Հայաստանը ռուսական առաջարկներն ամերիկյան կողմի հետ ընդհանրապես չի քննարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Արցախի հարցով ռուսական առաջարկներն ամերիկյան կողմի հետ ընդհանրապես չի քննարկել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր առցանց ասուլիսում` անդրադառնլով հարցին, թե արդյոք ճի՞շտ է, որ ռուսական առաջարկն ընդունելու համար վարչապետը խորհրդկացել է ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ:
«Իհարկե, ճիշտ չէ: Ես այս ընթացքում՝ մեկ ամսվա ընթացքում ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ ունեցել եմ ընդամենը 5 խոսակցություն՝ երեք անգամ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Օ՛Բրայենի հետ, երկու անգամ՝ պետքարտուղար Պոմպեոյի հետ: Եվ այդ ժամանակ քննարկվել են ոչ թե ռուսական առաջարկները, այլ ամերիկյան առաջարկները: Ռուսական առաջարկներն ամերիկյան կողմի հետ ընդհանրապես չեն քննարկվել»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա վստահեցրեց, որ մինչդեռ Ռուսաստանի նախագահի հետ մշտական է կապի մեջ է եղել, եղել է օր, որ 5-6 անգամ զրուցել են հեռախոսով: Վարչապետը ռուսական առաջարկներն ամերիկյան կողմի հետ քննարկելու լուրերը որակեց բացարձակ, կատարյալ անհեթեթություն:

Armenia has not discussed Russian proposals on NK issue with US side, PM says
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Armenia has not discussed the Russian proposals over the Nagorno Karabakh issue with the US side, Prime Minister Nikol Pashinyan said during an online press conference today, asked whether it’s right that he has consulted with the US representatives for accepting the Russian proposals.
“Of course, it’s not right. During this period, this one month I have held 5 phone talks with the US representatives – three times with US president’s national security adviser O’Brien and two times with Secretary of State Pompeo. And during these talks the American proposals, rather than the Russian ones, have been discussed. The Russian proposals have not been discussed with the US side”, the Armenian PM said.
He stated that he has been in constant touch with the Russian President, there has been a day when they held phone talks for 5-6 times.
Pashinyan called the rumors on discussing the Russian proposals with the US side as “absolute, total absurdity”.