Ուկրաինայի հայ համայնքր ակտիվորեն աջակցում է Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի  դեմ սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի  առաջին օրից սկսած Ուկրաինայում հայերի միությունը ստեղծել է արտակարգ շտաբ, որի նպատակն է մոբիլիզացնել համայնքի բոլոր ռեսուրսները և օգնել Արցախին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի տեղակալ Դավիթ Մկրտչյանը:
«Կիեւում մոբիլիզացրեցինք մեր բոլոր ռեսուրսները, կազմակերպեցինք դրամահավաք և հումանիտար օգնություն: Այնուհետեւ Երեւանում իր աշխատանքը սկսեց Ուկրաինայի հայերի միության շտաբը՝ համատեղ գործողությունների համակարգման եւ ռազմական ագրեսիայի ժամանակ տուժած քաղաքացիներին օգնելու համար»,- ասաց Մկրտչյանը՝ հավելելով, որ աշխատանքներն ավելի արդյունավետ կատարելու համար Ուկրաինայի հայերի միության պատվիրակությունը՝ նախագահ Վիլեն Շատվորյանի գլխավորությամբ այցելեց Երեւան:
Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի տեղակալի խոսքով` աշխատանքային խմբի մեջ են մտել Ուկրաինայի մարզային հայ համայնքների նախագահներ, Ուկրաինայի հայերի միության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Հայաստանից կամավորներ:
«Արդեն Ուկրաինայի հայ համայնքի կողմից ձեռք են բերվել շտապօգնության ավտոմեքենաների մեծ խմբաքանակ, էլեկտրոգեներատորներ, բժշկական պարագաներ, ձմեռային հագուստ և կոնկրետ նշանակության այլ միջոցներ: Այս պահին ընդհանուր առմամբ հարյուրավոր տոննաներով բեռ է եկել: Ուկրաինայի հայ համայնքը օրական 1800 հոգու ամենօրյա սննդի ապահովման խնդիր է լուծել, իսկ հարյուրավոր Արցախից տեղափոխվածներ ապահովվել են կացարաններով»,- ընդգծեց Մկրտչյանը:
Ուկրաինայի հայերի միության նախագահի տեղակալի խոսքով` տուժածները ամեն օր ստանում են իրենց սննդի ծանրոցները , ինչպես նաև հիգիենայի պարագաներ:

Армянская община Украины активно поддерживает Армению
С первого дня развязанной Азербайджаном широкомасштабной войны против Арцаха Союз армян Украины создал чрезвычайный штаб, целью которого является мобилизация всех ресурсов общины на помощь Арцаху. Об этом в беседе с Арменпресс сказал заместитель председателя Союза армян Украины Давид Мкртчян.
«Мы мобилизовали все ресурсы в Киеве, организовали сбор средств и гуманитарную помощь. Затем в Ереване начала свою работу штаб-квартира Союза армян Украины в Ереване по координации совместных действий и помощи гражданам, пострадавшим в ходе военной агрессии», - сказал Мкртчян, добавив, что делегация Союза армян Украины во главе с председателем Виленом Шатворяном посетила Ереван для более эффективного выполнения работы.
По словам заместителя председателя Союза армян Украины, в рабочую группу входят главы армянских региональных общин Украины, представители Союза армян Украины, а также волонтеры из Армении.
«Армянская община Украины уже приобрела большое количество машин скорой помощи, электрогенераторов, медикаментов, зимней одежды и других средств первой важности. На данный момент прибыло несколько сотен тонн груза. Армянская община Украины решила проблему обеспечения ежедневным питанием 1800 человек в день, и сотни вынужденных переселенцев из Арцаха обеспечены жильем», - подчеркнул Мкртчян.
По словам заместителя председателя Союза армян Украины, пострадавшие каждый день получают продуктовые передачи, а также предметы гигиены.