Հանրապետությունում դեկտեմբերի 7-ից դպրոցները կանցնեն առկա ուսուցման
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը շրջաբերական գրությամբ դիմել է մարզպետարաններին և Երևանի քաղաքապետարանին՝ դեկտեմբերի 7-ից ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների 5-12-րդ դասարանների սովորողների համար դասերն առկա կազմակերպելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ԿԳՄՍ նախարարությունը տեղեկացնում է, որ համաձայն մինչ այդ տրված կարգավորման՝ առկա է կազմակերպվում 1-4-րդ դասարանների, ինչպես նաև ներհամայնքային տրանսպորտ չունեցող համայնքների բոլոր դասարանների ուսումնական գործընթացը: Շրջաբերականում նշվում է, որ որոշումը կայացվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության հետ համատեղ։ Դասերն առկա եղանակով կազմակերպելիս հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները պարտավոր են պահպանել ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի սեպտեմբերի 18-ի N 24-Ն հրամանով հաստատված պահանջները:
Միաժամանակ, ըստ շրջաբերականի, չեն գործում ուսումնական տարվա սկզբին հաստատված՝ «Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) պայմաններում հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում գործունեության կազմակերպման» ուղեցույցի սահմանափակումները` բացառությամբ 20-ից ավելի սովորողներ ունեցող դասարանների խմբերի բաժանման դրույթի: Նույնը վերաբերում է նաև նախարարության ենթակայությամբ գործող ավագ դպրոցներին, ինչպես նաև ոչ պետական ուսումնական հաստատություններին։
«Հավելենք, որ համաձայն առողջապահության նախարարի վերոնշյալ հրամանի՝ ուսումնական հաստատությունում անհրաժեշտ է ապահովել՝ դիմակների, ձեռքերի և մակերեսների մշակման համար նախատեսված հականեխիչ /ախտահանիչ միջոցների, ձեռքերի լվացման միջոցների առկայությունը, ձեռքերի լվացման հնարավորություն՝ հոսող ջրով՝ արմնկային կամ ոտնակային կառավարման ծորակներով (անհնարինության դեպքում՝ ախտահանման հնարավորությամբ), թափոնների հեռացման համար փակվող «Օգտագործված դիմակներ» մակնշմամբ, կափարիչի ոտնակային կամ սենսորային կառավարման փակվող կափարիչով աղբամաններ, հեռահար ջերմաչափում։ Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ծանր զարգացման բարձր ռիսկի խմբի, 65 և բարձր տարիքի աշխատողները կարող են աշխատանքն իրականացնել «հեռավար» եղանակով իրենց գրավոր համաձայնության դեպքում»,-ասված է հաղորդագրությունում։
Ռիսկի խմբում գտնվող երեխաները կշարունակեն հեռավար ուսուցումը՝ կենտրոնացված հեռավար ուսուցման միջոցով: Յուրաքանչյուր դպրոցի համար կկիրառվի առանձին մոտեցում՝ կախված դպրոցում համավարակի դեպքերի թվից․ 10 տոկոսից ավելի վարակվածության ցուցանիշ ունենալու դեպքում, ըստ սահմանված առողջապահական կանոնների, դպրոցը կրկին կանցնի հեռավար ուսուցման:

С 7 декабря школы Армении перейдут на очное обучение
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении с циркуляром обратилось в областные администрации и в мэрию Еревана относительно организации учебного процесса для учащихся 5 - 12 классов общеобразовательных учебных заведений Армении с 7 декабря.
Как передает Арменпресс, Министерство образования и науки сообщило, что согласно  положению, учебный процесс 1 - 4 классов был организован ранее, также и всех классов общин без внутриобщинного транспорта. В циркуляре говорится, что решение принято совместно с Минздравом. При организации занятий общеобразовательные учреждения обязаны соблюдать требования, утвержденные приказом министра здравоохранения РА N 24-N от 18 сентября 2020 года.
При этом, согласно циркуляру, ограничения руководства “Организация деятельности в государственных образовательных учреждениях в условиях эпидемии COVID-19”, утвержденного в начале учебного года, не действуют, за исключением положения о разделении классов с числом учащихся более 20 человек. Это касается и средних школ, подчиненных министерству, и негосударственных учебных заведений.
“Следует добавить, что согласно вышеупомянутому приказу министра здравоохранения необходимо обеспечить наличие масок, дезинфицирующих средств для рук, средств для обработки поверхностей, для мытья рук под проточной водой,  урн для мусора с педалью или с сенсорной крышкой с надписью “Использованные маски” и термометры. Работники групп высокого риска, старше 65 лет с их письменного согласия могут выполнять свою работу удаленно”, - говорится в циркуляре.
Учащиеся из группы риска продолжат дистанционное обучение посредством централизованного дистанционного обучения. Для каждой школы будет использован отдельный подход в зависимости от количества вспышек в школе. Если уровень заражения превысит 10%, согласно установленным правилам,  школа снова перейдет на дистанционное обучение.