Բանակցություններում ԼՂ ներկայացուցչի ներգրավումն անհրաժեշտություն է. The National Interest
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի Խաղաղության կառուցման և մարդու իրավունքների ծրագրի տնօրեն Դեյվիդ Ֆիլիպսը ծավալուն դասախոսություն է ունեցել Թուրքիայի աջակցությամբ Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին ռազմական գործողությունների թեմայով՝ շեշտելով, որ ներկայիս պատերազմն ավելի համառ ու մահաբեր է Թուրքիայի ներգրավվածության պատճառով, և որ Էրդողանը արտաքին պատերազմներում ներգրավվելով փորձում է իր երկրում աճող խռովություններից  ուշադրություն շեղել և խեղդում է այլախոհությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հարվարդի իրավաբանական դպրոցում Ֆիլիպիսի դասախոսության հիման վրա պատրաստված հոդվածը հրապարակվել է  The National Interest-ում:
Նա, մասնավորապես, նշել է, որ իրավիճակը սրվել է Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի հարձակման պատճառով: Ֆիլիպսը նկատել է, որ ներկայիս պատերազմն ավելի մահաբեր ու համառ է՝ Թուրքիայի լայն ներգրավվածության պատճառով: «Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը թե ուղղակիորեն խթանում է բռնությունը, թե խարխլում է դիվանագիտությունը, որն ուղղված է հրադադարի հասնելուն:  Էրդողանը սատարում է Ադրբեջանի վերջին ագրեսիային, Թուրքիան Ադրբեջանին տրամադրում է հզոր զենքեր, որոնք օգտագործվում են մարտերում»,- ասված է հոդվածում:
Ֆիլիպսը շեշտել է նաև մարտերում թուրքական զորքերի, Թուրքիայի կողմից բերված ջիհաականների ներգրվաման մասին: Նշվում է, որ Էրդողանը նախկին օսմանյան տարածքներում Թուրքիայի ազդեցությունը վերականգնելու հավակնություններ ունի: «Թուրքիայի ներգրավումը արտաքին պատերազմներին շեղում է երկրի բնակիչների ուշադրությունը ներքին աճող խռովություններից  և խեղդում է այլախոհությունը, որը բխում է Էրդողանի կողմից Թուրքիայի տնտեսության վատ կառավարումից»,- ասված է հոդվածում:
Նշվում է, որ ներքին աջակցությունից զրկվելու պատճառով, հուսահատությունից Էրդողանը ջիհադականների է տեղակայել Կովկասում: Փորձագետը նկատել է, որ այդ վարձկանները  կապված են  մի շարք խիստ վտանգավոր ահաբեկչական խմբավորումների հետ, որոնք հայտնի են մարդկության դեմ վայրագություններ և հանցագործություններ կատարելով: Նա հիշեցրել է նաև, որ հոկտեմբերի 10-ին Ադրբեջանի կողմից հատուկ ջոկատայինները մուտք են գործել Արցախի Հադրութ քաղաք և իրենց տներում սպանել խաղաղ բնակիչների: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը շարունակում է քաղաքացիական թիրախների դեմ անխնա ռմբակոծությունները, այդ թվում միջազգայինորեն արգելված կասետային ռումբերի օգտագործմամբ:
«Այս դաժանությունները, ընդգծված Էրդողանի ՝ «մեր պապերի առաքելությունը Կովկասում կատարելու» խոստմամբ, ցույց են տալիս, որ կանգնած ենք ևս մեկ Հայոց ցեղասպանության շեմին»,-նշել է Ֆիլիպսն ու հավելել, որ Թուրքիայի պահվածքը չպետք է զարմանալի լինի տարածաշրջանի դիտորդների համար:
Նա նկատել է, որ Կանադան դադարեցնում է որոշ զենքերի վաճառքը Թուրքիային՝ այն պատճառով, որ այդ սարքավորումները օգտագործվում են ադրբեջանական ուժերի կողմից: Բանախոսը շեշտել է, որ ԱՄՆ-ն ևս պետք է նույն կերպ վարվի: Միացյալ Նահանգները պետք է ավելի ակտիվորեն ներգրավվի Մինսկի խմբի միջնորդությունում: Ընդգծվում է նաև բանակցություններում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցչի ներգրավման անհրաժեշտությունը, նաև այն, որ պետք է բացառվի Թուրքիայի միջնորդական որևէ դերակատարություն:
Դեյվիդ Ֆիլիպսը Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի Խաղաղության կառուցման և մարդու իրավունքների ծրագրի տնօրենն է: Նա Քլինթոնի, Բուշի և Օբամայի վարչակազմերի օրոք ծառայել է որպես Պետական դեպարտամենտի ավագ խորհրդական և արտաքին գործերի փորձագետ: Այս հոդվածը հիմնված է 2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Հարվարդի իրավաբանական դպրոցում նրա դասախոսության վրա:

