Թուրքիայում տնտեսական ցնցումները կանխատեսվածից ավելի ուժգին են լինելու. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքական արժույթի ռեկորդային անկման ֆոնին Թուրքիայի կենտրոնական բանկը այս տարվա գնաճի հետ կապված ավելի մռայլ կանխատեսումներ է արել, քան կառավարությունը։ «Արմենպրեսի»-ի փոխանցմամբ այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
Հոդվածում նշվում է, որ թուրք պաշտոնյաների կանխատեսումներով առաջիկայում իրենք կարող են ձեռնարկել այն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի վերահսկել գնաճը երկրում, սակայն, սա վիճելի է, քանի որ թուրքական արժույթ ծայրաստիճան արժեզրկված է, ներդրողներն էլ, կապված աշխարհաքաղաքական ռիսկերով, մասնավորապես՝ տարբեր հակամարտություններում Թուրքիայի ներգրավվածությամբ, խուսափում են իրականացնել ներդրումներ, ինչը ևս լրջորեն ազդում է թուրքական տնտեսության վրա։
Նշվում է, որ արժույթի արժեզրկումից խուսափելու համար, պետությունների կենտրոնական բանկերը իրականացնում են դրամավարկային և գների կայունության ապահովման քաղաքականություն, սակայն Թուրքիայի կենտրոնական բանկը, ենթարկվելով նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրամանին, չի բարձրացնում սահմանված գնաճի նպատակային թիրախի տոկոսադրույքերը, ինչը կարող էր կայունացնել տնտեսությունը։
«Գնաճի նպատակային թիրախի տոկոսադրույքների բարձրացումը կհանգեցնի գնաճի Թուրքիայում, ինչն էլ իր հերթին կհանգեցնի սպառողական զամբյուղի կրճատման։ Այս պրոցեսը կարող է տանել քաղաքական անկայունության, ինչից վախենում է նախագան Էրդողանը»,- ասված է հոդվածում։

Экономические потрясения в Турции будут сильнее прогнозируемых: Bloomberg
На фоне рекордного падения турецкой валюты Центробанк Турции на этот год сделал более мрачные прогнозы инфляции, чем правительство. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет Bloomberg.
В статье говорится, что турецкие чиновники прогнозируют, что в ближайшем будущем они смогут принять все необходимые меры для управления в стране инфляцией, но это весьма спорно, так как турецкая валюта крайне девальвирована. Инвесторы из-за геополитических рисков, возникших вследствие вовлеченности Турции в различные конфликты, избегают вложений, что серьезно сказывается на экономике Турции.
Отмечается, что во избежание девальвации валюты центральные банки проводят политику обеспечения денежно-кредитной стабильности, но Центральный банк Турции, следуя распоряжению президента Реджепа Тайипа Эрдогана, не повышает целевые процентные ставки, что могло бы стабилизировать экономику.
“Повышение процентных ставок по целевым показателям инфляции приведет к инфляции в Турции, что, в свою очередь, приведет к сокращению потребительской корзины. Этот процесс может привести к политической нестабильности, которой и опасается президент Эрдоган”, - говорится в статье.