Տղան, որ դաշնամուրը փոխարինեց զենքով. BBC-ի ռեպորտաժն անհետ կորած հայ զինծառայողի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական հեղինակավոր BBC լրատվամիջոցը ռեպորտաժ է պատրաստել Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում անհետ կորած զինծառայող 22-ամյա Սողոմոնի մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրատվամիջոցը նշում է, որ դաշնամուր և սաքսոֆոն նվագող Սողոմոնը կռվի ընթացքում իր երաժշտական գործիքը փոխարինել է զենքով:
«Բանակ գնալուց առաջ սաքսոֆոն սովորեց, որ նվագախումբ ընկնի, բայց այն վայրում, որտեղ ծառայության մեկնեց, նվագախումբ չկար»,- նշում է Սողոմոնի քույրը՝ հավելելով, որ եղբայրը փոքր տարիքից կռիվ անել չէր սիրում:
Սողոմոնի վերաբերյալ ընտանիքի անդամները տեղեկություն չունեն հոկտեմբերի 1-ից:
«Իրենց հրամանատարն ասում էր, որ նա մահացել է, բայց մյուսն էլ ասում էր, որ հաջորդ օրն իրենք միասին են եղել»,- նշում է անհետ կորած զինծառայողի քույրը:
22-ամյա զինծառայողի հարազատները հույսը չեն կորցնում, որ Սողոմոնը մի օր վերադառնալու է:
«Հույսով սպասում եմ, որ Սողոմոնը պետք է գա»,- նշում է Սողոմոնի հայրը` Կամսարը:
Լրատվամիջոցը հավելում է, որ բազմաթիվ ընտանիքներ սպասում են իրենց անհետ կորած որդիներին: Մինչ օրս էլ շարունակվում է նաև զոհվածների մարմինների նույնականացման գործընթացը:

Парень, который пианино поменял на оружие: репортаж BBC о пропавшем без вести армянском воине
Британский канал BBC подготовил репортаж о 22-летнем Согомоне, пропавшем в дни второй арцахской войны.
Как передает Арменпресс, издание отмечает, что игравший на пианино и саксофоне Согомон во время войны заменил свой музыкальный инструмент оружием.
“До службы в армии, он научился играть на саксофоне, чтобы служить в оркестре. Но там, где он  служил, оркестра не было”, - рассказывает сестра Согомона, добавляя, что брат с малых лет не любил драться.
Члены семьи Согомона не имеют сведений о Согомоне с 1 октября.
“Его командир сказал, что Согомон умер, но был и другой, видевший его на следующий день”, - отмечает сестра пропавшего военнослужащего.
Родственники 22-летнего военнослужащего не теряют надежды, что Согомон вернется.
“Я надеюсь и жду, что Соломон вернется, - отмечает отец Соломона Камсар.
В репортаже BBC говорится, что многие семьи ждут своих пропавших сыновей. Все еще идет процесс идентификации тел погибших воинов.