Փոխվարչապետը վերահաստատել է` ԼՂ հակամարտության կարգավորման միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագությունն է
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ԱՊՀ անդամ-երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում վերահաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միակ ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքը:
«Ադրբեջանական կողմի հայտարարությունների հետ կապված՝ պետք է հիշեցնեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միակ ձևաչափը, որն օժտված է միջազգային հանրության մանդատով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է` Ռուսաստանի Դաշնության, Ֆրանսիայի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների տեսքով»,- ասել է Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը նշել է, որ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում Ադրբեջանը հրթիռակոծում և ռմբակոծում է Արցախի բոլոր քաղաքացիական բնակավայրերը, այդ թվում` մայրաքաղաք Ստեփանակերտն ու մեծությամբ երկրորդ քաղաք Շուշին, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, բժշկական հաստատությունները, դպրոցները, մանկապարտեզները, կրթաշմակութային և կրոնական հուշարձանները:
«Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, բազմաթիվ երկրների ղեկավարների ու միջազգայն հեղինակավոր կազմակերպությունների կոչերին, Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ խախտել է և շարունակում է խախտել կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»,- նշել է փոխվարչապետը:
Արցախում ռազմական գործողությունների ընթացքում երեք անգամ` հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի, հոկտեմբերի 18-ին Ֆրանսիայի, հոկտեմբերի 26-ին ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ հայտարարվել է հրադադարի մասին, սակայն պայմանավորվածություններն ուժի մեջ մտնելուց րոպեներ անց Ադրբեջանը խախտել է դրանք, ձեռնարկել դիվերսիոն գրոհներ, հրետակոծել առաջնագիծն ու խաղաղ բնակավայրերը։

Armenia deputy PM reaffirms OSCE MG Co-Chairmanship is the only format for NK conflict settlement
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. During the session of the CIS Council of Heads of Government, Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan has reaffirmed that the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship is the only format for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the Armenian government reports.
“As for the statements of the Azerbaijani side I want to remind that the only format for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, having the mandate of the international community, is the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, in the form of Russia, France and the United States”, the deputy PM said.
He informed the session participants that Azerbaijan is shelling and bombarding all civilian settlements of Artsakh, including the capital Stepanakert and second largest city Shushi, the civilian infrastructure, medical facilities, schools, kindergartens, educational-cultural and religious monuments.
“Despite the calls of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, leaders of numerous countries and international leading organizations, Azerbaijan has repeatedly violated and continues violating the agreements on ceasefire”, the Armenian deputy PM added.