Պատմությունն ունի օրինակներ, երբ դիվանագիտությունը երկիրը դուրս է բերել ծանր իրավիճակից. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը խնդրում է հավատալ և վստահել հայ դիվանագիտությանը՝ նշելով, որ պատմությունն ունի օրինակներ, երբ դիվանագիտությունը երկիրը դուրս է բերել ամենածանր իրավիճակներից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Այվազյանն ասաց խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Հայ դիվանագիտությունը եղել և շարունակում է մնալ հայրենիքի պաշտպանության առաջատար դիրքերում: Հատկապես այսօր մենք մեր պարտքն ենք համարում անել հնարավորն ու անհնարինը` իմաստավորելու մեր ժողովրդի ազնվագույն որդիների զոհողությունը և այդ ձևով վառ պահելու նրանց հիշատակը: Դիվանագիտությունը սիրում է լռություն, ուստի լուռ կկատարի իր աշխատանքները, իսկ դրանց արդյունքներն ավելի խոսուն կլինեն, քան որևէ մեկնաբանություն: Պատմությունն ունի օրինակներ, երբ դիվանագիտությունը երկիրը դուրս է բերել ամենածանր իրավիճակներից, խնդրում եմ հավատալ և վստահել հայ դիվանագիտությանը»,- ասաց Այվազյանը:
Արտգործնախարարը նշեց, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը մեր ինքնիշխանության և պետականության հիմնասյուներից մեկն է, և, լինելով ապաքաղաքական կառույց, ունի մեկ հավերժական նպատակ` ամենօրյա աշխատանքով պաշտպանել Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի շահերը:
«Ցանկացած փորձ` հեղինակազրկելու այս կառույցը և ներքաշելու ներքաղաքական շահարկումների մեջ, հարված է Հայաստանի պետականությանը: Հատկապես այս օրերին, երբ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո ողջ ծանրությունն ու պատասխանատվությունը հետզհետե տեղափոխվում է դիվանագիտություն»,- նշեց Արա Այվազյանը:

В истории есть примеры, когда дипломатия выводила страну из самых сложных ситуаций: глава МИД
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян просит верить и доверять армянской дипломатии, отмечая, что в истории есть примеры, когда дипломатия выводила страну из самых сложных ситуаций. Как сообщает Арменпресс, Айвазян сказал об этом на брифинге с журналистами в парламенте.
«Армянская дипломатия была и остается на авангарде защиты Родины. Особенно сегодня мы считаем своим долгом делать все возможное и невозможное, чтобы придать смысл жертве благородных сынов нашего народа, чтобы таким образом сохранить их память. Дипломатия любит тишину, поэтому она будет молча выполнять свою работу, и ее результаты будут более красноречивыми, чем комментарии. В истории есть примеры, когда дипломатия выводила страну из самых сложных ситуаций. Прошу верить и доверять армянской дипломатии», - сказал Айвазян.
Министр отметил, что МИД Армении является одним из столпов нашего суверенитета и государственности, будучи аполитичной структурой, преследует одну вечную цель - ежедневной работой защищать интересы Республики Армения и армянского народа.
«Любая попытка дискредитировать эту структуру, вовлечь ее во внутриполитические манипуляции - это удар по государственности Армении. Особенно в эти дни, когда после окончания боевых действий вся тяжесть и ответственность постепенно перекладывается на дипломатию», - сказал Ара Айвазян.