Շարունակում ենք աջակցել հայ ժողովրդին. Կանադայի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադան շարունակում է աջակցել հայ ժողովրդին՝ միևնույն ժամանակ ակնկալելով, որ Ադրբեջանը կհարգի ու կպահպանի իր ստանձնած պարտավորությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսուա Շամպայնի հայտարարությունում:
Նա նշել է, որ Կանադան ի գիտություն է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղում  կրակի դադարեցման հաստատումը:
«Աշխատում ենք մեր միջազգային գործընկերների հետ՝ վերջին այս զարգացման պայմաններն ու հետևանքներն ուսումնասիրելու համար: Մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը խստորեն կհարգի իր ստանձնած պարտավորությունները, և ռազմական գործողությունները վերջնականապես կդադարեն՝ առանց հապաղելու: Ինչպես նախկինում ենք նշել՝ Թուրքիան չպետք է միջամտի այս հակամարտությանը»,- նշել է Շամպայնը:
Նրա խոսքով՝ կանոնավոր կապի մեջ է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ՝ հասկանալու, թե այս ամենադժվար ժամանակում Կանադան ինչպես կարող է շարունակել աջակցել հայ ժողովրդին, որի հետ կապված են մարդկային ամուր կապերով և արժեքներով: Շամպայնը շեշտել է նաև, որ բոլոր կողմերը պետք է բանակցեն՝  հասնելու մշտական ու խաղաղ կարգավորման՝ հաստատված կրակի դադարեցումից հետո և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Կանադայի ԱԳ նախարարը «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում տեղադրել է հայտարարության տեքստն ու կից նշել. «Մենք շարունակում ենք աջակցել հայ ժողովրդին, որի հետ մարդկային սերտ կապեր ունենք»:

Мы продолжаем поддерживать армянский народ: министр иностранных дел Канады
Канада продолжает поддерживать армянский народ, в то же время, ожидая, что Азербайджан будет уважать и соблюдать взятые на себя обязательства
Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении министра иностранных дел Канады Франсуа Шампань.
Он отметил, что Канада приняла к сведению подтверждение прекращения огня в Нагорном Карабахе.
“Мы с нашими международными партнерами изучаем условия и последствия этого развития. Мы ожидаем, что Азербайджан будет строго соблюдать взятые на себя обязательства, и военные действия прекратятся окончательно и без промедления. Как мы отмечали и ранее, Турция не должна вмешиваться в этот конфликт” - отметил Шампань.
По его словам, он находится в регулярной связи с министром иностранных дел Армении, чтобы понять, каким образом Канада в это самое трудное время может продолжать содействовать армянскому народу, с которым ее связывают крепкие человеческие связи и ценности. Шампань подчеркнул, что стороны после прекращения огня в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ должны будут провести переговоры для достижения постоянного мирного урегулирования.
Глава МИД Канады в своем микроблоге в Twitter опубликовал текст заявления и прокомментировал: “Мы продолжаем поддерживать армянский народ, с которым у нас тесные человеческие связи”.
Руководители Армении, России и Азербайджана подписали заявление о прекращении войны с 01: 00 10 ноября.