Հնդկաստանում COVID-19-ով հիվանդացածների թիվը գերազանցել է ինը միլիոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդիկ բժիշկները, ըստ նախօրյակին անցկացված թեստերի արդյունքների, հայտնաբերել են կորոնավիրուսի ավելի քան 45,8 հազար դեպք. դրանով իսկ Հնդկաստանում վարակվածների ընդհանուր թիվը գերազանցել Է 9 միլիոնը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է երկրի առողջապահության նախարարությունը:
Հնդկաստանն աշխարհում երկրորդ տեղում Է գտնվում կորոնավիրուսով վարակվածների թվով: Ամենամեծ թվով հիվանդացածները գտնվում են ԱՄՆ-ում, որտեղ կորոնավիրուս Է հայտնաբերվել ավելի քան 11,7 միլիոն մարդու մոտ:
Վերջին տվյալների համաձայն, ավելի քան 8,4 մլն մարդ Հնդկաստանում կորոնավիրուսից հետո ապաքինվել Է: Ինչպես նշում Է առողջապահության նախարարությունը, մեկ օրում անցկացված ավելի քան 1,1 միլիոն թեստերի արդյունքներով, բուժաշխատողները հայտնաբերել են 44 հազարից ավելի մարդ, որոնք հաղթահարել են հիվանդությունը:
47 օրվա ընթացքում այն մարդկանց թիվը, որոնց մոտ հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսի ակտիվ ձեւ, գերազանցել Է այդ ժամանակաշրջանում ապաքինվածների թիվը, բուժաշխատողների տվյալների համաձայն, ընդամենը հիվանդանոցներում եւ բժշկական կենտրոններում բուժումը շարունակում Է 443 հազարից ավելի մարդ: Անցած օրվա ընթացքում այդ թիվը գերազանցել Է 491-ը:
Մահացածների թիվը գերազանցել Է 132 հազարը, մեկ օրում հիվանդությունից մահացել Է 584 մարդ: Ինչպես ավելի վաղ պարզել են մի խումբ փորձագետներ, Հնդկաստանը կկարողանա կորոնավիրուսը հաղթահարել մինչեւ հաջորդ տարվա փետրվարի վերջը՝ բնակիչների կողմից բոլոր միջոցառումների պահպանման դեպքում, մասնավորապես, դիմակներ կրելը եւ սոցիալական հեռավորություն պահպանելը:
Այդ պայմաններում Հնդկաստանում կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը մինչեւ համավարակի վերջը կարող Է կազմել 10,5 հազար մարդ, կարծում են փորձագետները: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) մարտի 11-ին COVID-19 նոր կորոնովիրուսային վարակի բռնկումը հայտարարել Է համավարակ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Индии число заболевших COVID-19 превысило девять миллионов человек
Индийские медики по итогам проведенных накануне тестов выявили более 45,8 тысячи случаев коронавируса, тем самым общее число случаев заражения в Индии превысило 9 миллионов человек, сообщает минздрав.
Индия находится на втором месте в мире по числу зараженных коронавирусом. Больше всего заболевших в США, где коронавирус выявлен у более чем 11,7 миллиона человек.
Согласно последним данным, более 8,4 миллиона человек в Индии выздоровели после коронавируса. По итогам проведенных за сутки более 1,1 миллиона тестов медики выявили более 44 тысяч человек, победивших болезнь, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Впервые за 47 дней число людей, у которых выявили коронавирус в активной форме, превысило число выздоровевших за этот период – согласно данным медиков, всего в больницах и медицинских центрах продолжают лечение более 443 тысяч человек, за минувшие сутки эта цифра выросла на 491 случай.
Число умерших превысило 132 тысяч, за сутки от болезни скончались 584 человек.
Как пояснила ранее группа правительственных экспертов, Индия сможет победить коронавирус к концу февраля следующего года при соблюдении жителями страны всех мер, в частности, ношения масок и соблюдения социальной дистанции. При таких условиях общее число зараженных коронавирусом в Индии к концу пандемии может составить 10,5 миллиона человек, считают эксперты.