Գերմանիան զգուշացրել է Թուրքիային զերծ մնալ Միջերկրածովյան սադրանքներից
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան պետք է զերծ մնա սադրանքներից արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում: Այս մասին հոկտեմբերի 13-ին հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասը՝  Գերմանիայի համերաշխությունը հայտնելով ԵՄ գործընկերներ Կիպրոսին և Հունաստանին:
Բեռլինում Կիպրոս և Հունաստան թռիչքից առաջ նա ընդգծել է, որ Անկարան պետք է դադարեցնի սադրանքը, եթե կառավարությունը շահագրգիռ է բանակցություններում, ինչպես դա բազմիցս նշել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ռոյթերս»-ը, Մաասը Թուրքիային կոչ է արել բաց լինել բանակցությունների համար և չվերսկսել գազի հետախուզական աշխատանքը՝ ծովային վիճելի տարածքներում:
Թուրքական Oruc Reis նավը հոկտեմբերի 12- 22-ը սեյսմիկ հետախուզության է մեկնել Արեւելյան Միջերկրածով՝ Հունաստանի կղզիներից ոչ հեռու: Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը թուրքական հետախուզական նավի` հունական ջրեր ուղարկելն անվանել է լարվածության էսկալացիա և տարածաշրջանում անվտանգությանն ու խաղաղությանն  ուղղված ուղիղ վտանգ: Հունաստանը դիմել է Եվրամիությանը՝ պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ օֆշորային հետախուզական իրավունքների հետ կապված:

Германия предупредила Турцию воздерживаться от средиземноморских провокаций
Турция должна воздерживаться от провокаций в регионе Восточного Средиземноморья. Это заявление было сделано 13 октября министром иностранных дел Германии Хайко Маасом, в нем он выразил солидарность Германии с партнерами по ЕС Кипром и Грецией.
Перед вылетом на Кипр и в Грецию, из Берлина он заявил, что, если правительство Турции заинтересовано в переговорах, то Анкара должна прекратить провокации, о чем уже неоднократно заявлялось. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на “Reuters”, Маас призвал Турцию быть открытой для переговоров, а не возобновлять разведку газа в спорных морских районах.
Турецкое судно “Oruc Reis”  в Восточном Средиземноморье,  вблизи греческих островов с 12 по 22 октября проводит сейсмическую разведку. В МИД Греции отправку турецкого разведывательного корабля в греческие воды назвали эскалацией напряженности, прямой угрозой безопасности и миру региона. Греция призвала Европейский Союз наложить на Турцию санкции в связи с ее оффшорными разведывательными правами.