ միջոցառումներ: Վարչապետը նշեց՝ այդ օրվա դրությամբ հավանական է, որ  ոչ բոլոր նահատակների մարմինները հայտնաբերված կլինեն: «Կունենանք չճանաչված բազմաթիվ մարմիններ, բայց պետական այս կարգի որոշումը, կարծում եմ, այլևս չի կարելի հետաձգել»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը կրկին հավաստիացրեց, որ մարմինների որոնման, ճանաչման, անհետ կորածների գտնվելու վայրի պարզաբանման աշխատանքներն ավելի ինտենսիվ կդառնան:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է. «Հարգելի՛ հայրենակիցներ, հաշվի առնելով, որ դեկտեմբերի 19-ին լրանում է 44-օրյա պատերազմի զինադադարի 40-րդ օրը՝ ՀՀ վարչապետի հետ պայմանավորվել ենք Արցախի և Հայաստանի Հանրապետություններում այդ օրվանից հայտարարել եռօրյա սուգ՝ ոգեկոչելու Հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված մեր նահատակների հիշատակը:
Նրանց անունները հավետ մնալու են մեր սրտերում և հայոց պատմության էջերում՝ պարտավորեցնելով մեզ հետագա երթում շարունակել նրանց հայրենանվեր գործը: Ուստի, այն լինելու է ցավի, հպարտության ու պարտավորության սուգ հայ ազգի համար»:

В Армении и в Арцахе с 19 декабря будет объявлен трехдневный траур
В Армении и в Арцахе с 19 декабря будет объявлен трехдневный траур, будут проведены мероприятия, посвященные памяти воинов, погибших в войне.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
“19 декабря исполняется 40 дней после окончания военных действий. По этому случаю 19 декабря в Армении будет объявлен трехдневный траур, от площади Республики до Ераблура пройдет марш памяти”, - сказал премьер-министр в прямом эфире в Facebook.
В стране пройдут и другие памятные мероприятия. Премьер-министр отметил, что к этому дню, не исключено, что будут найдены все тела погибших. “Есть много неопознанных тел, но я думаю, что подобное решение больше нельзя откладывать”, - сказал Пашинян. Премьер-министр заверил, что и поиски, идентификация и выяснение местонахождения пропавших без вести станут более интенсивными.
Об этом президент Арцаха Араик Арутюнян сообщил на своей странице в Facebook. “Дорогие соотечественники, с учетом того, что 19 декабря исполняется 40 дней после прекращения огня 44-дневной войны, мы с премьер-министром Армении договорились в Республиках Арцах и Армения объявить трехдневный траур в память о наших воинах, погибших, защищая Родину.
Их имена навсегда останутся в наших сердцах, на страницах истории Армении, обязывая нас и дальше продолжать их патриотический труд. Таким образом, это будет скорбь по армянскому народу, с болью, но и с гордостью и с обязанностями”.