Вовлечение представителя НКР в переговоры – необходимость:  The National Interest
Дэвид Филлипс, директор программы по миростроительству и правам человека Института исследований в области прав человека Колумбийского университета, прочитал разверную лекцию о последних военных действиях, развязанных Азербайджаном  при содействии Турции против Арцаха.  Филлипс подчеркнул, что нынешняя война является более упорная и смертоносная по причине участия Турции. Вовлекаясь во внешние  военные действия, Эрдоган пытается отвлечь внимание от растущих волнений в своей собственной стране, подавляя инакомыслие.
Как  передает «Арменпресс», издание The National Interest опубликовало статью, в  основе  которой лежит лекция Дэвида Филлипса, прочитанная им в  Гарвардской юридической школе.
В частности, он отметил, что ситуация сильно обострилась после   нападения Азербайджана на Нагорный Карабах. Филлипс отметил, что нынешняя война является более смертоносной и упорной – вследствие широкого вовлечения Турции.
«Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган одновременно напрямую поощряет насилие и расшатывает дипломатию, направленную на достижение прекращения огня. Эрдоган поддерживает недавнюю агрессию Азербайджана, Турция предоставляет Азербайджану мощное оружие, которое широко используется в этой войне», - говорится в статье.
Филлипс подчеркнул также участие турецких войск и джихадистов, завербованных и перевезенных Турцией  в места боевых действий. Автор привлекает внимание на то, что Эрдоган полон амбиций восстановить турецкое влияние на бывших османских территориях. «Участие Турции в зарубежных войнах отвлекает население  страны от растущих внутренних проблем, беспорядков, подавляя инакомыслие, порожденное  неэффектиным управлением Эрдогана турецкой экономикой», - говорится в статье.
Автор отмечает, что из-за угрозы потерять внутреннюю поддержку, Эрдоган в отчаянии развернул силы джихадистов на Кавказе. Эксперт отметил, что эти наемники связаны  с целым рядом чрезвычайно опасных террористических группировок, известных своими зверствами и преступлениями против человечности. Филлипс напомнил, что 10 октября спецназ  Азербайджана вошел в город Гадрут (Арцах), чтобы убивать мирных жителей в их же домах. В то же время Азербайджан продолжает бесчинствовать, не прекращая бесчеловечные бомбардировки гражданских целей, в том числе с применением запрещенных на международном уровне кассетных бомб.
«Эти зверства, подчеркнутые обещанием и мечтой  Эрдогана «выполнить миссию наших предков на Кавказе», показывают, что мы стоим на грани нового геноцида армян», - подчеркнул Филлипс, добавив, что поведение Турции не должно быть удивительным для наблюдателей в регионе.
Он отметил, что Канада приостановила продажу определенных видов  оружия Турции, поскольку это оборудование используется азербайджанскими войсками. Филлипс подчеркнул, что США должны поступить так же. Соединенным Штатам следует более активно участвовать в посредничестве Минской группы. Подчеркивается также необходимость вовлечения в переговоры представителя Нагорного Карабаха, а также исключить участие Турции в  какой-либо посреднической роли.
Дэвид Филлипс - директор программы по миростроительству и правам человека Института исследований в области прав человека Колумбийского университета. Он был старшим советником Госдепартамента и экспертом по иностранным делам при администрациях президентов Буша, Клинтона  и Обамы. Эта статья основана на его лекции в Гарвардской школе права 12 октября 2020 года.