ԵԱՏՀ-ում հայտարարել են, որ 2021 թվականին ԵԱՏՄ-ում կպատրաստեն գազի գների պայմանագրի նախագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազի գների եւ դրա տարանցման սակագների ձեւավորման հարցերի պայմանագրի նախագիծը պետք Է մշակվի եկող տարի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակում: Նոյեմբերի 30-ին այդ մասին հայտարարել Է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչն՝ ամփոփելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ հանդիպման արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք ունենք գազի ընդհանուր շուկայի ստեղծման ծրագիր: Դրան համապատասխան 2021 թվականին պետք Է մշակվի միջազգային պայմանագրի նախագիծ, որտեղ կնշվեն, մենք այդպես ենք մտադրվել, բոլոր մանրամասներն ու նրբերանգները. գազի գների եւ պոմպամղման սակագների ձեւավորում»,- նշել Է ԵԱՏՀ-ի ղեկավարը, որի խոսքը մեջբերում Է ԲելՏԱ գործակալությունը: Մյասնիկովիչը նաեւ հայտնել Է, որ ԵԱՏՄ-ն անցնում Է զարգացման նոր փուլի՝ նախագծային ինտեգրացման, եւ պատրաստ Է առաջարկելու 200 միլիարդ դոլարի նախագծեր:
«Մենք անցնում ենք նոր փուլի (եւ դա շատ բանով Բելառուսի շնորհիվ)՝ նախագծային ինտեգրացման, երբ բացի ընդհանուր համակարգային միջոցներից կուրվագծվեն կոնկրետ միջոցներ սոցիալական ոլորտի համար,- ասել Է Մյասնիկովիչը, որի խոսքը մեջբերում Է ԲելՏԱ գործակալությունը:- Օրինակ՝ մենք ԵԱՏՀ-ում երկրների հետ մշակել ենք ինդուստրալացման քարտեզ: Արդեն հավաքվում են 200 միլիարդ դոլար նախահաշվայն արժեքով համատեղ նախագծեր, որոնք կարելի Է առաջարկել թե՛ մասնավոր բիզնեսին եւ թե՛ պոտնեցիալ օտարերկրյա ներդրողներին», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ЕЭК заявили, что в 2021 году в ЕАЭС подготовят проект договора по ценам на газ
Проект договора по вопросам формирования цен на газ и тарифов на его транзит должен быть разработан в будущем году в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович по итогам встречи с президентом Белоруссии Александром Лукашенко.
"У нас есть программа формирования общего рынка газа. В соответствии с ней в 2021 году должен быть разработан проект международного договора, где будут прописаны - мы так рассчитываем - все детали и нюансы: формирование цены на газ и тарифов на прокачку", - отметил глава ЕЭК, слова которого приводит агентство БелТА.
Мясникович также сообщил, что ЕАЭС переходит к новой фазе развития - проектной интеграции - и готов предложить проекты на $200 млрд.
"Мы переходим в новую фазу (и это во многом благодаря Беларуси) - проектной интеграции, когда кроме общесистемных мер будут вырисовываться конкретные меры для сферы материального производства, для социальной сферы, - сказал Мясникович, слова которого приводит агентство БелТА. - Например, мы в ЕЭК вместе со странами проработали карту индустриализации. Уже набирается совместных проектов, которые можно предложить и частному бизнесу, и потенциальным зарубежным инвесторам, на 200 млрд долларов по сметной стоимости".