ՌԴ դեսպանատունն արձագանքել է հայ գերիների վերադարձի հարցում աջակցելու վերաբերյալ արվեստագետների նամակին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցում աջակցելու կոչով արվեստագետների՝ ՀՀ-ում ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի դեսպանատներ ուղղված նամակներին արձագանքել է Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատունը՝ նշելով, որ հարցը գտնվում է երկրի բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ ժողովրդական արտիստ Հրանտ Թոխատյանը, ով ակտիվ մասնակցում է նամակների միջոցով հարցի բարձրաձայնմանն ուղղված նախաձեռնություններին, ասաց, որ մյուս դեսպանատներից դեռ արձագանք չկա:
Արվեստագետները դիմել են նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակ և հանդիպել են գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունու հետ: Ամատունին հավաստիացրել է, որ մինչ արվեստագետների դիմելն էլ իրենք զբաղվել են այդ խնդրով:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ամատունին տեղեկացրել էր, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն որպես չեզոք կառույց աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին համաձայնության գալ գերիների փոխանակման հարցում: «Հոկտեմբերից մեր կազմակերպությունն այցելում է քաղաքացիական անձանց և զինվորականների: Կան մարդիկ, որոնք անազատության մեջ են և իրավունք ունեն կապ պահել իրենց հարազատների հետ. մենք նրանց աջակցում ենք այդ հարցում, հետևում ենք նրանց առողջական վիճակին, սակայն նրանց վերադարձման որոշումները կայացնում են հակամարտության կողմերը»,-նշել էր Ամատունին:
Հայ ռազմագերիների խնդրով արվեստագետները նոյեմբերի 29-ին նամակ էին հանձնել ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանություն, նոյեմբերի 30-ին՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանություն, իսկ դեկտեմբերի 1-ին՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատուն: Թոխատյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ երբ լինեն պատասխաններ ՀՀ-ում ՌԴ, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի դեսպանատներից, ինչպես նաև այն միջազգային կազմակերպություններից, որոնց նամակներ են ուղարկել, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի, ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակների հետ համագործակցելով կփորձեն օգտակար լինել այս գործընթացին:

Посольство РФ ответило на письмо деятелей искусства о помощи в возвращении армянских пленных
Посольство РФ ответило на письмо деятелей искусства Армении с призывом оказать содействие в вопросе возвращения армянских военнопленных, отметив, что этот вопрос находится в центре внимания высшего руководства страны.
В беседе с корреспондентом Арменпресс народный артист Армении Грант Тохатян, активно участвующий в этой инициативесказал, что от других посольств пока нет ответов.
Деятели искусства обратились и в Армянский офис Международного комитета Красного Креста (МККК). Они встретились с Зарой Аматуни, менеджером по связям с общественностью офиса МККК. Аматуни заверила, что они заняты решением этой проблемы еще до того до подачи письма. Ранее Аматуни сообщила Арменпресс, что Международный комитет Красного Креста (МККК), как нейтральный орган, поддерживает стороны нагорно-карабахского конфликта в достижении соглашения об обмене пленными. “С октября наша организация посещает пленных мирных жителей и военнопленных.  Мы поддерживаем их, следим за состоянием их здоровья, но решения об их возвращении принимают стороны конфликта”, - сказала Аматуни.
29 ноября деятели искусства направили письма, касающиеся вопроса армянских военнопленных в посольство России в Армении, 30 ноября - в посольство Франции в Армении, а 1 декабря - в посольство США в Армении. Касаясь их дальнейших действий, народный артист Армении отметил, что когда появятся ответы от посольств России, Франции и США в Армении, а также от международных организаций, в которые были отправлены письма, они постараются быть полезными, сотрудничая с офисом Защитника прав человека, и продолжая оставаться в этом процессе.