Արցախի ՄԻՊ-ը թարմացրել է գերիների թվի վերաբերյալ ցանկը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի  մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գտած տեսանյութերից հնարավոր է եղել առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չի հաջողվել պարզել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը: «Անընդհատ թարմացնում ենք գերիների վերաբերյալ մեր ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած ապացույցների, ինչպես նաև  վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների միջոցով   հավաքագրվող տվյալները հիման վրա: Առանձին փաստահավաք գործունեություն ենք իրականացնում նաև ներկալված ու բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասով, որոնց թիվը հասնում է շուրջ 40-ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ: Հատուկ համագործակցություն ունենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և անհատ փաստաբանների հետ՝ տվյալների փոխանակման ու այլ համապատասխան գործընթացների հարցում»,-նշել է Արտակ Բեգլարյանը:

Artsakh ombudsman updates list on numbers of POWs
STEPANAKERT, DECEMBER 2, ARMENPRESS. The Human Rights Defender of Artsakh Artak Beglaryan says they have information on nearly 60 Armenian POWs who are currently held in Azeri custody, of whom only a small part aren’t yet identified.
“We are constantly updating our lists of prisoners of war based on information collected through published videos and evidence presented by families, as well as testimonies, calls and other proofs. We are conducting a separate fact finding activity in terms of interned and forced disappearances of civilian persons, whose number reached around 40. We are regularly conveying the collected data to government and international authorized bodies, expecting effective work in the direction of protecting the rights of the captives and ensuring their return. We have special cooperation with the Human Rights Defender of Armenia and individual lawyers in terms of exchange of information and other relevant processes,” Beglaryan said.