Արցախի ՄԻՊ-ը թարմացրել է գերիների թվի վերաբերյալ ցանկը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի  մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գտած տեսանյութերից հնարավոր է եղել առանձնացնել գրեթե 60 ռազմագերի, որոնցից միայն փոքր մասի ինքնությունը դեռ չի հաջողվել պարզել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը: «Անընդհատ թարմացնում ենք գերիների վերաբերյալ մեր ցանկերը՝ հրապարակված տեսանյութերի և հարազատների ներկայացրած ապացույցների, ինչպես նաև  վկայությունների, զանգերի և այլ ապացույցների միջոցով   հավաքագրվող տվյալները հիման վրա: Առանձին փաստահավաք գործունեություն ենք իրականացնում նաև ներկալված ու բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց մասով, որոնց թիվը հասնում է շուրջ 40-ի:
Հավաքագրված բոլոր տվյալները պարբերաբար փոխանցում ենք պետական ու միջազգային լիազոր մարմիններին՝ ակնկալելով արդյունավետ աշխատանք գերիների իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման ուղղությամբ: Հատուկ համագործակցություն ունենք ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և անհատ փաստաբանների հետ՝ տվյալների փոխանակման ու այլ համապատասխան գործընթացների հարցում»,-նշել է Արտակ Բեգլարյանը:

Омбудсмен Арцаха обновил список пленных
Благодаря видеоматериалам, обнаруженным сотрудниками офиса Защитника прав человека Арцаха, удалось определить почти 60 военнопленных, не опознаны лишь некоторые.
Об этом, как передает Арменпресс, сообщил Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян. “На основе опубликованных видеозаписей, доказательств, собранных из показаний родственников, а также показаний, телефонных звонков и других доказательств мы постоянно обновляем наши списки пленных. Проводим отдельные мероприятия и по установлению фактов в отношении около 40 задержанных и пропавших гражданских лиц.
Все собранные данные мы регулярно передаем в государственные и в международные органы, ожидая эффективной работы по защите прав и возвращению заключенных. Мы сотрудничаем с омбудсменом Армении и с частными адвокатами по вопросам обмена данными и других соответствующих процессов”, - отметил Артак Бегларян.