Արցախի ՄԻՊ-ը պատերազմական հանցագործություն է որակում ենթադրաբար հայ ռազմագերիներին գնդակահարելը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանն անդրադարձել է ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված՝ ենթադրաբար հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու տեսանյութին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Բեգլարյանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ սա Ադրբեջանի կողմից պատերազմական հանցագործության հերթական ապացույց է, որը տարածվել է ադրբեջանական աղբյուրից:
«Ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում տեսանյութ է հրապարակվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները նվաստացնում և սպանում արցախցի ռազմագերիներին, որոնցից մեկը տարեց քաղաքացիական է: Մենք արդեն ունենք այսպիսի պատերազմական հանցագործությունների բազմաթիվ ապացույցներ, որոնք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերքում է: Ահա ադրբեջանական աղբյուրով ապացույցը»,- գրել է Բեգլարյանը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցչության ուշադրության կենտրոնում է ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված՝ ենթադրաբար հայ ռազմագերիներին գնդակահարելու տեսանյութը: Դրա հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում ՄԻԵԴ դիմելու նպատակով:

Execution of allegedly Armenian captives is war crime – Artsakh’s Human Rights Defender
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Human Rights Defender of Artsakh Artak Begkaryan referred to the footage spread in Azerbaijani media showing the shooting down of allegedly Armenian war prisoners. ARMENPRESS reports Beglaryan wrote in his Twitter micro blog that this is another proof of Azerbaijani war crimes, but this time it has been spread from an Azerbaijani source.
‘’A footage has been released in Azerbaijani social media showing how Azerbaijani servicemen are humiliating and killing Artsakh/Karabakh war prisoners, one of them an elderly civilian. We already have many proofs of such war crimes, but the Azerbaijani defense ministry denies it. Here is a proof from an Azerbaijani source’’, he wrote.
Azerbaijani former military officer Ramil Safarov was bestowed with a title Hero of Azerbaijan for killing an Armenian officer while sleeping during NATO trainings in Budapest in 2004. In 2016, president of Azerbaijan llham Aliyev  awarded Azerbaijani servicemen who decapitated the Armenian soldier, Kyaram Sloyan during April war.